MENU
zdravy-zivot

Ako sa mení pleť v menopauze a čo vám ju pomôže omladiť?

Starnutie pleti je prirodzené, aj počas menopauzy ho však môžete spomaliť správnou starostlivosťou.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Ako sa mení pleť v menopauze a čo vám ju pomôže omladiť?

Mnoho škôd vie pokožka napraviť prirodzene sama. Čím je však staršia, potrebujem viac pomoci od vás, či už zvonka alebo zvnútra.

Rýchlosť starnutia pleti z osemdesiatich percent závisí od pôsobenia vonkajších vplyvov. Patria k nim stres, fajčenie, nevhodná strava i nadmerné opaľovanie. Celý proces potom v mnohých prípadoch ešte urýchli menopauza. Opäť treba za tým hľadať zníženú tvorbu ženských pohlavných hormónov. Pokožka sa stenčuje a strácajú sa kolagénové a elastínové vlákna.

Reaguje citlivejšie

V období menopauzy sa často zmení pokožka na citlivú, preto reaguje začervenaním na parabény a parfémové zložky. Zaujímavo dopadol britský výskum. Počas desiatich rokov testovali odborníci krv a moč tridsaťtisíc žien na prítomnosť stojedenástich chemických látok v kozmetických prípravkoch. Išlo napríklad o ftaláty, ktoré sú v parfémoch a parfémových zložkách, v dekoratívnej kozmetike alebo v lakoch na vlasy. Ženy, ktoré používali tieto výrobky častejšie, mali menopauzu skôr ako tie, ktoré si ich aplikovali striedmejšie. V priemere sa dostavila o dva až štyri roky skôr.

Pokračovať Ďalej (1/7)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor