MENU
zdravy-zivot

Poznáte najčastejšie príznaky cukrovky? Aj roky o nej nemusíte vedieť

Spevňovanie svalov a zhadzovanie kíl je pri cukrovke významý ochranný mechanizmus zdravia.
Zdravý život

Poznáte najčastejšie príznaky cukrovky? Aj roky o nej nemusíte vedieť

Cukrovka môže pretrvávať aj niekoľko rokov takmer nepozorovaná a odhalí sa len vyšetrením krvi. Viaceré príznaky ju ale môžu prezradiť.

Existuje viacero faktorov, ktoré zvyšujú riziko vzniku cukrovky. Žiaľ, patria medzi ne najmä také, ktoré sa nevyhýbajú väčšine z nás - nadváha, sedavý spôsob života, nedostatok fyzickej aktivity, stres. Okrem nich je to tiež dedičnosť, vyšší vek, vysoký krvný tlak, fajčenie, chyby v životospráve matky počas tehotenstva či nevhodná výživa dieťaťa vo včasnom období života. Samozrejme, splnené rizikové faktory ešte neznamenajú, že cukrovka u vás skutočne prepukne. Avšak varovne zvyšujú pravdepodobnosť prepuknutia ochorenia.

Všímajte si príznaky

Medzi najčastejšie varovné príznaky patria nadmerné močenie, výraznejší smäd či nadmerný príjem tekutín, svrbenie tela, vyčerpanosť, slabosť, pretrvávajúci pocit hladu, nižšia výkonnosť, chudnutie bez jasnej príčiny, ďalej tiež poruchy ostrosti zraku, kožné infekcie, mykózy, infekcie pohlavných orgánov, plesňové ochorenie chodidiel, pomalé hojenie rán. Cukrovka sa môže prejavovať aj nedostatkom koncentrácie, pocitom brnenia či pálenia v končatinách, bolesť ami žalúdka.

Jednoznačne ale diabetes dokáže odhaliť len lekárske vyšetrenie. Medzi základné príznaky patrí hladina cukru nalačno, teda po minimálne osemhodinovom nejedení, viac ako 7,0 mmol/l. U ľudí bez cukrovky sa glykémia nalačno pohybuje v rozmedzí 3,3 mmol/l až 5,5 mmol/l. 

Čo by mal lekár sledovať

U dospelých ľudí, ktorí nemajú na cukrovku predispozíciu, treba kontrolovať hladinu cukru aspoň každých päť rokov. Vo veku nad 45 rokov treba robiť vyšetrenie častejšie – každé tri roky. Pokiaľ však ide o pacienta nad 40 rokov, ktorý má zároveň jeden alebo viacero rizikových faktorov cukrovky, je nevyhnutné kontrolovať ho aspoň raz za dva roky.

 

 

Cukrovku 2.typu je možné veľmi dobre korigovať úplne jednoduchými opatreniami - racionálnou, najmä zeleninovo-ovocnou stravou, pravidelnou fyzickou aktivitou a schudnutím. "Pri diabete je veľmi dôležité zdravo jesť - zeleninu, ovocie, strukoviny, orechy, ryby, vybýbať sa vyprážaným a mastným jedlám. Okrem pravidelných prechádzok je dôležité aj silové cvičenie na budovanie svalstva, pretože svaly pomáhajú pri metabolizme glukózy. Vypiť sa odporúča 2 až 2,5 litra tekutín, hlavne vody. Dostatočný odpočinok a spánok a pozitívne myslenie, to všetko pomáha udržať diabetika v dobrom zdravotnom stave," konštatuje diabetológ, docent MUDr. Emil Martinka, PhD.

 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže byť dcérka v noci taká hladná?

Myslím, že to od nej chcete priskoro. Nepíšete, či spíte v jednej miestnosti alebo v jednej posteli, či dojčíte, alebo nie. Myslím si, že hladná určite nebude, vyžaduje si skôr vašu prítomnosť. Prvé tri roky života od nich nemôžete očakávať dokonalý spánkový režim. Rodičia sa však snažia, aby dieťa prespalo celú noc čím skôr, sú nervózni, keď sa im to nedarí a to všetko potom prenášajú na svoje deti. Spánku dieťatko nemusíte učiť. Pomôcť mu zaspať a zabezpečiť pokojný spánok ale môžete. Dieťa vyžaduje počas spánku blízkosť niektorého z rodičov. Odstráňte z jeho blízkosti zbytočné rušivé vplyvy, Vypnite televíziu, uberte na množstve podnetov, choďte viac do prírody. Dieťa sa pred spánkom potrebuje uvoľniť, zbaviť emócií. Vôbec nie je na škodu, ak si pred spánkom i poplače, avšak vo vašej prítomnosti, nie osamote. Nepohoda medzi matkou a otcom takisto na dieťa nepôsobí najlepšie. Veľmi dôležitá je pravidelnosť, teda chodiť spať v rovnakom čase. Ak nič nepomáha, zoberte dieťa k sebe do postele a spite spolu. Tak to funguje všade v prírode.

čítať viac

Existuje nejaký homeopatický liek na polypy v nose?

Homeopatiká nie sú lieky a dodnes nikto dokázal ich účinok na nosové polypy. Ak vám ide o liečbu na základe medicíny dôkazov, je dôležité rozlišovať, či máte solitárny, teda jeden nosový polyp, alebo nosovú polypózu, ktorá vzniká ako dôsledok chronického zápalu nosovej sliznice a prinosových dutín. Ak ide o malý solitárny polyp, ktorý vám nespôsobuje žiadne ťažkosti a sliznica na jeho povrchu nevykazuje podozrivé znaky, môžeme ho považovať za náhodný nález a ponechať bez liečby. Ak bráni priechodnosti polovice nosa, je najlepšie ho operačne endoskopicky odstrániť. Pri vhodnej polohe vykonávame zákrok v lokálnej anestézii, keď je viac vzadu, volíme skôr celkovú anestéziu.

Liečba nosovej polypózy závisí od stupňa postihnutia nosovej dutiny a od ťažkostí pacienta. Pri prvom stupni  s miernymi ťažkosťami  ordinujeme liečbu lokálnym kortikoidom v podobe spreja či kvapiek. Odporúčame alergiologické vyšetrenie - môže odhaliť príčinu chronického zápalu sliznice nosa a prinosových dutín, ktorého výsledkom je tvorba polypov. Ak sú polypy druhého alebo tretieho stupňa, lokálna liečba väčšinou neprinesie dostatočný efekt. V takom prípade posielame pacienta na CT vyšetrenie, ktoré zobrazí rozsah postihnutia dutín. Okrem miestne pôsobiacich kortikoidov do nosa sa odporúča  podávať systémovo kortikoidy v tabletkách počas desaťdňovej kúry. Musíme však predtým posúdiť, či tejto liečbe nebránia iné choroby. Ak efekt nie je dostatočný, prípadne CT nález ukazuje pomerne rozsiahle postihnutie polypmi, jediným východiskom je chirurgický zákrok s nasledujúcou lokálnou liečbou. Pomocou miniinvazívnej endoskopickej operácie vieme účinne odstrániť nosové polypy a uvoľniť prinosové dutiny.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia