MENU
zdravy-zivot

Komu hrozia pri sexe zranenia a ktoré sú najrizikovejšie miesta na milovanie?

Posteľ nie je zďaleka taká bezpečná, ako by ste si možno mysleli.
Zdravý život

Komu hrozia pri sexe zranenia a ktoré sú najrizikovejšie miesta na milovanie?

Zlomenina, pruh, vyskočené kĺby, boľavá chrbtica. Tieto i mnohé ďalšie problémy hrozia pri takej príjemnej činnosti, akou je milovanie.

V posledných rokoch stúpol 4-násobne počet mužov v strednom veku, ktorí utrpeli zranenie pri sexe. Teda minimálne v Británii, no nie je dôvod myslieť si, že u nás je to inak. Podľa všetkého však nejde o to, že by päťdesiatnici boli nemehlá alebo sa vo zvýšenom počte vrhali do sexuálnych radovánok. Len sú pri ošetrení u lekára úprimnejší, nevymýšľajú si príbehy o páde z rebríka a rovno priznajú, že k zraneniu došlo pri sexe. 

Výhovorky komplikujú diagnostiku

Až 80% zranení, ktoré liečia na istej anglickej rehabilitačnej klinike zameranej na fyzioterapiu, a ktoré nezapríčinil šport, súvisí s milostnými zábavkami. „Som rád, že pacienti sú úprimní, nevyhovárajú sa a nevymýšľajú si iné ako sexuálne príčiny svojich zranení. Vďaka tomu vieme lepšie a presnejšie stanoviť liečebný plán. Môžeme totiž reálne posúdiť, k akému mechanickému namáhaniu zraneného miesta došlo. Namiesto 2- či 3-týždňovej liečby tak môže stačiť jedna alebo dve návštevy u nás na klinike a zdravotný stav sa môže vyriešiť,“ vraví riaditeľ kliniky Stephen Makinde. 

Odniesť si to môže krk aj koleno

Na tejto britskej klinike riešia v súvislosti s milostnými hrami všetko možné. Od zablokovaného krku cez problémy s chrbticou, zlomeniny, vyskočené kolená a vyvrtnutia až po pruh v blízkosti miesta, kde sa vnútorný sval stehna pripája k panvovej oblasti. „Pre pacienta je to háklivé, ale pre nás je rovnako normálne počuť, že si niekto vyvrtol členok pri tenise, ako to, že si ho vyvrtol v spálni,“ usmieva sa Makinde. Kolená spálené od koberca, odreté lakte či natiahnuté svaly sa týkajú žien aj mužov, no tieto maličkosti si „pofúkame“ zväčša svojpomocne. Najmä muži však môžu utŕžiť aj zranenia, kedy je nutná chirurgická liečba. 

Odtrhnutá uzdička sa musí prišiť

Pomerne častá nepríjemnosť je natrhnutá alebo rovno odtrhnutá uzdička na penise. „Ide o prúžok kože na spodnej strane žaluďa, ktorý ho spája s predkožkou. Úraz je typický pre mužov so skrátenou uzdičkou,“ vysvetľuje urológ a sexuológ MUDr. Martin Hrivňák. Poranenie je častejšie u neskúsených alebo, naopak, u príliš náruživých milovníkov. Kým natrhnutú uzdičku stačí zväčša len nechať zahojiť, čo vyžaduje aj niekoľkotýždňovú sexuálnu absenciu, pri odtrhnutej musí zakročiť lekár. „Rieši sa to plastikou, malým zákrokom v lokálnej anestézii,“ konštatuje urológ MUDr. Jan Vašinka

Zlomenina penisu vyžaduje operáciu

Väčší zákrok v celkovej anestézii si vyžaduje zlomenina penisu, čiže ruptúra obalu toporivého telesa. Dochádza k nej zväčša pri náraze penisu na lonovú kosť alebo na hrádzu. „Tieto fraktúry takmer vždy vznikajú počas príliš temperamentného pohlavného styku. Často ich sprevádza počuteľné prasknutie, po ktorom sa okamžite dostaví bolesť, opuch, hematóm a deformácia penisu,“ opisuje urológ MUDr. Josef Kopecký delikátny úraz. Často býva súčasťou tejto diagnózy aj poškodenie močovej trubice.  Tak ako zlomeniny inde na tele, aj zlomenina penisu sa spravidla rieši operačne.

Najnebezpečnejšie a najpoškodenejšie miesta v byte

A kde pri milovaní prídete k úrazu najľahšie? Okrem postele sú to sprcha, schody, auto, stolička, kuchynský stôl, ale aj záchod či pracovná skriňa. Medzi „top 10“ zničených predmetov patrí zlomený posteľný rám, rozbité poháriky na víno, obrazy, stoličky, šálky, ale aj preborená stena, skriňa či dvere. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je v poriadku, ak mi pri nervozite zvlhnú celé nohavičky?

Nie je isté, či ide o vaginálny výtok. Ženy si často zamieňajú výtok s hlienom, ktorý je prirodzený a potrebný. Svetlý nezapáchajúci sekrét je fyziologický a v malom množstve nie je známkou ochorenia. Je dôsledkom hormonálnych zmien, ktoré sa dejú počas menštruačného cyklu, v období dospievania alebo počas tehotenstva. Na presné určenie vašej diagnózy a nasadenie adekvátnej liečby je potrebné gynekologické vyšetrenie. Ak by predsa šlo o opakujúci sa vaginálny zápal, ideálnym riešením je ošetrenie laserom na úpravu pH v pošve, pri ktorom dochádza k remodelácii tkaniva. Výsledkom je rejuvenizácia vagíny a posilnenie imunity v pošve. Táto terapia je rýchla, bezbolestná a bezpečná.

čítať viac
MUDr. Stela Muránska
MUDr. Stela Muránska
Gynekologička

Môže z veľkého plaču dieťa rozbolieť silno bruško?

Pokiaľ lekár neodhalil žiadnu organickú príčinu a synček je temperamentný, predpokladám, že ide o vzdor. Obdobie vzdoru prichádza väčšinou okolo druhého roku a trvá približne do štyroch. Dieťa sa snaží presadiť si svoje, vzpiera sa, kričí, hádže sa o zem alebo sa vám dokonca snaží ublížiť. Neznamená to, že je nevychované, alebo že vás nemá rado, iba si začína uvedomovať samo seba a svoju osobnosť. Nevie ešte vyjadriť to, čo chce, lomcujú ním emócie a ono ich ešte nedokáže správne spracovať. Potrebuje ich zo seba dostať von. Testuje si hranice a rozvíja sebavedomie, preto je správna reakcia rodičov na vzdor veľmi podstatná. Nebráňte mu sa prejaviť. Zanedlho sa opäť upokojí a bude sa tváriť, akoby sa nič nestalo. Ak je záchvat zlosti veľký, odstráňte z dosahu všetko, čím by si mohol ublížiť. Jediná cesta je vyčkať, kým to prejde. Niekedy pomáha pritúliť ho k sebe a pevne objať, až zovrieť. Alebo odviesť pozornosti.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia