MENU
zdravy-zivot

Aké staré máte gény? Vek sa nezačína narodením ani počatím, rozhoduje čosi iné

O koľko rokov ste v skutočnosti starší?
Zdravý život

Aké staré máte gény? Vek sa nezačína narodením ani počatím, rozhoduje čosi iné

A prečo je dôležitý vek vašej matky? A je mladšia genetická výbava zákonite výhoda?

Špekulatívne vzaté úplne prvý moment existencie siaha ďaleko pred vaše narodenie a dokonca i počatie. Je ním stvorenie ženskej zárodočnej pohlavnej bunky – gaméty, z ktorej ste vznikli. Je to nezrelé vajíčko uložené v maternici vašej mamy v čase, keď bola sama embryo. Ak máte trebárs tridsaťpäť a narodili ste sa dvadsaťpäťročnej mame, prirátajte k svojmu veku aj ten jej v čase pôrodu a približne deväť mesiacov. Najstaršia bunka, z ktorej pochádzate, tak môže byť dva- a i viackrát staršia ako tvrdí dátum vášho narodenia. Samozrejme, život v pravom zmysle slova sa začína až spojením vajíčka so spermiou. Ak si však vezmete, že polovica vášho genetického materiálu pochádza z dvadsať- či tridsaťročnej bunky, musíte uznať, že na vyše šesťdesiat či sedemdesiat rokov vyzeráte skvele.

OTESTUJTE SA: Biologický vek prezradí, aké staré je vaše telo. Potrebujete zmenu?

Lepšie mladšie?

Otázka je, čo znamená pochádzať z vajíčka, ktoré má osemnásť alebo tridsaťosem rokov. Je mladšie zákonitá výhoda? Závery vedcov, či platí priama úmera veku vajíčka a zdravia dieťaťa, sa spočiatku zdali jednoznačné. Každé dievčatko sa rodí so zásobou jedného až dvoch miliónov vajíčok vo vaječníkoch. Ich kvalita i počet postupne klesajú, po menopauze ich je sotva tisíc. Čím dlhší čas prejde od vzniku vajíčka po jeho dozretie počas menštruačného cyklu a uvoľnenie pri ovulácii, tým s väčším počtom nepriaznivých faktorov z prostredia, ako sú toxíny, vírusy, baktérie či stres sa musí vyrovnať.

Je známe, že deti narodené starším mamám majú vyššie riziko chromozomálnych porúch, napríklad Downovho syndrómu. Niektoré štúdie spájajú s vekom mamy aj rôzne špecifické diagnózy ako cukrovka prvého typu, detské typy rakovín alebo autizmus,“ hovorí Malene Meisner Hviidová z gynekologického oddelenia Zealand University Hospital v Dánsku. „Prvorodené deti mám vyššieho veku v našej štúdii mali významne vyššie riziko psychických chorôb, ochorení kongitívnych funkcií, oka, srdca, obehového systému, reumatických, novorodeneckých či vrodených porúch,“ opisuje autorka. Tieto výsledky sa týkali mám už po dvadsiatom deviatom roku.

Odložiť materstvo je zdravé: Správny vek na prvé dieťa vás prekvapí!

Otec predĺži život?

Na molekulárnej úrovni sa však jednoznačná problematika trochu komplikuje. Zaujímavý je pohľad na vek v prípade pohlavnej bunky, ktorú vám venoval otec. Spermie sa tvoria opakovane celý život, ich vývoj trvá približne dva mesiace. Z hľadiska dĺžky života spermie teda nie je veľký rozdiel medzi spermiou vytvorenou po otcových 17. či 50. narodeninách. Podobne ako pri ženských vajíčkach aj pri spermiách starších otcov sa zvyšuje riziko niektorých ochorení dieťaťa, najmä autizmu a psychických porúch. Vedci na čele s antropológom Danom Eisenbergom z Washingtonskej univerzity však dospeli k prekvapivému zisteniu: deti starších otcov žijú dlhšie, a to vďaka takzvaným dlhším teloméram. Teloméry sú opakujúce sa DNA sekvencie na koncoch chromozómov, ktoré pri delení buniek chránia gény pred stratou základných stavebných jednotiek kyselín bunkového jadra. Teloméry sa vekom skracujú vo väčšine tkanív, čím obmedzujú delenie buniek a prispievajú k starnutiu. V spermiách sa teloméry predlžujú a potomkovia starších otcov dlhšie teloméry dedia,“ vysvetľuje Dan Eisenberg.

Dieťa so starším otcom? Toto sú dôvody, prečo radšej nie!

… aj mama?

Ako je to možné? „Nie je celkom jasné, aký je mechanizmus vedúci k predlžovaniu telomér pri spermiách starších mužov. Existujú viaceré možnosti: Telomeráza, enzým aktívny v zárodočných a kmeňových bunkách, však nie v telových bunkách, môže mať vysokú aktivitu v mužských spermatických bunkách, a tak sa vekom ich teloméry predlžujú. Alebo spermatické bunky s dlhšími telomérami majú selekčnú výhodu, čo vekom vedie k zvyšovaniu ich relatívnej početnosti v populácii mužských zárodočných buniek,“ vysvetľuje profesor RNDr. Ľubomír Tomáška, DrSc., z Katedry genetiky Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského.

Tento paradox je známy iba v spermiách. „Predĺženie telomér za každý rok oneskorenia reprodukcie otca alebo dedka sa rovná ročnému skráteniu telomér, ktoré sme v našej vzorke pozorovali u žien v strednom veku,“ pokračuje vedec z Washingtonu. No ani tak nemusí ísť o jednoznačný genetický náskok. „Dlhšie teloméry, ktoré potomkovia starších mužov zdedia z ich spermií, im môže poskytovať výhodu z hľadiska udržiavania stability koncov chromozómov. Na druhej strane v genóme prekurzorových mužských buniek dochádza vekom k hromadeniu poškodení vedúcich k mutáciám skôr s negatívnym efektom a k zvýšenému výskytu niektorých genetických ochorení,“ mieni profesor Tomáška.

Odhaľte svoj vnútorný čas. Posunutý o 2 hodiny vinníkom vašej nadváhy i cukrovky

Plus dva roky

Tak ako roky rodičov môžu ovplyvniť dĺžku života detí, podobný efekt na genetický vek ženy majú deti. V pomerne novej štúdii sa ukázalo, že každým tehotenstvom a pôrodom žene starnú bunky rýchlejšie v porovnaní s mužmi, a to od polroka až do dvoch rokov extra pre každé nové bábätko. „Dĺžka telomér a epigenetické hodiny, teda zmeny štruktúry DNA ovplyvňujúce prejavenie génov, sú bunkové ukazovatele predpovedajúce smrteľnosť. Obidva sa javili staršie u žien s viacerými tehotenstvami počas reprodukčného života,“ ozrejmuje antropologička Calen Ryanová.

Účastníci v jej štúdii každý rok stratili približne desať bázových párov DNA, teda chemikálií navzájom spojených tak, že vytvárajú priečku rebríka DNA. Ženy, ktoré porodili dieťa, mali priemerne o 116 bázových párov menej ako ženy v tom istom veku bez detí. Neznamená to však, že s deťmi zákonite starnete rýchlejšie. Dĺžku telomér vo veľkej miere ovplyvňuje aj životospráva, stres či obezita. Ak tieto faktory odstránite a alkohol, fajčenie či nezdravé tuky nahradíte príjmom omega-3 mastných kyselín a vitamínu D, môžete skracovanie telomér aspoň čiastočne zastaviť.

Čítajte aj: Aký je váš skutočný vek? Český vedec vie, čím sa efektívne omladíte o celé roky

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Čo mám robiť, aby sa mi v tehotenstve nekazili zuby?

Tehotenstvo samo o sebe nespôsobuje zvýšenú kazivosť zubov, len na ňu vytvára podmienky. Budúce mamičky strácajú zuby zo štyroch príčin:

1. Ranné zvracania dramaticky oslabujú sklovinu a urýchľujú rozvoj kazov.

2. Nevoľnosti spôsobujú, že budúca mamička prijíma malé dávky jedla v skrátených intervaloch, čo znamená neustále „kŕmenie“ kazotvorných baktérií, najmä, ak ide o sladké jedlá.

3. Únava v tehotenstve často spôsobuje výrazné zhoršenie starostlivosti o vlastnú zubnú hygienu.

4. Pozmenená hladina hormónov podporuje rozvoj zápalu ďasien a tkanív okolo zuba a je jediným skutočným negatívnym faktorom tehotenstva vplývajúcim na stav chrupu.

Dôležité je dať si do poriadku zuby už pred tehotenstvom. Znamená to zbaviť sa kazov a zubného kameňa. Počas tehotenstva je dobré absolvovať preventívnu prehliadku a dentálnu hygienu. Pre chrup aj budúce dieťatko je dobré vzdať sa sladkostí medzi jedlami. Večerné čistenie neodkladať na čas tesne pred odchodom do postele, ale očistiť si zuby hneď po večeri a potom už nič nejesť a piť iba čistú vodu. K večernému čisteniu patrí aj zubná niť alebo medzizubná kefka. V prípade ranného zvracania si hneď po tom treba dôsledne vypláchnuť ústa čistou vodou. Po približne 15 minútach je možné si zuby umyť, nie však skôr. Nie je na škodu používať denne ústnu vodu s obsahom aminfluoridu. Kto má strach z fluoridov, môže ich účinok nahradiť krémom „tooth mousse“.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár

Dajú sa vybieliť zuby zožltnuté z tetracyklínových antibiotík?

Každý zub je možné vybieliť, len to môže trvať rôzne dlho. Je pravda, že u „tetracyklínových“ zubov je to ťažké, ale nie nemožné. Zväčša je potrebné kombinovať ambulantné a domáce bielenie. Ak sa zveríte do rúk stomatológa, ktorý má na tomto poli skúsenosti, výsledok sa dostaví.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia