MENU
zdravy-zivot

Dopujete sa vitamínmi? Expert vysvetľuje, ktoré prospejú a ktoré ublížia

Ktoré z prírodných vitamínov môžu byť nebezpečné?
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Dopujete sa vitamínmi? Expert vysvetľuje, ktoré prospejú a ktoré ublížia

Môžu vitamíny uškodiť? Ak ich máte viac, ako treba, ohrozujete svoje zdravie, ak trpíte ich nedostatkom, ste na tom podobne. Je lepšie vyžmýkať citrón alebo zhltnúť tabletku celaskonu? Opýtali sme sa odborníka.

Všetci vieme, že pred chrípkovým obdobím sa treba zásobiť vitamínom C, preto si v lekárni nakúpime šumivý celaskon a chladničku naplníme citrónmi a pomarančmi. Je však naozaj zásadný rozdiel medzi céčkom v tabletke a tým z citróna? Je prírodný vitamín lepší? Biochemik docent Pavel Blažíček hovorí, že nielen v citróne, ale v každom ovocí či zelenine pôsobí okrem samotného vitamínu aj množstvo iných faktorov, ktoré sú veľmi dôležité.

Je známe, že nedostatok vitamínu C spôsobuje krvácanie ďasien a vypadávanie zubov. Keď takému človeku dáme syntetické céčko, už mu nepomôže, šťava z citróna však áno. Na prevenciu stačí aj tabletka, ale na liečbu nie. Alebo si zoberme paradajky. Ich bunky obsahujú látku lykopén, ktorá chráni pred rakovinou, no keď lykopén izolujeme, jeho účinok nie je taký ako v paradajkovej šťave. Najviac sa ho uvoľní, keď rajčinu tepelne spracujeme a urobíme z nej pretlak alebo kečup. Každému preto odporúčam vypiť ráno deci paradajkového džúsu,“ radí odborník.

Instantný cesnak? 

Ak si pravidelne kupujete tabletky s extraktom z cesnaku a ste hrdí na to, ako sa staráte o svoje zdravie, docent Blažíček vás vyvedie z omylu. „Cesnak je naozaj vynikajúci. Nachádza sa na vrchole pyramídy najzdravších rastlín, pretože sa z neho uvoľňuje ochranná látka alicín, ktorá bojuje aj proti chrípkovým vírusom. Málokto však vie, že vzniká až pätnásť minút po tom, čo strúčik cesnaku roztlačíme. Po hodine sa účinná látka úplne rozpadne, preto ju nenájdete v žiadnej tabletke ani v oleji,“ upozorňuje odborník.

Pokračovať Ďalej (1/4)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor