MENU
zdravy-zivot

Ako za mesiac schudnúť? Ide to aj bez diéty, ak dodržíte týchto 6 zásad!

Close,Up,Slim,Young,Woman,Measuring,Her,Thin,Waist,With
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Ako za mesiac schudnúť? Ide to aj bez diéty, ak dodržíte týchto 6 zásad!

Povedali ste si, že za mesiac schudnete? Zabudnite na diéty, ktoré sľubujú urýchlený výsledok. Prezradíme vám, čo je oveľa účinnejšie.

Každá diéta má nejaké ,ale‘. V niečom sa musíte obmedziť a vaše telo skôr či neskôr začne hlásiť, že mu čosi chýba, dá o sebe vedieť. Musíte veľmi dobre premýšľať, čím to nahradíte a doplníte. Nehľadajte krátkodobé riešenia. Na problémy sa treba pozerať z nadľadu. 

Ak ste si povedali, že za mesiac schudnute, zoberte to radšej tak, že za túto dobu sa naučíte nové zvyky a už sa ich nevzdáte. Ako s takou premenou začať? Určite to najprv začína v hlave. Príjmite svoj nový, zdravý životný štýl bez obmedzenia a berte to ako službu pre seba. Aké zásady by ste mali dodržiavať? 

Správne sacharidy

Taká veľká by mala byť vaša denná porcia cestovín. Ak predsa len túžite po väčšej, vynechajte v ten deň pečivo, presedlajte na celozrnné cestoviny a namiesto syrovej omáčky zvoľte rajčinovú.Taká veľká by mala byť vaša denná porcia cestovín. Ak predsa len túžite po väčšej, vynechajte v ten deň pečivo, presedlajte na celozrnné cestoviny a namiesto syrovej omáčky zvoľte rajčinovú.
Zdroj: Shutterstock

Nie je pravda, že zdravá strava neobsahuje sachardiy. Dôležité je len vyberať tie správne, najmä prílohy. Jednoduché sacharidy sa rýchlo rozkladajú a ovplyvňujú kolísanie cukru v krvi, chuť na sladké a tiež to, že máte čoskoro hlad. Naopak zložené sacharidy zasýtia na dlhšiu dobu. Všeobecne sa dá povedať, že napríklad ryžu a cestoviny je dobré nahradiť ich celozrnnou variantom, a dobré je do jedálnička pridať tiež zeleninu.

Pokračovať Ďalej (1/5)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor