MENU
novinky-a-odbornici

Aj obyčajná nádcha ohrozuje srdce. Ak na vás niečo lezie, nešportujte

Niečo na vás lezie? Nešportujte
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Aj obyčajná nádcha ohrozuje srdce. Ak na vás niečo lezie, nešportujte

Rozhodli ste sa vybehať nádchu? Cítite, že asi máte teplotu, ale napriek tomu idete na tréning? V čase viróz treba k tréningu pristupovať opatrne. Aj kvôli sebe, aj kvôli vášmu okoliu.

Vždy keď sa začnete cítiť zle, spomaľte. Dvojnásobne to platí v období, keď sa striedajú vlny akútnych vírusových alebo bakteriálnych ochorení. Ak sa zrazu necítite vo svojej koži, pravdepodobne na vás niečo lezie. Aj obyčajná nádcha znamená pre športovca problém. „Dôležité je najmä to, že nemôžete dýchať nosom. Niekto môže považovať nádchu za banalitu, ale pri týchto ťažkostiach vám klesne výkonnosť o tridsať percent, vysvetľuje telovýchovná lekárka MUDr. Alena Urvayová. V tomto stave sa určite nevyberte do fitka, aby ste choroboplodné zárodky nešírili ďalej. Ak vám pohyb chýba, radšej sa len poprechádzajte po čerstvom vzduchu.

S horúčkou sa rozbúcha

Únavou, bolesťou hlavy či zapchatým nosom sa v mnohých prípadoch choroba len štartuje. O pár hodín sa môže objaviť aj horúčka. To už znamená stopku pre každý šport. „Vyššia pohybová aktivita je vylúčená pri akejkoľvek teplote,“ varuje odborníčka. „Každú horúčku sprevádza zrýchlená pulzová frekvencia, čo znamená väčšiu záťaž na srdcovo-cievny aparát. Vyšší pulz už sprevádza aj samotnú fyzickú záťaž, ak tomu pripočítate teplotu, riziko poškodenia srdcového svalu je veľmi vysoké. Časom môže vyústiť do zápalu, teda myokarditídy, prípadne bakteriálnej endokarditídy.“Ak vám stúpne teplota o jeden stupeň Celzia, obvykle sa zrýchli tep o štrnásť úderov.

Podľahnú aj najlepší?

Hoci ako aktívni športovci veríte, že váš organizmus je silný a chrípkovej epidémii nepodľahnete, nie je to celkom tak. Akútne ochorenie vás môže zastihnúť práve na vrchole trénovanosti. V tejto fáze mnohí športovci zabúdajú na dostatočnú regeneráciu, sú rozbehnutí a chcú dosahovať ešte lepšie výsledky. „Vtedy často spadnú do takzvaného imunosupresívneho okna. Pre nedostatočnú regeneráciu nemá telo vysokú odolnosť a prebudia sa spiace infekcie, prípadne sa rýchlejšie nakazíte okolitými vírusmi,“ objasňuje doktorka Alena Urvayová. Telovýchovní lekári preto sledujú nielen výkonnosť športovcov, ale i vlny chorobnosti. Ak je napríklad sezóna chrípky, odporúčajú posilniť imunitu. Samotné športovanie na to nestačí. Vhodná ja napríklad aminokyselina glutamín, ktorá je výborným zdrojom energie.

Každú horúčku sprevádza zrýchlená pulzová frekvencia, čo znamená väčšiu záťaž na srdcovo-cievny aparát. Vyšší pulz už sprevádza aj samotnú fyzickú záťaž, ak tomu pripočítate teplotu, riziko poškodenia srdcového svalu je veľmi vysoké
MUDr. Alena Urvayová, telovýchovná lekárka

Kofeín odložte

Ak pocítite celkovú slabosť, v žiadnom prípade ju nezaháňajte kofeínovými preparátami. Platí to rovnako pre umelé i prírodné prípravky, napríklad guaranu. „Je to zbytočný hazard. Ak ste chorí, máte prirodzene zvýšenú pulzovú frekvenciu. Ide o klasický obranný mechanizmus. Ak si však dáte kofeínový preparát, tep ešte stúpa. Opäť zbytočne zaťažujete celý srdcovo-cievny problém. Šport si vyžaduje celého, stopercentného človeka,“ dvíha varovný prst pred potláčaním symptómov odborníčka. Chorobu neodoženú ani veľké množstvá vitamínov. „Zbytočne podporia patogén, či už vírus, alebo baktériu. Organizmus musíme nechať trochu bojovať, prípadne mu pomôcť antibiotikami. Vitamíny by mali nastúpiť až na piaty, šiesty deň. Ak to s nimi preženiete, určite to pocíti pečeň a obličky,“ upozorňuje telovýchovná lekárka.

Vymeňte tenisky za pyžamo

Pri ľahších prechladnutiach sa nemusíte potiť. Stačí, keď budete pokračovať v normálnom živote, ale bez zvýšenej pohybovej aktivity. Pri virózach s teplotou je ideálne ľahnúť si a vypotiť sa. Niekedy naozaj stačí byť celý deň v posteli a hneď sa cítite lepšie. V žiadnom prípadne sa nedržte hesla, včera som to vyležal, dnes som fit. Aj obyčajné spotenie je spojené s určitým prejavom dehydratácie. Ak sa objaví teplota, nesťahujte ju liekmi. Po tých siahnite, až keď je vyššia ako 38,5 stupňa Celzia. Práve horúčka ničí vírus. Ak ju stiahnete liekmi, pribrzdíte prirodzenú liečbu. Predĺžite proces uzdravenia. V prípade bakteriálnych ochorení musia nastúpiť na scénu antibiotiká. Nedá sa presne povedať, kedy je správny čas opäť odštartovať tréning. Čím je ochorenie vážnejšie, tým je rekonvalescencia dlhšia. Väčšiu záťaž by sme mali odložiť priemerne o 5 až 10 dní po chorobe. Prílišné chcenie, organizmus zničí. Záťaž musí byť postupná.

Dýchajte s rúškom

K záveru liečby začnite najskôr dýchať čerstvý vzduch pri otvorenom okne, potom sa vyberte na ľahšiu prechádzku. Urobte tak počas dňa, keď je teplota vzduchu najvyššia. V žiadnom prípade v čase choroby nestriedajte prudko teplo so zimou. „Osobne neodporúčam ani návštevu sauny,“ hovorí Alena Urvayová. „Ak do nej chodíte naozaj pravidelne a ste na ňu zvyknutí, môže vám urobiť dobre. Väčšine však skôr ublíži.“ Postupne posilnite organizmus vitamínmi a začnite chôdzu striedať s pomalým behom. Pozor na teplotu vonkajšieho vzduchu! Dvojnásobne to platí po ochoreniach priedušiek či pľúc. Najmä zo začiatku si nos i ústa prekryte rúškom. Vždy sa však nadychujte nosom. Vzduch sa tak po svojej postupnej ceste do pľúc stihne prirodzene očistiť, zvlhčiť a zahriať. Skoré ranné behy radšej vynechajte. Studený vzduch bude zbytočne dráždiť sliznice. Nie je vhodný ani v prípade, keď vás trápi vysoký krvný tlak.

 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Lekári nevedia nájsť príčinu mojej choroby. Čo spôsobuje neutropéniu?

Neutropénia, inak nízky počet jednej frakcie bielych krviniek, patrí do starostlivosti hematológa. Primárnu neutropéniu odborník často zistí už v detskom veku, sekundárnu najčastejšie zapríčiňuje užívanie niektorých liekov, chemoterapeutík, pôsobenie iných škodlivín, prípadne dlhotrvajúca infekcia, ktorá môže viesť k vyčerpaniu obranyschopnosti.

Potravinové intolerancie či histamínová intolerancia nespôsobujú neutropeniu. Tie by sa mohli s týmto ochorením spájať azda len v prípade ťažkej malnutrície, teda podvýživy, spôsobenej nezmyselnou dlhodobou diétou. Diéty, pri ktorých si ľudia odopierajú rôzne potraviny, sú dnes, žiaľ, pomerne časté.

Dbajte na to, aby ste konzumovali čo najrozmanitejšiu stravu, so zastúpením všetkých makro- aj mikronutrientov a vitamínov. Ak je nález závažný, riaďte sa pokynmi hematológa.

čítať viac

Budem môcť mať deti po zistení dysplázie ťažkého stupňa?

V tomto prípade súhlasím s postupom lekára. Ak máte pochybnosti, zvážte ešte kolposkopické vyšetrenie. Ide o kľúčovú diagnostickú metódu na potvrdenie diagnózy, ak cytologické vyšetrenie krčka maternice preukáže prítomnosť abnormálnych buniek. Vykonáva sa špeciálnym mikroskopom – kolposkopom, ktorý počas vyšetrenia ostáva mimo tela ženy. Je to binokulárny optický nástroj, ktorý odhaľuje okom neviditeľné problémy v krčku maternice. Skúmanú obasť dokáže zväčšiť 8-40krát.

Carcinoma in situ je karcinóm v počiatočnom štádiu, ktorý neprekračuje bazálnu membránu, je obmedzený na epitel, takže nádorové bunky zatiaľ nemohli preniknúť do ciev a lymfatického systému a spôsobiť metastázy.

Terapia Carcinoma in situ v oblasti krčka maternice sa podľa našich postupov lieči výhradne chirurgicky. Odoberie sa vzorka ( biopsia) a postihnuté tkanivo sa odstráni mechanicky, elektricky alebo laserovou kónizáciou. Pacientka je zaradená do rizikovej poradne a je sledovaná. Následná gravidita nie je kontraindikovaná, preto je tento spôsob terapie vhodný pre ženy, ktoré plánujú v budúcnosti otehotnieť.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor