MENU
zdravy-zivot

Ako sa hlási žlčníkový záchvat a kto je náchylnejší na tvorbu kameňov?

Bolesť žalúdka

Súvisiace témy

Zdravý život

Ako sa hlási žlčníkový záchvat a kto je náchylnejší na tvorbu kameňov?

Žlčníkový záchvat vás prekvapí skôr v noci. Nepríjemné bolesti sa nemusia ohlásiť len po veľkom hodovaní. Čo najčastejšie spúšťa problémy?

Za žlčníkovým záchvatom treba najčastejšie hľadať ťažkú stravu alebo alkoholické nápoje. Väčšinou sú to mastné jedlá, kapusta, paprika a podobne. Bolesti sa síce častejšie vyskytujú u tých, ktorí majú žlčové kamene, ale objaviť sa môžu aj keď ich nemáte.

Bolesť sa stupňuje

Najtypickejšie sa žlčníkový záchvat hlási bolesťami pod pravým rebrovým oblúkom. Vyžarujú popod rebrá až dozadu do chrbtice. Často ich sprevádza nevoľnosť, pocit na vracanie alebo vracanie. Bolesť sa stupňuje v priebehu tridsiatich minút až niekoľkých hodín. Ozývať sa môže aj iným spôsobom. Napríklad len miernym tlakom v oblasti nadbrušia či silnými rozptýlenými bolesťami v celom bruchu.

Rizikové faktory

Riziko vzniku žlčových kameňov zvyšuje viacero faktorov. Ich tvorba je častejšia u pomerne mladých ľudí, ktorí sú tesne po štyridsiatke, a u žien, ktoré sú pred menopauzou. Riziko sa niekoľkonásobne zvyšuje, ak trpíte obezitou, užívate hormonálnu antikoncepciu, prípadne perimenopauzálnu hormonálnu substitučnú liečbu alebo máte nedostatok melatonínu. Dôležitú úlohu však zohráva aj
životospráva.

Anketa
Mali ste už žlčníkový záchvat?

„Riziko vzniku žlčových kameňov sa zvyšuje, ak denne prijímate menší počet jedál, máte znížený príjem kyseliny listovej, horčíka, vápnika, vitamínu C, nedostatočný príjem tekutín alebo trpíte zápchou,“ vymenováva primár z nemocnice vo Svidníku MUDr. Marek Pytliak, PhD. „Minimálne u mužov zohráva úlohu i vysoký príjem sacharidov a potravín s vysokým glykemickým indexom. Naopak, striedme pitie vína a príjem celozrnného pečiva môže riziko znižovať.“

Chudnite s rozumom

Rozhodli ste sa držať diétu, aby ste rýchlo vylepšili postavu? Určite sa do chudnutia nepustite bezhlavo. Aj prudký pokles kíl môže viesť k vzniku kameňov. Ideálne je, ak si budete udržovať správnu hmotnosť, všetko podporíte dostatočným pohybom a racionálnou stravou. Jedálny lístok musí byť bohatý na vlákninu a jedlo rozdelené do viacerých porcií počas dňa. Všetko podporte dostatočným príjmom tekutín. Žlčové kamene sa nemusia vždy ohlásiť, vtedy sa označujú ako tiché a nevyžadujú si liečbu. Ich veľkosť ani počet nevplývajú na výskyt ťažkostí. Žlčníkový záchvat sa často vyskytuje v noci, keď je vyprázdňovanie žlčníka spomalené.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Idem na hormonálny profil. Môžeme sa ďalej snažiť o dieťa alebo mám počkať na výsledky?

V prípade riešenia nepravidelnej menštruácie je potrebné zistiť, či pacientka chce otehotnieť alebo nie. Dôležité je tiež zistiť, či už bola tehotná bola a ako dlho sa jej nedarí otehotnieť. Ak je to viac ako 6 mesiacov, postupuje sa podľa algoritmu riešenia sekundárnej sterility. Dôležitým parametrom je aj vek ženy, so stúpajúcim vekom schopnosť otehotnieť klesá. Únava a pocit na zvracanie sú veľmi nešpecifické príznaky a môžu byť prejavom aj iného zdravotného problému. Je potrebné ich riešiť najprv u praktického lekára, ktorý vylúči ochorenia tráviaceho traktu. Príčina takzvaného missed abortion – zamĺknutého potratu sa zväčša nezistí. Ak otehotniete, je už nepravidelnosť v menštruačnom cykle bezpredmetná, teda nevidím dôvod s otehotnením čakať. Výsledky hormonálneho profilu budú dôležité v prípade, že sa vám otehotnieť nepodarí.

 

čítať viac

Môže dlhý pobyt v tmavšej miestnosti spôsobiť zhoršenie zraku?

V 54 rokoch by Váš brat ešte nemal mať sivý zákal. Sivý zákal vzniká vo vyššom veku ako prejav starnutia. U mladších vzniká v dôsledku užívania niektorých liekov. Pacienti so sivým zákalom však vidia skôr neostro, zahmlene. To ako to popisujete, že brat vníma a vidí pred sebou akoby hmlu, môže byť prejavom  starnutia sklovca. Vtedy pacient občas vidí akoby cez hmlu, občas vidí rôzne lietajúce zákaly. Určite neoslepne, ak ho nedostanete k lekárovi. Ak by to však bolo možné, tak ho časom nechajte vyšetriť u oftalmológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor