MENU
zdravy-zivot

Ak letíte, pozor na nohy! Syndróm turistickej triedy útočí na žily

Pri letoch, ktoré trvajú dlhšie ako hodinu, dve, meňte polohu a ak sa dá, poprechádzajte sa.
Zdroj: Shutterstock.com
Zdravý život

Ak letíte, pozor na nohy! Syndróm turistickej triedy útočí na žily

Strávite veľa času pracovne v lietadle? Ak vám cestovanie zaberie viac ako tri hodiny v kuse, vaše nohy dostanú riadne zabrať.

Viete, čo je syndróm turistickej triedy? Letecké spoločnosti ním označujú zdravotné riziko, ktorému sa vystavujete, ak cestujete dlhšie ako tri hodiny a najmä cez oceán. Majú na mysli hlbokú žilovú trombózu, pri ktorej krvné zrazeniny zablokujú prietok krvi napríklad vo veľkých žilách dolných končatín. Ak sa nerozpustia a dostanú sa do srdca a pľúc, môžu zablokovať jednu z tepien. Nasleduje pľúcna embolizácia, ktorá v najhoršom prípade môže končiť smrťou.

Injekcia pod kožu

Cestovateľskú trombózu môžete dostať, aj keď dlhé hodiny sedíte v nepohodlnej polohe so skrčenými nohami v aute či autobuse. Lepšie sú na tom iba tí, ktorí si na prepravu zvolili vlak. Majú väčšiu šancu poprechádzať sa v chodbičke či vyložiť si nohy na  sedadlo oproti. Ak trpíte trombózou, nadmerným zrážaním krvi a obezitou, musíte rátať s rizikom tromboembolických príhod. Mali by ste pred cestou dostať podkožnú injekciu na rozriedenie krvi. Nízkomolekulový heparín kúpite na predpis v predplnenej striekačke a môžete si ho aj sami pichnúť do brucha.

Čítajte: Cestovateľ o exotike: Dovolenka vám naruší režim a odbúra stres

Žilová gymnastika

Pred letom aj počas neho veľa pite. Samozrejme, hovoríme o vode a minerálke, nie o silných čajoch, káve a alkohole, ktoré sa zvyknú v lietadle podávať. Ak máte ťažkosti so srdcom, obličkami alebo trpíte opuchmi dolných končatín, poraďte sa o svojom pitnom režime s lekárom. Pri letoch, ktoré trvajú dlhšie ako hodinu, dve, meňte polohu a ak sa dá, poprechádzajte sa. Napínajte a precvičujete si najmä lýtka, zapojíte tak do činnosti svaly dolných končatín, ktoré pomáhajú pumpovať krv smerom k srdcu. Vyhnite sa obtiahnutému odevu a topánkam na vysokom podpätku. Neseďte s prekríženými nohami. Keď máte kŕčové žily, stiahnite si ich elastickými kompresívnymi pančuchami či podklienkami.

Čítajte aj: Na bolesť útočte pohybom! Prekvapí vás, na čo všetko zaberie

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor