MENU
zdravy-zivot

Ako sa mení pleť v menopauze a čo vám ju pomôže omladiť?

Starnutie pleti je prirodzené, aj počas menopauzy ho však môžete spomaliť správnou starostlivosťou.
Zdravý život

Ako sa mení pleť v menopauze a čo vám ju pomôže omladiť?

Mnoho škôd vie pokožka napraviť prirodzene sama. Čím je však staršia, potrebujem viac pomoci od vás, či už zvonka alebo zvnútra.

Rýchlosť starnutia pleti z osemdesiatich percent závisí od pôsobenia vonkajších vplyvov. Patria k nim stres, fajčenie, nevhodná strava i nadmerné opaľovanie. Celý proces potom v mnohých prípadoch ešte urýchli menopauza. Opäť treba za tým hľadať zníženú tvorbu ženských pohlavných hormónov. Pokožka sa stenčuje a strácajú sa kolagénové a elastínové vlákna.

Reaguje citlivejšie

V období menopauzy sa často zmení pokožka na citlivú, preto reaguje začervenaním na parabény a parfémové zložky. Zaujímavo dopadol britský výskum. Počas desiatich rokov testovali odborníci krv a moč tridsaťtisíc žien na prítomnosť stojedenástich chemických látok v kozmetických prípravkoch. Išlo napríklad o ftaláty, ktoré sú v parfémoch a parfémových zložkách, v dekoratívnej kozmetike alebo v lakoch na vlasy. Ženy, ktoré používali tieto výrobky častejšie, mali menopauzu skôr ako tie, ktoré si ich aplikovali striedmejšie. V priemere sa dostavila o dva až štyri roky skôr.

Pokračovať Ďalej (1/7)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám cystu na vaječníkoch, ktorú vraj stačí sledovať. O čo ide?

Problematika cýst vaječníkov je komplikovanejšia, ako sa možno zdá, nakoľko vo vaječníku môže vznikať, v porovnaní s inými orgánmi, veľké množstvo rôznych nádorov. Jednak sú to nepravé nádory vaječníka, takzvané retenčné cysty, častá je folikulárna cysta, ďalej luteálna, korpusluteálna,  endometroidná a parovariálna cysta.

Cystickú zložku majú často aj benígne, teda nezhubné nádory. V prípade, že pacientka je vo fertilnom veku, teda máva pravidelné menštruácie, pomerne častá je folikulárna cysta, ktorá vzniká z neprasknutého folikulu. Pacientka väčšinou nemá žiadne ťažkosti a cysta sa diagnostikuje pri preventívnej gynekologickej prehliadke. Väčšinou si nevyžaduje liečbu a ultrazvuková kontrola sa odporúča po 2-3 mesiacoch.

Pri diagnostikovaní patologického nálezu, respektíve zistení odchýlky od normy, lekár vysvetlí pacientke o aký problém ide a aké sú možnosti riešenia. Ak pacientke nie je niečo jasné, je potrebné pýtať si vysvetlenie od lekára, ktorý ju vyšetril. Je to nepochybne lepšie, ako neskôr hľadať odpovede na internete. Tie môžu byť nepresné a na niektorých fórach až zavádzajúce.

čítať viac

Trápi ma krvácanie ďasien, môžem ísť na dentálnu hygienu?

V prípade, že máte paradentózu, mali by ste chodiť na dentálnu hygienu pravidelne. Je to veľmi dôležitá súčasť jej liečby. Na dentálnej hygiene vám dôkladne zuby vyčistia, poradia, akou technikou ich doma čistiť, ako sa o ne starať, prípadne aké preparáty používať. Určite neváhajte a vyhľadajte dentálnu hygieničku čo najskôr.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor