Viete, čo je syndróm turistickej triedy? Letecké spoločnosti ním označujú zdravotné riziko, ktorému sa vystavujete, ak cestujete dlhšie ako tri hodiny a najmä cez oceán. Majú na mysli hlbokú žilovú trombózu, pri ktorej krvné zrazeniny zablokujú prietok krvi napríklad vo veľkých žilách dolných končatín. Ak sa nerozpustia a dostanú sa do srdca a pľúc, môžu zablokovať jednu z tepien. Nasleduje pľúcna embolizácia, ktorá v najhoršom prípade môže končiť smrťou.
Injekcia pod kožu
Cestovateľskú trombózu môžete dostať, aj keď dlhé hodiny sedíte v nepohodlnej polohe so skrčenými nohami v aute či autobuse. Lepšie sú na tom iba tí, ktorí si na prepravu zvolili vlak. Majú väčšiu šancu poprechádzať sa v chodbičke či vyložiť si nohy na sedadlo oproti. Ak trpíte trombózou, nadmerným zrážaním krvi a obezitou, musíte rátať s rizikom tromboembolických príhod. Mali by ste pred cestou dostať podkožnú injekciu na rozriedenie krvi. Nízkomolekulový heparín kúpite na predpis v predplnenej striekačke a môžete si ho aj sami pichnúť do brucha.
Čítajte: Cestovateľ o exotike: Dovolenka vám naruší režim a odbúra stres
Žilová gymnastika
Pred letom aj počas neho veľa pite. Samozrejme, hovoríme o vode a minerálke, nie o silných čajoch, káve a alkohole, ktoré sa zvyknú v lietadle podávať. Ak máte ťažkosti so srdcom, obličkami alebo trpíte opuchmi dolných končatín, poraďte sa o svojom pitnom režime s lekárom. Pri letoch, ktoré trvajú dlhšie ako hodinu, dve, meňte polohu a ak sa dá, poprechádzajte sa. Napínajte a precvičujete si najmä lýtka, zapojíte tak do činnosti svaly dolných končatín, ktoré pomáhajú pumpovať krv smerom k srdcu. Vyhnite sa obtiahnutému odevu a topánkam na vysokom podpätku. Neseďte s prekríženými nohami. Keď máte kŕčové žily, stiahnite si ich elastickými kompresívnymi pančuchami či podklienkami.
Čítajte aj: Na bolesť útočte pohybom! Prekvapí vás, na čo všetko zaberie