MENU
zdravy-zivot

Ako jesť v horúčavách? Tieto potraviny vás zaručene schladia

Horúčavy vám pomôžu zvládnuť aj správne potraviny.
Zdravý život

Ako jesť v horúčavách? Tieto potraviny vás zaručene schladia

Teploty stúpajú nahor a treba im prispôsobiť aj jedálny lístok. Čo by vám nemalo chýbať na tanieri, aby ste sa schladili a našli stratenú energiu?

Určite sa vyhnite ťažkým a mastným jedlám. Klasické hranolky môžete vymeniť za chrumkanie zeleniny, viete ktorá je v horúčavách ideálna? Rovnako by ste sa mali vyhýbať aj sladkostiam či zákuskom, radšej ich vymeňte za chutnú letnú dyňu.

Poteší nielen šalát

Takmer ideálny je paradajkovo-uhorkový šalát. Uhorky patria medzi potraviny s najvyšším obsahom vody, práve preto prinášajú vytúžené osvieženie. Rovnako je to aj v prípade paradajok. Tie sú navyše bohaté na červené rastlinné farbivo lykopén, ktoré patrí do skupiny karotenoidov a má antioxidačný účinok. Ulahodíte tak aj pokožke, ktorá je namáhané slnečnými lúčami. Šalát si môžete servírovať ako hlavné jedlo i prílohu. Z paradajok i uhorky si navyše môžete pripraviť chutné letné polievky.

Osviežujúce lístky

V lete majte vždy po ruke mätu. Voňavá a nenáročná bylinka obsahuje éterický mentolový eterický olej, ktorý má chladivý účinok. Stačí, aby ste si v horúcich dňoch hodili pár čerstvých lístkov do vody. Môžete si pokojne pripraviť aj mätový čaj, len ho pite vlažný.

Letná topka

Na vysoký obsah vody je bohatý aj červený melón. Ideálne je, ak si ho pred konzumáciou uložíte do chladničky, potom vám poskytne ešte väčšie osvieženie. Navyše vás príjemne zasýti. Siahnite po ňom namiesto zmrzliny a pokojne si ho prihoďte do šalátov, ale i nápojov.

Vsaďte na bielu

Jogurt, kefír či tvaroh, všetky tieto biele mliečne výrobky majú ochladzujúci účinok. Ak máte chuť na dezert, pokojne si jogurt či tvaroh zmiešajte s jahodami, tie vám tiež poskytnú očakávané osvieženie.

Namiesto hranolkov stonky

Ak patríte k milovníkom zeleniny, určite siahnite po zelerových tyčinkách, stačí si stonky nakrájať a chrumkať. Môžete si ich prípadne namáčať aj do bieleho jogurtu. Jednou z ďalších ochladzujúcich potravín podľa tradičnej čínskej medicíny je aj špenát. Je vhodnou prísadou do šalátov, ale pripraviť si môžete aj chutné smoothie.

 

 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

V poslednom čase mi viac páchne moč, čo to znamená?

Moč môže zapáchať z viacerých príčin. Podiel na tom má zloženie stravy alebo pitný režim. Rovnako sa môže jednať o dôsledok užívania liekov alebo prejav zápalu. Infekcia močového mechúra je častejšia u žien než u mužov. U žien treba myslieť aj na gynekologickú oblasť – vaginálny sekrét.

V každom prípade, situáciu najlepšie vyhodnotí váš obvodný lekár a podľa potreby vás odošle za príslušným špecialistom.

čítať viac

Zle dojčím, ak bábätko stále štikúta? Čo pomôže?

Štikútka, singultus, je mimovoľný reflexný dej spočívajúci v krátkom kŕči bránice a v prudkom výdychu so súčasným uzáverom hlasiviek. Ide zväčša o bežný príznak podráždenia žalúdka objemným jedlom, šumivými nápojmi, teplotnými zmenami. Obvykle trvá krátko a spontánne vymizne. Môže byť však aj prejavom ochorenia. Pozornosť zasluhuje vtedy, ak počas krátkej doby spontánne alebo po jednoduchých manévroch neodoznieva. Pokiaľ dieťa prospieva a nemá príznaky žiadneho ochorenia, ide s veľkou pravdepodobnosťou o nezávažný symptóm. Overené tipy na štikutku sú pomalé jedenie, dôkladné požutie jedla, hlboký nádych, zadržanie dychu a pomalý výdych, alebo prelttnutie vzduchu naprádzno. Niekoľkokrát treba opakovať.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor