MENU
zdravy-zivot

Ako dlho musíte behať, aby ste spálili hamburger či čokoládu?

Vďaka behu budete zhadzovať ľahšie.
Zdravý život

Ako dlho musíte behať, aby ste spálili hamburger či čokoládu?

Beh a rýchla chôdza vám výborne naštartujú spaľovanie. Ako behať a chudnúť a čo si na tanieri radšej odoprieť?

Beh je jedným z najefektívnejších spôsobov ako zhadzovať kilá. Ide o aeróbnu aktivitu, do ktorej sa zapája väčšina svalových skupín, zamestná asi 70 percent svalov. Čo znamená vyšší energetický výdaj. Ani vidina krásnej postavy by vás však nemala viesť k bezhlavým výkonom. Pri tvorbe tréningu musíte zohľadniť svoju aktuálnu fyzickú kondíciu a zdravotný stav. Ešte pred rozhovorom s trénerom sa poraďte s lekárom najmä, ak máte problémy so srdcovo-cievnym systémom, veľkou nadváhou, astmou, cukrovkou alebo trpíte ortopedickými ťažkosťami.

Šprint odložte na neskôr

Začiatočníci musia v prvom rade popracovať na vytrvalosti. Pokojne začnite miernym poklusom a striedajte ho s chôdzou. Musí byť však energická. Tri minúty behu striedajte s minútovou chôdzou. Len pravidelný a postupný tréning zaútočí na driemajúce tukové rezervy. Ak ste predtým nebehali, prípadne máte výraznejšiu nadváhu, môžete sa prvé dva týždne venovať len rýchlej chôdzi. Trénujte pravidelne, minimálne trikrát do týždňa. Až tretí týždeň pridajte krátke bežecké úseky. Na trati vydržte aspoň štyridsať minút. Látková premena sa naplno rozbieha približne po dvadsiatich minútach pohybu.

Správne potraviny

Za šesť týždňov by ste sa mali zbaviť približne piatich kilogramov. V žiadnom prípade však nehladujte. Vytrvalostné zaťaženie, akým je beh, potrebuje správne cukry. Vhodné sú celozrnné produkty, ovocie či zelenina. Nezabúdajte ani na príjem bielkovín. Tie sú potrebné na tvorbu svalovej hmoty. Svaly pracujú, aj po dobehnutí do cieľa. Určitú energiu potrebujú stále a tak metabolizmus „pevnejších“ ľudí pracuje na vyššie obrátky. Pravidelne si naservírujte chudé hovädzie mäso. Výborným zdrojom bielkovín sú aj sója, konopné semienka, syry či orechy.

Pozor na menu

Aj pri behaní platí, že kalórií musíte viac stratiť ako prijať. Ideálne je nezaťažovať si organizmus ťažkými jedlami. To, čo si dáte do úst lepšie ustrážite, ak uvidíte ako dlho by ste museli behať, aby ste sa prijatej energie na trati zbavili.

Za koľko ich vybeháte?

  • 777 kJ croissant 15 min. 52 s.
  • 2 114 kJ hamburger 43 min. 22 s.
  • 1 172 kJ chlieb so syrom 24 min.
  • 1 821 kJ hranolčeky 37 min. 19 s.
  • 3 810 kJ pizza 78 min. 02 s.
  • 2 219 kJ mliečna čokoláda 45 min. 27 s.
  • 314 kJ jablko 6 min. 26 s.
  • 1 005 kJ morčacích pŕs 20 min. 35 s.
  • 691 kJ väčší pečený zemiak 14 min. 09 s.

 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

V poslednom čase mi viac páchne moč, čo to znamená?

Moč môže zapáchať z viacerých príčin. Podiel na tom má zloženie stravy alebo pitný režim. Rovnako sa môže jednať o dôsledok užívania liekov alebo prejav zápalu. Infekcia močového mechúra je častejšia u žien než u mužov. U žien treba myslieť aj na gynekologickú oblasť – vaginálny sekrét.

V každom prípade, situáciu najlepšie vyhodnotí váš obvodný lekár a podľa potreby vás odošle za príslušným špecialistom.

čítať viac

Zle dojčím, ak bábätko stále štikúta? Čo pomôže?

Štikútka, singultus, je mimovoľný reflexný dej spočívajúci v krátkom kŕči bránice a v prudkom výdychu so súčasným uzáverom hlasiviek. Ide zväčša o bežný príznak podráždenia žalúdka objemným jedlom, šumivými nápojmi, teplotnými zmenami. Obvykle trvá krátko a spontánne vymizne. Môže byť však aj prejavom ochorenia. Pozornosť zasluhuje vtedy, ak počas krátkej doby spontánne alebo po jednoduchých manévroch neodoznieva. Pokiaľ dieťa prospieva a nemá príznaky žiadneho ochorenia, ide s veľkou pravdepodobnosťou o nezávažný symptóm. Overené tipy na štikutku sú pomalé jedenie, dôkladné požutie jedla, hlboký nádych, zadržanie dychu a pomalý výdych, alebo prelttnutie vzduchu naprádzno. Niekoľkokrát treba opakovať.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor