MENU
zdravy-zivot

Ako často vás páli záha? Hlásia sa tak aj žalúdkové vredy

Helikobaktera má v sebe až 70 percent pacientov so žalúdkovým a 95 percent s dvanástnikovým vredom.

Súvisiace témy

Zdravý život

Ako často vás páli záha? Hlásia sa tak aj žalúdkové vredy

Žalúdkový vred sprevádza únava, nadúvanie či nutkanie na vracanie. Ale prihlásiť sa môže i pálením záhy. Kedy musíte k lekárovi, ak hasenie nepomáha?

Páli vás záha? Ak sa to deje  dva- až trikrát týždenne  a dlhšie než mesiac, môže ísť  o žalúdkové vredy. Obyčajne sa však prejavia páliacou, bodavou alebo tupou bolesťou počas jedenia či hneď po ňom. To je dôvod, prečo ste sa začali vyhýbať jedlu a výrazne chudnete.

Čo vred vyvolá? 

Niekedy vás bolesť prebudí aj v noci a sprevádza ju pálenie v pažeráku. Okrem helikobaktera môže za vznik žalúdkových vredov aj stres a uponáhľaný život. Najmä nepravidelná strava, studené alebo príliš horúce jedlo a fajčenie. Žalúdkový vred sprevádza:
• únava,
• ospalosť,
• nadúvanie,
• nechutenstvo,
• nutkanie na vracanie
• i vracanie.

Antibiotiká na helikobaktera

Ak dychový test potvrdí helikobaktera, čakajte antibiotiká. Nepríjemné baktérie zlikvidujú len antibiotiká. Prvá kúra ich „zbombarduje“ plošne, trvá 7 dní a má 70- až 80-percentnú účinnosť. Užívate pri nej dve antibiotiká a jeden liek proti žalúdočnej kyseline. Druhú kúru lekár predpíše, ak tráviace ťažkosti pretrvávajú. Opäť užívate trojkombináciu liekov, ale mali by byť iné ako prvý raz. Liečba trvá 10 až 14 dní a jej účinnosť je 90 percent. Ak nezaberie ani táto kúra a vy patríte k rizikovým pacientom, budete 14 dní užívať štvorkombináciu liekov. Kontrolu nemá význam robiť skôr ako 5-6 týždňov až 2 mesiace po skončení predchádzajúcej liečby. Je vhodné predĺžiť aj interval medzi treťou liečbou a kontrolným vyšetrením, na 3 až 6 mesiacov. Po takýchto kúrach totiž môže zostať na žalúdočnej sliznici malé množstvo neusmrtených baktérií. Tie dorastajú len pomaly a včasnejšia diagnostika ich nemusí odhaliť

Prenáša sa helikobakter bozkávaním?

V Európe menej ako v Afrike

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie  WHO zamoril helikobakter takmer polovicu svetovej populácie. Je rozšírený všade, ale najmä v chudobnejších krajinách so zlou hygienou. V Afrike a Ázii ho má v sebe viac ako 90 percent obyvateľov. Podobná situácia bola aj v Európe pred vojnou a po nej. Za posledných dvadsať rokov sa však v Európe podarilo helikobaktera výrazne vyhubiť.

Prečo vás nafukuje? 11 TOP nepriateľov vášho brucha

U nás je v súčasnosti nositeľom baktérie asi 40 percent obyvateľstva, to znamená, že približne každý tretí človek je prenášač infekcie. Dve tretiny pritom vôbec netušia, že v žalúdku alebo dvanástniku im šarapatí cudzorodá baktéria. Tretina má tráviace ťažkosti a približne 10 až 15 percent dostane vredy. Helikobaktera má v sebe až 70 percent pacientov so žalúdkovým a 95 percent s dvanástnikovým vredom.

Kašeľ, únava či škvŕkanie v bruchu: Zistite, či vás ovládli parazity!

Potvrdili vám vredy?

Na liečbu žalúdkových vredov vám lekár predpíše inhibítory protónovej pumpy, ktoré znižujú množstvo kyseliny. Vred sa môže vstrebať aj sám, ale ak liečbu a zmenu životosprávy zanedbáte a vred stále dráždite, môže prasknúť. V takom prípade je nutná okamžitá operácia.

Otrava jedlom sa prejaví rýchlo. Viete, kedy je to vážne?

Keď praskne

Prasknutý vred žalúdka alebo dvanástnika treba okamžite operovať. Prejaví sa náhlou, výraznou bolesťou, ktorá vyžaruje, pripomína bodanie nožom a každou minútou sa zhoršuje. Poputujete na röntgen, ultrazvuk, prípadne na CT a potom ihneď do operačnej sály.

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Po suši dcérku bolí už týždeň brucho, mohla sa otráviť?

Charakteristickou súčasťou suši sú surové ryby ako tuniak, losos či makrela, ikry, plody mora, napríklad krevety, chobotnice, kalmáry, ježovky a kraby. Môže obsahovať aj zeleninu, vaječnú omeletu, tofu alebo huby. Ďalšou základnou surovinou sú morské riasy. Po jeho požití môže dôjsť k akútnej gastritíde, ktorá sa prejaví vracaním, bolesťou brucha. Môže ísť aj o potravinovú alergiu, tá má rôzne prejavy. Môže to byť kožná reakcia, svrbenie nosa či očí, kašeľ, kŕče a bolestí brucha, hnačka či zvracanie. Vtedy je najdôležitejšie pokúsiť sa konkrétny prejav spojiť s potravinami, ktoré sa v posledných hodinách konzumovali. Organizmus na ne môže reagovať rôzne, keďže ide o viaceré alergény súčasne. Ak alergie v rodine nemáte, tri roky je u dieťaťa vek, kedy suši môže ochutnať. Konzumácia surových rýb je bezpečná len pri normálnom zažívaní a ak ryba bola pripravená v čistom prostredí. Surové ryby sa, oproti vareným, ľahšie stanú útočiskom pre parazity a baktérie. Tie spôsobia hnačky či otravu.

čítať viac

Je vhodný transfer embrya s mozaikou po predimplantačnej genetickej diagnostike?

Mnoho IVF cyklov môže skončiť pre liečený pár sklamaním, pretože nedôjde  k zahniezdeniu embrya v maternici matky. Jednou z možných príčin tohto nezdaru môže byť nesprávne množstvo genetického materiálu, to je nesprávny počet chromozómov embrya, ktoré bolo prenesené do maternice ženy. Stav, kedy sa v embryu vyskytujú niektoré chromozómy navyše alebo kedy niektoré chromozómy naopak chýbajú, nazývame aneuploidiou.

Zatiaľ, čo niektoré typy aneuploidií môžu viesť k narodeniu dieťaťa s Downovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 21 či Edwardsovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 18, končí väčšina tehotenstiev z aneuploidných embryí spontánnym potratom. Len embryo s normálnym počtom chromozómov má šancu, že sa zahniezdi, nebude potratené a povedie k narodeniu zdravého dieťaťa.

PGD je metóda, ktorá je realizovaná v rámci IVF cyklu v prípade, že je vopred známe riziko prenosu genetického ochorenia z rodičov na potomstvo. Táto metóda umožňuje genetické vyšetrenie embryí pred ich vložením do maternice.

Lekár - klinický genetik je špecialista spolupracujúci s Centrom asistovanej reprodukcie. Ten, po ukončení diagnostiky na konzultácii vysvetlí páru, ktorý o vyšetrenie požiadal, výsledok vyšetrenia a odporučí transfer embrya. Na základe našich dlhoročných skúseností sa transfer embrya s mozaikou neodporúča.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor