MENU
zdravy-zivot

Aká je šanca prežiť s rakovinou? Porovnanie najzákernejších druhov

Rakovina pankreasu je najhoršia. Vylieči sa len 7 percent  chorých.
Zdroj: Shutterstock, Profimedia

Súvisiace témy

Zdravý život

Aká je šanca prežiť s rakovinou? Porovnanie najzákernejších druhov

Pri slove rakovina každému naskočia zimomriavky. No dnes už platí, že niektoré nádory sa dajú úspešne liečiť. Najdôležitejšie je včas odhaliť zhubné bujnenie.

Ak sa u muža zachytí rakovina prostaty v 1. a 2. štádiu, šance na jeho vyliečenie sú stopercentné. Aj celkovo, bez ohľadu na štádium, je tento druh nádoru dobre liečiteľný. Uzdraví sa až 99 percent chorých. Na druhej strane ešte stále sú nádory, kde lekári nemôžu povedať pacientovi optimistickú prognózu. Aj keď by veľmi chceli.

Veľmi zlé vyhliadky na uzdravenie majú pacienti s rakovinou pankreasu. Celkovo, teda bez ohľadu na štádium ochorenia, má šance na uzdravenie len 7 percent chorých. Ak sa ochorenie zachytí v 1. štádiu, uzdraví sa len každý štvrtý.

„Bohužiaľ, pri rakovine pankreasu nie je žiadny špecifický varovný príznak, ktorý by upozorňoval na vznikajúci nádor už v skorých štádiách. Človek má len bežné tráviace ťažkosti,“ hovorí gastroenterológ MUDr. Viktor Sidorják z Nemocnice sv. Michala v Bratislave.

Ako dodáva, pri tomto druhu rakoviny by lekári potrebovali testy s vysokou citlivosťou, ktoré by z krvi či zo stolice vedeli odhaliť začínajúci nádor. Tak ako pri rakovine hrubého čreva. Podľa lekára prevenciou pri rakovine pankreasu je rozumná strava. „Pozor si dávajte hlavne na tuky, tie preťažujú pankreas,“ upozorňuje.

Aká je šanca prežiť s rakovinou? Porovnanie najzákernejších druhovAká je šanca prežiť s rakovinou? Porovnanie najzákernejších druhov

Nízke šance na uzdravenie majú aj pacienti s rakovinou pľúc. Celkovo, teda bez ohľadu na štádium, majú len 17-percentnú šancu na vyliečenie. Prečo? „Pretože operovať môžeme len 12 percent zo všetkých pacientov,“ vysvetľuje onkológ doc. Peter Beržinec zo Špecializovanej nemocnice sv. Svorada Nitra - Zobor.

Ako vraví, vyššiemu počtu operácií bráni vysoký vek pacientov a ich pridružené chronické ochorenia. Napríklad choroby srdca, pre ktoré nemôžu pod nôž. Ako dodáva, operácia zachraňuje život. „Zoperovaní pacienti sú v drvivej väčšine vyliečení. Len u 10 percent z nich sa rakovina po piatich rokoch vráti,“ dodáva.

Bude vás zaujímať: Čomu vďačia fajčiari za dlhý život? Vieme, prečo rakovina nepostihne každého

Pri rakovine pľúc je problém aj v tom, že málo pacientov odhalíme v 1. štádiu, keď sú šance na uzdravenie až 55 percent. „Rakovina pľúc nemá v prvom štádiu žiadne príznaky. Hrčku v prsníkoch si môže chorý nahmatať. No hrčku na pľúcach nie,“ vysvetľuje doc. Beržinec.

Čo teda radí dlhoročným silným fajčiarom? „Každý zmenený kašeľ môže byť signálom, že sa už začína rozvíjať rakovina. Preto choďte k lekárovi,“ uvádza.

Pre pankreas nemáme efektívne lieky

Najhoršie prognózy na vyliečenie majú pacienti s rakovinou pankreasu. Gastroenterológ nám už povedal svoj názor, prečo je to tak. Ako to vidia onkológovia? Oslovili sme riaditeľa Národného onkologického ústavu v Bratislave Jozefa Dolinského.

„Tento druh rakoviny nevieme efektívne diagnostikovať v štádiu, keď ho dokážeme účinne liečiť. Chýbajú aj efektívne skríningové testy na jeho odhalenie. Často ho odhalia neskoro, už v pokročilých štádiách, čo sťažuje liečbu a šance na vyliečenie. Negatívom sú aj chýbajúce efektívne lieky, ktoré by na tento druh rakoviny účinkovali.“

Platí všeobecne pri všetkých druhoch rakoviny, že keď sa odhalí v skoršom štádiu, tak percento vyliečenia je vyššie?
„Áno, toto je základné pravidlo v onkológii. Čím skôr sa ochorenie zachytí, tým je vyššia šanca na celkové vyliečenie. Preto je nesmierne dôležitá pravidelná prevencia. Nebojte sa ísť k lekárovi pri akýchkoľvek zmenách zdravotného stavu.“

Je ešte nejaký druh rakoviny, ktorý má takú dobrú prognózu liečby ako rakovina prostaty?
„Sú to nádory semenníkov, niektoré druhy leukémií - chronická myelocytová leukémia, niektoré druhy lymfómov - Hodgkinov a niektoré podtypy non-Hodgkinových lymfómov.“

Čo viete o rakovine hrubého čreva? Dostatok informácií vás môže zachrániť

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor