MENU
zdravy-zivot

Komu hrozia pri sexe zranenia a ktoré sú najrizikovejšie miesta na milovanie?

Posteľ nie je zďaleka taká bezpečná, ako by ste si možno mysleli.
Zdravý život

Komu hrozia pri sexe zranenia a ktoré sú najrizikovejšie miesta na milovanie?

Zlomenina, pruh, vyskočené kĺby, boľavá chrbtica. Tieto i mnohé ďalšie problémy hrozia pri takej príjemnej činnosti, akou je milovanie.

V posledných rokoch stúpol 4-násobne počet mužov v strednom veku, ktorí utrpeli zranenie pri sexe. Teda minimálne v Británii, no nie je dôvod myslieť si, že u nás je to inak. Podľa všetkého však nejde o to, že by päťdesiatnici boli nemehlá alebo sa vo zvýšenom počte vrhali do sexuálnych radovánok. Len sú pri ošetrení u lekára úprimnejší, nevymýšľajú si príbehy o páde z rebríka a rovno priznajú, že k zraneniu došlo pri sexe. 

Výhovorky komplikujú diagnostiku

Až 80% zranení, ktoré liečia na istej anglickej rehabilitačnej klinike zameranej na fyzioterapiu, a ktoré nezapríčinil šport, súvisí s milostnými zábavkami. „Som rád, že pacienti sú úprimní, nevyhovárajú sa a nevymýšľajú si iné ako sexuálne príčiny svojich zranení. Vďaka tomu vieme lepšie a presnejšie stanoviť liečebný plán. Môžeme totiž reálne posúdiť, k akému mechanickému namáhaniu zraneného miesta došlo. Namiesto 2- či 3-týždňovej liečby tak môže stačiť jedna alebo dve návštevy u nás na klinike a zdravotný stav sa môže vyriešiť,“ vraví riaditeľ kliniky Stephen Makinde. 

Odniesť si to môže krk aj koleno

Na tejto britskej klinike riešia v súvislosti s milostnými hrami všetko možné. Od zablokovaného krku cez problémy s chrbticou, zlomeniny, vyskočené kolená a vyvrtnutia až po pruh v blízkosti miesta, kde sa vnútorný sval stehna pripája k panvovej oblasti. „Pre pacienta je to háklivé, ale pre nás je rovnako normálne počuť, že si niekto vyvrtol členok pri tenise, ako to, že si ho vyvrtol v spálni,“ usmieva sa Makinde. Kolená spálené od koberca, odreté lakte či natiahnuté svaly sa týkajú žien aj mužov, no tieto maličkosti si „pofúkame“ zväčša svojpomocne. Najmä muži však môžu utŕžiť aj zranenia, kedy je nutná chirurgická liečba. 

Odtrhnutá uzdička sa musí prišiť

Pomerne častá nepríjemnosť je natrhnutá alebo rovno odtrhnutá uzdička na penise. „Ide o prúžok kože na spodnej strane žaluďa, ktorý ho spája s predkožkou. Úraz je typický pre mužov so skrátenou uzdičkou,“ vysvetľuje urológ a sexuológ MUDr. Martin Hrivňák. Poranenie je častejšie u neskúsených alebo, naopak, u príliš náruživých milovníkov. Kým natrhnutú uzdičku stačí zväčša len nechať zahojiť, čo vyžaduje aj niekoľkotýždňovú sexuálnu absenciu, pri odtrhnutej musí zakročiť lekár. „Rieši sa to plastikou, malým zákrokom v lokálnej anestézii,“ konštatuje urológ MUDr. Jan Vašinka

Zlomenina penisu vyžaduje operáciu

Väčší zákrok v celkovej anestézii si vyžaduje zlomenina penisu, čiže ruptúra obalu toporivého telesa. Dochádza k nej zväčša pri náraze penisu na lonovú kosť alebo na hrádzu. „Tieto fraktúry takmer vždy vznikajú počas príliš temperamentného pohlavného styku. Často ich sprevádza počuteľné prasknutie, po ktorom sa okamžite dostaví bolesť, opuch, hematóm a deformácia penisu,“ opisuje urológ MUDr. Josef Kopecký delikátny úraz. Často býva súčasťou tejto diagnózy aj poškodenie močovej trubice.  Tak ako zlomeniny inde na tele, aj zlomenina penisu sa spravidla rieši operačne.

Najnebezpečnejšie a najpoškodenejšie miesta v byte

A kde pri milovaní prídete k úrazu najľahšie? Okrem postele sú to sprcha, schody, auto, stolička, kuchynský stôl, ale aj záchod či pracovná skriňa. Medzi „top 10“ zničených predmetov patrí zlomený posteľný rám, rozbité poháriky na víno, obrazy, stoličky, šálky, ale aj preborená stena, skriňa či dvere. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

V poslednom čase mi viac páchne moč, čo to znamená?

Moč môže zapáchať z viacerých príčin. Podiel na tom má zloženie stravy alebo pitný režim. Rovnako sa môže jednať o dôsledok užívania liekov alebo prejav zápalu. Infekcia močového mechúra je častejšia u žien než u mužov. U žien treba myslieť aj na gynekologickú oblasť – vaginálny sekrét.

V každom prípade, situáciu najlepšie vyhodnotí váš obvodný lekár a podľa potreby vás odošle za príslušným špecialistom.

čítať viac

Zle dojčím, ak bábätko stále štikúta? Čo pomôže?

Štikútka, singultus, je mimovoľný reflexný dej spočívajúci v krátkom kŕči bránice a v prudkom výdychu so súčasným uzáverom hlasiviek. Ide zväčša o bežný príznak podráždenia žalúdka objemným jedlom, šumivými nápojmi, teplotnými zmenami. Obvykle trvá krátko a spontánne vymizne. Môže byť však aj prejavom ochorenia. Pozornosť zasluhuje vtedy, ak počas krátkej doby spontánne alebo po jednoduchých manévroch neodoznieva. Pokiaľ dieťa prospieva a nemá príznaky žiadneho ochorenia, ide s veľkou pravdepodobnosťou o nezávažný symptóm. Overené tipy na štikutku sú pomalé jedenie, dôkladné požutie jedla, hlboký nádych, zadržanie dychu a pomalý výdych, alebo prelttnutie vzduchu naprádzno. Niekoľkokrát treba opakovať.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor