MENU
Zdravý život

Ako sa z obézneho chorého Stana stal zdravý, štíhly sexi chlapík

Tučný, ale nie neohrabaný

Štartovacia hodnota, z ktorej Stano vyrážal do boja, bola 188 kg. Napriek nadmernému telu však nebol neobratný a jeho takmer bezproblémové zhadzovanie kíl od začiatku až do konca zaskočilo asi viac kondičného trénera Maroša Molnára, ako Stana samotného. „Každý rok som začínal s tým, že zhodím.  Asi dva-tri mesiace som vždy chodil do ‚posilky‘. Na pohyb som bol teda zvyknutý a bavil ma. Ale vždy som po čase stratil motiváciu. No v Extrémnych premenách som bol vedený, mal som kam a s kým chodiť cvičiť, takže to bolo fajn. Okrem pohybu ma baví aj sociálna stránka, motivuje ma, ak môžem trochu súťažiť a zlepšovať sa. Keď som dostal cieľovú hmotnosť, bola to výzva,“ popisuje Stano svoj prístup k pohybovej stránke Extrémnych premien. No dodržiavať bolo treba aj špeciálnu diétu. Ako mu sa mu plnila táto výzva?

Stano sa pustil do cvičenia s veľkou energiou.Stano sa pustil do cvičenia s veľkou energiou.
Stano sa pustil do cvičenia s veľkou energiou.
Zdroj: tv markíza

Chutný chudnúci jedálniček

Dalo by sa čakať, že obmedzenie jedla nebude obéznemu človeku voňať. No nielen cvičenie, ale aj diéta Stanovi perfektne sadla. „Som v jedle dosť fajnový. Jedávam len kuracie mäso a steaky. Mastné mi nechutí. Ak varím, tak zdravo. Preto keď som dostal do rúk jedálniček od Miška Páleníka, vedel som, že mám vyhrané. Bol veľmi pestrý a zostavovaný podľa toho, čo mám rád. Navyše, takmer všetko bolo veľmi rýchle na prípravu. Prvý mesiac, kým som býval u maminy, mi to varila ona, ale aj tak som na ňu stále dohliadal. A potom som si to už radšej robil sám. Musím povedať, že jedlo bolo super.Naučil som sa dokonca jesť zeleninu, teda okrem paradajok. Tie zvládnem len v polievke, ani kečup mi nechutí,“ smeje sa fajnšmeker Stano. „Anglické“ raňajky tvorené bagetou, syrom a salámou nahradil napríklad rozmixovanými jahodami a banánom s tvarohom, čím si zároveň uspokojil aj chuť na sladké a cez deň už nepozeral po čokoláde. Teda väčšinou.

Krízička chudnutie nezastavila

Už o štyri mesiace, keďzhodil 50 kíla ďalej rýchlo chudol, mal Stano všetky zdravotné testy podstatne lepšie. Po pol roku boli ako u úplne zdravého človeka! Počas druhého polroka chudnutia sa ale práca v mliekarenskej výrobe dosť zintenzívnila, Stano musel cestovať po Slovensku a ťažko stíhal trénovať dvakrát denne. Navyše, jedálniček mal nastavený na pokojnejší režim, a tak mu občas trocha chýbala energia.Kde-tu si ju teda dodal čokoládou. Neskôr mu výživový poradca Michal Páleník povedal, že sa mal ozvať a jedálniček by prispôsobil jeho aktuálnej situácii. No napriek „krízičke“, ako ju Stano označil, všetko zvládol a aj pri treťom kontrolnom vážení mal menej kíl, ako bol jeho vytýčený cieľ. „Aj keď posledná výzva, schudnúť na 98 kíl, sa mi už celkom nezdala. Myslím, že chlap by mal mať aspoň sto kíl. Možno je to hlúpy názor, ale v takom presvedčení som vyrastal. Pri mojej výške 194 centimetrov si myslím, že to nie je priveľa.“ Nakoniec ale Stanovi váha ukázala fantastických 97 kilogramov a Maroš Molnár takmer skákal od radosti. Na svojho zverenca bol neskutočne pyšný.

Po schudnutí neváhal položiť sa pod nôž.Po schudnutí neváhal položiť sa pod nôž.
Po schudnutí neváhal položiť sa pod nôž.
Zdroj: tv markíza

Štyri a pol kila nadbytočnej kože

Keďže Stano Zeman svoj cieľ dosiahol práve v čase, keď sa pre pandémiu takmer všetko, vrátane fitness centier pozatváralo, zrazu mu trochu chýbal pohyb. Veď celý rok mal prakticky denno-denne dvojfázový tréning. Aj termín jeho operácie na odstránenie nadbytočnej kože sa o vyše mesiac posunul. „Pred plastickou operáciou brucha som preto trochu nabral, mal som asi 105 kíl, ale tie som si držal. Bola to približne váha, ktorú som vnútorne cítil ako optimálnu. Bál som sa len, či mi kvôli tomu plastický chirurg nezruší operáciu.“ Doktor Martin Boháč však Stana označil za ideálneho kandidáta na plastickú estetickú operáciu brucha a pŕs a mladému pacientovi odstránil štyri a pol kila nadbytočnej kože.

Dnes vyzerá Stano naozaj skvelo.Dnes vyzerá Stano naozaj skvelo.
Dnes vyzerá Stano naozaj skvelo.
Zdroj: ROBO HUBAČ

Chce pomáhať nadrozmerným ľuďom

Bol som závislý na jedle a stal som sa závislý na pohybe,“ zabáva sa sám na sebe Stano. Po operácii nemohol hneď začať cvičiť, takže sa opäť dostal na svojich obľúbených 105 kíl. „Chodil som aspoň na prechádzky. Ale bolo leto, a ja som ‚zmrzlinkový‘, takže som občas neodolal. No v októbri som ukončil ‚péenku‘ a zase sa postupne začal hýbať, oprášil som Miškove jedálničky. Moje nové brucho je fakt pecka a som nadšený, že zmizli aj tie nešťastné ‚cecky‘. Teraz mám cieľ - do Vianoc chcem mať na bruchu tehličky,“ bez zaváhania vraví Stano. Po tom, čo predviedol v Extrémnych premenách, nie je dôvod pochybovať, či sa mu to podarí.

A ešte maličkosť. Stano začal na svojej alma mater v Nitre externe študovať pre zmenu odbor „výživa ľudí“ a zvažuje si spraviť aj medzinárodný certifikát v tejto oblasti. Rád by raz pomáhal ľuďom, ktorí budú potrebovať dostať svoje telo do formy. „Mnohí si odo mňa už teraz pýtajú rady, no to nie je len tak. Musím ešte veľa študovať, kým si dovolím niekomu radiť ako cvičiť alebo čo jesť. No táto práca by ma bavila.“

SPÄŤ
2/2
ĎALEJ

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže byť dcérka v noci taká hladná?

Myslím, že to od nej chcete priskoro. Nepíšete, či spíte v jednej miestnosti alebo v jednej posteli, či dojčíte, alebo nie. Myslím si, že hladná určite nebude, vyžaduje si skôr vašu prítomnosť. Prvé tri roky života od nich nemôžete očakávať dokonalý spánkový režim. Rodičia sa však snažia, aby dieťa prespalo celú noc čím skôr, sú nervózni, keď sa im to nedarí a to všetko potom prenášajú na svoje deti. Spánku dieťatko nemusíte učiť. Pomôcť mu zaspať a zabezpečiť pokojný spánok ale môžete. Dieťa vyžaduje počas spánku blízkosť niektorého z rodičov. Odstráňte z jeho blízkosti zbytočné rušivé vplyvy, Vypnite televíziu, uberte na množstve podnetov, choďte viac do prírody. Dieťa sa pred spánkom potrebuje uvoľniť, zbaviť emócií. Vôbec nie je na škodu, ak si pred spánkom i poplače, avšak vo vašej prítomnosti, nie osamote. Nepohoda medzi matkou a otcom takisto na dieťa nepôsobí najlepšie. Veľmi dôležitá je pravidelnosť, teda chodiť spať v rovnakom čase. Ak nič nepomáha, zoberte dieťa k sebe do postele a spite spolu. Tak to funguje všade v prírode.

čítať viac

Existuje nejaký homeopatický liek na polypy v nose?

Homeopatiká nie sú lieky a dodnes nikto dokázal ich účinok na nosové polypy. Ak vám ide o liečbu na základe medicíny dôkazov, je dôležité rozlišovať, či máte solitárny, teda jeden nosový polyp, alebo nosovú polypózu, ktorá vzniká ako dôsledok chronického zápalu nosovej sliznice a prinosových dutín. Ak ide o malý solitárny polyp, ktorý vám nespôsobuje žiadne ťažkosti a sliznica na jeho povrchu nevykazuje podozrivé znaky, môžeme ho považovať za náhodný nález a ponechať bez liečby. Ak bráni priechodnosti polovice nosa, je najlepšie ho operačne endoskopicky odstrániť. Pri vhodnej polohe vykonávame zákrok v lokálnej anestézii, keď je viac vzadu, volíme skôr celkovú anestéziu.

Liečba nosovej polypózy závisí od stupňa postihnutia nosovej dutiny a od ťažkostí pacienta. Pri prvom stupni  s miernymi ťažkosťami  ordinujeme liečbu lokálnym kortikoidom v podobe spreja či kvapiek. Odporúčame alergiologické vyšetrenie - môže odhaliť príčinu chronického zápalu sliznice nosa a prinosových dutín, ktorého výsledkom je tvorba polypov. Ak sú polypy druhého alebo tretieho stupňa, lokálna liečba väčšinou neprinesie dostatočný efekt. V takom prípade posielame pacienta na CT vyšetrenie, ktoré zobrazí rozsah postihnutia dutín. Okrem miestne pôsobiacich kortikoidov do nosa sa odporúča  podávať systémovo kortikoidy v tabletkách počas desaťdňovej kúry. Musíme však predtým posúdiť, či tejto liečbe nebránia iné choroby. Ak efekt nie je dostatočný, prípadne CT nález ukazuje pomerne rozsiahle postihnutie polypmi, jediným východiskom je chirurgický zákrok s nasledujúcou lokálnou liečbou. Pomocou miniinvazívnej endoskopickej operácie vieme účinne odstrániť nosové polypy a uvoľniť prinosové dutiny.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia