MENU
zdravy-zivot

Ako liečiť kašeľ a nádchu doma a kedy už ísť k lekárovi

Je lepšie viróze predísť, ako ju musieť liečiť.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Ako liečiť kašeľ a nádchu doma a kedy už ísť k lekárovi

Skúste sa viróze v prvom rade vyhnúť. Nie je to až také ťažké, ak budete dodržiavať pár jednoduchých, no účinných zásad. A keď vás predsa len drapne, zbavte sa jej čím skôr, no liečbu neunáhlite.

Hoci sme mnohí aj viacnásovne očkovaní proti kovidu a viacerí i proti chrípke, nemôžeme si povedať, že sme "za vodou".  Vakcína by mala chrániť  pred ťažkým priebehom ochorenia, no nie pred infekciou samotnou. Nemôžme teda urobiť nič rozumnejšie, ako dodržiavať nikoľko preventívnych opatrení, ktoré nám môžu výrazne pomôcť predchádzať vírusovým či bakteriálnym ochoreniam vrátane nádchy.

Preventívne šestoro

  1. Často a dôkladne si umývajte ruky. Pamätajte tiež na to, že ruky nepatria do úst, do očí, ideálne vôbec na tvár. Môžu sa totiž na nich zachytávať vírusy, baktérie a ďalšie choroboplodné zárodky, ktoré sa cez sliznice jednoducho prenesú do organizmu a prerastú do infekcie.
  2. Vyhýbajte se preplneným priestorom. Keď to nejde, udržujte odstup od ostatných ľudí aspoň 1 meter, a to aj keď sa zdajú byť zdraví. Alebo si nasaďte respirátor FFP2, dnes sa na vás už nikto nebude pozerať prekvapene.
  3. Posilňujte si imunitu. Ideálne pestrým jedálnym lístkom, prípadne užívajte výživové doplnky na to určené.
  4. Udržujte svoje telo v dobrej kondícii. Vhodný je pravidelný pohyb na čerstvom vzduchu.
  5. Dostatočne odpočívajte. Výdatný spánok významne posilňuje obranyschopnosť organizmu.
  6. Zvýšte prísun vitamínov. Napríklad vitamín C, ktorý podporuje obranné reakcie organizmu a urýchľuje prekonanie chrípkových ochorení. Niektoré prípravky vhodné na miernenie príznakov chrípkových ochorení obsahujú aj vitamín C. 

Liečebné pätoro

Na liečbu bežných vírusových infekcií neexistujú žiadne špeciálne lieky, domáca liečba teda spočíva v miernení príznakov.

  1. Podávajte voľnopredajné antipyretiká a analgetiká. Hodia sa napríklad tie na báze kyseliny acetylsalicylovej, ktoré rýchlo znižujú teplotu, tlmia bolesti hlavy, svalov a kĺbov. V prípade, že sa horúčku nedarí znížiť, kombinujte podľa inštrukcií v príbalových letákoch lieky s rôznymi účinnými látkami. Vhodné sú napríklad lieky s obsahom ibuprofénu alebo paracetamolu.
  2. Zvýšte príjem tekutín. Urýchlite tým liečbu, pretože sa vaše telo bude ľahšie zbavovať toxínov.
  3. Zostaňte v posteli. Váš organizmus potrebuje kľud, aby mohol nad prebiehajúcou infekciou zvíťaziť.
  4. V prípade potreby užívajte lieky na kašeľ, nosové kvapky nebo výplachy.
  5. Buďte ohľaduplní ku svojmu okoliu a aspoň prvé dva dni ochorenia, kedy ste najviac infekční, zostaňte doma.

Kedy vyhľadať lekára?

Vírusové infekcie sa dajú vo väčšine prípadov vyliečiť doma. Pokiaľ vás ale trápi niektorý z nasledovných príznakov, obráťte sa na lekára.

  • Horúčka a ďalšie symptómy pretrvávajú dlhšie ako dva dni, voľnopredajné lieky na ne viacmenej nezaberajú, prípadne sa váš stav skôr horší, než by sa lepšil. Je pravdepodobné, že prebiehajúca infekcia je iného než vírusového pôvodu a najskôr bude nutná špeciálna liečba.
  • Máte stále nepriechodné dutiny, zatiaľ čo ostatné akútne príznaky už odzneli. Pravdepodobne u Vás došlo k tzv. sínusovej infekcii, teda k upchaniu vedľajších dutín, čo sa bez špeciálnej liečby nedá vyriešiť.
  • Cítite bolesť pri prehĺtaní  alebo prehĺtať takmer nemôžete a mandle aj jazyk pokrýva biely povlak. V takom prípade máte najskôr angínu a tú je možné liečiť len antibiotikami.
  • Stále vás trápi kašeľ. Ten síce môže pretrvávať dlhšie než ostatné príznaky, nemal by vás však trápiť viac než tri týždne a tiež by nemal vyvolávať bolesti na hrudi.
  • Infekciu spolu s horúčkami sprevádza vyrážka. Tá by mohla signalizovať šarlach, ktorého liečba sa bez antibiotík nezaobíde.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor