MENU
zdravy-zivot

Ako sa mení pleť v menopauze a čo vám ju pomôže omladiť?

Starnutie pleti je prirodzené, aj počas menopauzy ho však môžete spomaliť správnou starostlivosťou.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Ako sa mení pleť v menopauze a čo vám ju pomôže omladiť?

Mnoho škôd vie pokožka napraviť prirodzene sama. Čím je však staršia, potrebujem viac pomoci od vás, či už zvonka alebo zvnútra.

Rýchlosť starnutia pleti z osemdesiatich percent závisí od pôsobenia vonkajších vplyvov. Patria k nim stres, fajčenie, nevhodná strava i nadmerné opaľovanie. Celý proces potom v mnohých prípadoch ešte urýchli menopauza. Opäť treba za tým hľadať zníženú tvorbu ženských pohlavných hormónov. Pokožka sa stenčuje a strácajú sa kolagénové a elastínové vlákna.

Reaguje citlivejšie

V období menopauzy sa často zmení pokožka na citlivú, preto reaguje začervenaním na parabény a parfémové zložky. Zaujímavo dopadol britský výskum. Počas desiatich rokov testovali odborníci krv a moč tridsaťtisíc žien na prítomnosť stojedenástich chemických látok v kozmetických prípravkoch. Išlo napríklad o ftaláty, ktoré sú v parfémoch a parfémových zložkách, v dekoratívnej kozmetike alebo v lakoch na vlasy. Ženy, ktoré používali tieto výrobky častejšie, mali menopauzu skôr ako tie, ktoré si ich aplikovali striedmejšie. V priemere sa dostavila o dva až štyri roky skôr.

Pokračovať Ďalej (1/7)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Užívam liek na zníženie krvného tlaku, môžem sa ísť opaľovať?

Výrobca uvádza v informácii o lieku fotosenzitivitu ako nežiaduci účinok, ktorý sa môže vyskytovať veľmi zriedkavo, čo znamená menej ako 1 človek z 10 000 ľudí. Fotosenzivita spôsobená liekmi sa objavuje ako rozsiahly výsyp na tele – najčastejšie na hrudníku, bruchu, rukách, tvári a stehnách. Ak trpíte týmto nežiaducim účinkom, treba o tom informovať lekára, ktorý vám liek naordinoval a poprípade vám môže zvoliť iné liečivo. V žiadnom prípade neodporúčam liek svojvoľne vynechávať a meniť liečbu. Tým, že si liek budete dávať večer, nežiaduci účinok nezmiernite. Liečivo má polčas rozpadu a eliminácie z tela, takže presunutie dávky liečiva nemá zmysel. Samozrejme, že pri dlhšom pobyte na slnku používajte faktor 50+ a v čase, keď je slnko najsilnejšie – teda od 11. do 15. hodiny – sa zdržiavajte v tieni.

čítať viac

Pri sledovaní TV vidím postavy dvojmo, pomôže očný lekár?

Odporúčam vyhľadať vám očného lekára a absolvovať dôkladné očné vyšetrenie. Jeho súčasťou by malo byť aj tzv. rozkvapkanie, ktoré umožní odhaliť i skryté očné vady. Príznak dvojitého videnia však nemusí súvisieť iba s očným problémom. Môže ísť o prejav iného ochorenia, napríklad endokrinologického alebo neurologického. Nepodceňujte tento problém a začnite spomínanou návštevou oftalmológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor