MENU
zdravy-zivot

Ako sa môže odzrkadliť výrazná zmena počasia na vašom zdraví?

Za niektoré ťažkosti môže najpravdepodobnejšie barometrický tlak, čo je tlak vyvíjaný vzduchom okolo nás.

Súvisiace témy

Zdravý život

Ako sa môže odzrkadliť výrazná zmena počasia na vašom zdraví?

Predpovedá vaša bolesť hlavy či kĺbov počasie spoľahlivejšie než meteorológovia? Jedzte menej mäsa, upracte si vzťahy a pridajte do jedla kajenské korenie.

Samuel občas privádzal kolegov do zúfalstva, keď im dopredu oznamoval, že bude pršať. Klopkal si pritom na koleno a hovoril, že to ho nikdy nesklame. Tri razy mu ho operovali, a preto aj prestal hrávať futbal. „Mával pravdu, nemuseli sme pozerať predpovede v televízii, iba sme mu vyčítali, že nevie predpovedať počasie aj v zahraničí, keď sme išli na dovolenku,“ usmieva sa Janka. „Neskôr som sa k nemu pridala aj ja, nebola som síce na operácii, ale dva dni pred zmenou počasia ma začala bolievať hlava. Najprv menej, potom neznesiteľne. Spočiatku som si to vôbec neuvedomovala, no keď sa to opakovalo, utvrdila som sa v tom, že za to môže počasie. Diagnostikovali mi migrénu. Najhoršie sú pre mňa dni, keď sa počasie láme, je aj slnko, aj sa mračí. Bývam veľmi nervózna,“ hovorí.

Keď zatlačí tlak

Vzájomný vzťah rôznych bolestí a počasia stále zahaľuje tajomstvo. „Priama súvislosť medzi bolesťou kĺbov postihnutých nezápalovým či zápalovým reumatickým ochorením, fibromyalgiou, bolesťou prinosových dutín, migrénou a atmosférickými podmienkami, čiže teplotou, barometrickým tlakom a vlhkosťou je zjavná. Problém je, že ich vzájomné pôsobenie nie je jednoznačné a mechanizmus, ktorý spôsobuje tieto príznaky, nie je známy,“ hovorí MUDr. Adriana Kollerová zo súkromnej algeziologickej ambulancie v bratislavskej Petržalke. „Existuje mnoho nepriamych dôkazov, ktoré provokujú presvedčenie, že počasie môže ovplyvniť bolestivé stavy. No pozor, nepripisujte mu vinu za zhoršenie vášho ochorenia, môže iba ovplyvniť vaše príznaky,“ zdôrazňuje MUDr. Adriana Kollerová.

Za niektoré ťažkosti môže najpravdepodobnejšie barometrický tlak, čo je tlak vyvíjaný vzduchom okolo nás. „Jeho pokles často predchádza búrku. Jedna z teórií hovorí, že pokles tlaku vzduchu spôsobuje opuch mäkkých tkanív. Zmeny sú výraznejšie v tkanivách, ktoré sú zapálené alebo inak zmenené úrazom či chorobou. Zástancovia tejto myšlienky simulujú tento jav pomocou balóna v barometrickej komore. V prípade, že tlak klesne, vzduch v balóne sa rozšíri. Ak sa to isté stane v mieste okolo zapáleného kĺbu, rozšírenie alebo opuch mäkkých častí kĺbu môžu dráždiť nervy, čo spôsobuje bolesť,“ vysvetľuje MUDr. Adriana Kollerová. „Zmena počasia často prináša nielen zmenu barometrického tlaku, ale potom sa aj ochladí a zvýši vlhkosť vzduchu. Pridružuje sa tak druhý mechanizmus vzniku bolestivých syndrómov a bolesť sa zvýrazňuje. Kĺby alebo hlava dlhodobo postihnuté chronickým ochorením sú veľmi citlivé na chlad, pretože zhoršuje prekrvenie, a v inkriminovaných oblastiach to pocítite zvlášť nepríjemne. Zvýšená vlhkosť odvádza teplo ešte väčšmi, čím sa všetko len zhoršuje. Vtedy podvedome vyhľadáte pokoj, aby ste bolesť neprovokovali, a suché teplo, ktoré zlepší prekrvenie, čím sa bolesť zmierni,“ hovorí algeziologička.

Vlhkosť, stres, aj únava

Jediná štúdia, ktorá sledovala súvislosť medzi počasím a reumatoidnou artritídou, má už vyše päťdesiat rokov. „Pacientov izolovali v uzavretom priestore, v ktorom postupne upravovali atmosférické podmienky. Opuchy a stuhnutosť sa zhoršili, keď vlhkosť narástla a barometrický tlak klesol,“ ozrejmuje MUDr. Adriana Kollerová. Pripomína, že sú veľké rozdiely v okolnostiach, za akých bolesti vznikajú. „Fyzickú bolesť zhoršuje psychický stres a únava. Preto, aj keď máte silné bolesti spojené s počasím, mali by ste byť veľmi opatrní predtým, ako sa rozhodnete poslúchnuť ľudovú múdrosť a presťahujete sa do prostredia, kde je sucho a teplo,“ radí doktorka Adriana Kollerová.

Najviac bolí prudká zmena

Tereza nenávidí dážď, vtedy jej ide na nervy všetko, blato, mokré topánky, šaty aj autá rozstrekujúce vodu. „Môj muž vtedy ožíva, cíti sa úplne skvele, nič ho nebolí a aj veľa pracuje. Ja som podráždená, všetko ma rozčuľuje, najradšej by som kdesi zaliezla a spala. A to nehovorím o tom, že niekoľko dní predtým ma začnú bolieť kĺby, najmä kolená, bedrá a zápästia, bolí ma celý človek.“

Na podnety vonkajšieho prostredia, teda aj na počasie, reaguje každý organizmus, ale nemusí to byť vždy výrazné. „Vo všeobecnosti možno povedať, že intenzita reakcie na počasie závisí najmä od schopnosti prispôsobiť sa, ktorú zabezpečujú adaptačné mechanizmy organizmu. Vyčerpaní, chorí alebo starší ľudia znášajú zmeny počasia horšie, majú tieto mechanizmy menej výkonné, preto sa ich zdravotné ťažkosti zvýrazňujú. Dôležitú úlohu hrá i nervový systém, ktorý nedokážeme priamo ovládať vôľou,“ hovorí biometeorologička RNDr. Zlata Čabajová, CSc. „Reakciu na počasie ovplyvňuje aj to, či je zmena veľká a prudká, aj extrémne hodnoty – či už vysoké teploty, alebo veľké mrazy. Najnepríjemnejšie sú prechody atmosférických frontov sprevádzané výkyvmi tlaku a teploty, vetrom, dažďom a búrkami. Veľkou záťažou pre organizmus je prudká zmena teploty, najmä ak je to o viac než desať stupňov Celzia.“ 

Náročné obdobia 

Druhým najnáročnejším obdobím pre organizmus, pokiaľ ide o vplyvy počasia, je po jari jeseň. „Ubúdanie denného svetla a slnečného svitu vplýva nepriaznivo najmä na psychiku, podpisuje sa pod častejší výskyt depresívnych stavov, únavu, menšiu výkonnosť. Na jeseň sa často vyskytujú aj inverzie, ktoré sú živnou pôdou pre mikroorganizmy a infekcie. Častejšie sa ozývajú ochorenia dýchacieho systému, reumatické a tráviace problémy,“ vymenúva doktorka Zlata Čabajová. „Dbajte na vyvážený pomer jednotlivých zložiek stravy, s dôrazom na bielkoviny, menej cukrov, obmedzte nezdravé tuky. Dôležitý je dostatočný príjem minerálov a vitamínov, čo najviac zeleniny, ovocia, prípadne mliečnych výrobkov, menej mäsa. Nemenej dôležitý je pravidelný denný rytmus, pokojné riešenie vecí, dobré vzťahy doma i na pracovisku. Nezabúdajte na pohyb, aktivuje všetky orgány, s ním lepšie zvládnete i záťažové situácie. Chodievajte na čerstvý vzduch, doprajte si relax v podobe masáže či elektroliečby a výkyvy počasia zvládnete určite lepšie. Pomáha aj klimatoterapia a najmä otužovanie,“ radí biometeorologička.

Aj deti vedia

V mladom veku je meteosenzitívny každý štvrtý až piaty človek, po päťdesiatke každý druhý a potom už všetci. „Citlivosť na počasie sa prejavuje aj u detí v škôlkach a školách. Často bývajú nezvládnuteľné, nervózne alebo, naopak, apatické a unavené. Už to je signál vplyvu počasia na ich organizmus,“ zdôrazňuje odborníčka na biometeorológiu.

Dnes poznáme viac ako dvesto ochorení, na ktorých vzniku a priebehu sa podieľajú vplyvy počasia. „Bol dokázaný vyšší počet úmrtí, úrazov, samovrážd v mesiacoch, ktoré sú charakterizované častými a náhlymi zmenami počasia, pri niektorých typoch je významne vyšší počet infarktov myokardu, náhlych cievnych mozgových príhod, hypertenzných kríz, dýchacích ťažkostí. Niektoré typy počasia priaznivo, iné nepriaznivo ovplyvňujú reakčný čas, pozornosť, telesnú a duševnú výkonnosť, sú typy počasia, pri ktorých mnohí trpia nespavosťou.“

Nezaťažte sa

Katka miluje chladné mesiace. „Kedysi som mala najradšej leto, dva mesiace prázdnin, no čím som staršia, tým väčšmi sa lepšie cítim na jeseň a v zime. Liečim sa na štítnu žľazu a endokrinológ mi poradil, že na slnko ani nemám veľa chodiť. Keď je vonku veľmi horúco, často mi v hlave búchajú klince. Občas zisťujem aj to, aká má byť záťaž, ale veľmi jej nerozumiem.“

Čo vlastne znamená stupeň záťaže v medicínsko-meteorologickej predpovedi? „Stupne vyjadrujú len intenzitu meteorologického procesu, a teda príčinu možných zdravotných ťažkostí,“ zdôrazňuje doktorka Zlata Čabajová. „Počasie vplýva na každého inak, podľa zdravotného stavu, diagnózy a citlivosti na poveternostné podmienky. Preto sa nedá povedať, že jednotka je pre všetkých rovnako priaznivá a trojka rovnako nepriaznivá. Napríklad stupeň tri sa udáva pri príleve studeného aj pri príleve teplého vzduchu a tieto situácie majú na rôznych ľudí rozdielny účinok. Iný, ak máte vysoký krvný tlak, iný, ak nízky. Pri najpriaznivejšom stupni – jeden – môžu mať niektorí ľudia závraty alebo migrénu. Pri niektorých typoch počasia sa zasa zlepšujú reumatické ochorenia, ale zhoršujú sa dýchacie ťažkosti,“ zdôrazňuje RNDr. Zlata Čabajová. „Text medicínsko-meteorologickej predpovede spolu so stupňom záťaže je rozhodujúci preventívny faktor, ktorý pomáha podstatne znížiť výskyt zhoršení a komplikácií mnohých meteorotropných ochorení. Môžete sa vyhnúť stresovým situáciám, väčšej psychickej či fyzickej záťaži, dožičiť si viac oddychu alebo po porade s lekárom upraviť užívanie liekov. Napríklad človek so srdcovo-cievnym ochorením alebo astmatik by pri predpovedaných nepriaznivých vplyvoch počasia mal mať so sebou lieky. Poznám prípad, keď astmatik pri nevhodnom počasí išiel na dlhšiu prechádzku, dostal záchvat, nemal pri sebe lieky a v ťažkom stave skončil v nemocnici,“ hovorí RNDr. Zlata Čabajová.

Na každého iný stupeň

Biopredpoveď udáva záťaž na organizmus aj v číselných stupňoch na škále od jeden do päť.

  • 1 – žiadna alebo slabá
  • 2 – slabá až stredná
  • 3 – stredná
  • 4 – stredná až silná
  • 5 – silná

Tieto tipy vám pomôžu pri výkyvoch počasia »

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je pravda, že jahody obsahujú menej kalórií ako iné druhy ovocia?

Každý cukor má energetickú hodnotu, bez ohľadu na to, z akého zdroja pochádza. Jahody majú naozaj relatívne málo kalórií, hlavne preto, že obsahujú veľa vody. Takže vždy záleží od množstva danej potraviny, ktoré skonzumujete. Pre organizmus sú lepšie prírodné jednoduché cukry, napríklad fruktóza z ovocia, ako priemyselne vyrobené sladkosti. Ovocie obsahuje aj veľa vitamínov, minerálov, vlákniny či stopových prvkov, preto by ste ho mali konzumovať. Jeho energetickú hodnotu si však započítajte do celkového denného príjmu.

čítať viac

Aká je príčina neustále sa opakujúceho opuchu sliznice nosa?

Zistiť príčinu chronickej dlhotrvajúcej nádchy a pokašliavania môže byť zložitá diagnostická výzva. Alergiológ pri diagnostike úzko spolupracuje s ORL špecialistom a s pľúcnym lekárom. Pri základnom diagnostickom postupe sa vylúči infekčný pôvod, teda prítomnosť baktérií, vírusov, húb, a alergický pôvod. ORL lekár pomocou endoskopie, röntgenového vyšetrenia, počítačovej tomografie alebo magnetickej rezonancie vylúči anatomické zmeny či polypy a spraví ster zo sliznice nosa na prítomnosť eozinofilov. Pri pokašliavaní u detí sa zameriavame aj na vylúčenie možného refluxu, cystickej fibrózy či ochorenia týkajúceho sa riasinkového epitelu sliznice nosa. Príčina upchatého nosa je aj napriek diagnostike mnohokrát nejasná.

V lekárskej terminológii sa posledné roky sa zaužívali pojmy ako NANIPER, nealergická neinfekčná celoročná nádcha, NARES, nealergická nádcha s eozinofíliou, a NINAR, neinfekčná nealergická nádcha. Je dôležité vystopovať spúšťač ťažkostí - môže to byť napríklad zmena teploty, vlhkosť, tlak vzduchu, chemické látky, vône, emočné stimuly, fyzická záťaž, hormonálne zmeny, lieky. V minulosti sa predpokladalo, že hlavným mechanizmom nádchy u týchto spúšťačov je rozšírenie ciev v nose za spoluúčasti autonómneho nervového systému, teraz sa zmeny v sliznici nosa dávajú do súvislosti aj so zápalovými procesmi za spoluúčasti imunitného systému.

Liečba lokálnymi kortikoidmi je často veľmi účinná, keďže ovplyvňuje viaceré ťažkosti pacienta. U detí túto liečbu aplikujeme krátkodobo, pričom sledujeme jej efekt. Ako doplnok liečby vyskúšajte u syna preplachovanie nosa pomocou špeciálnej kanvičky a naučte ho dychovú gymnastiku cez nos.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor