MENU

Súvisiace témy

Zdravý život

Pokazené zuby, depresia aj osteoporóza. Aj vám chýba vitamín ZADARMO?

Dĺžka pobytu na slnku taktiež závisí od fototypu

Fototyp IFototyp I
Zdroj: shutterstock

Rozlišujeme 4 typy a podľa toho, do ktorej skupiny patríte, dodržujte čas “slnenia”:

Fototyp I

Typ: veľmi svetlá pokožka, pehy, svetlé oči, blond alebo ryšavé vlasy
Denná dávka UV-B: 5 - 10 minút
Ochranný faktor: 40+
Stav pokožky po opaľovaní: vysoké spálenie, neopáli sa do hneda


Fototyp II

Typ: svetlá pokožka, svetlé oči, blond až svetlohnedé vlasy
Denná dávka UV-B: 10 - 20 minút
Ochranný faktor: 20 – 40
Stav pokožky po opaľovaní: neopáli sa do hneda


Fototyp III

Typ: normálna pokožka, hnedé oči, hnedé vlasy
Denná dávka UV-B: 20 - 30 minút
Ochranný faktor: 10 – 20
Stav pokožky po opaľovaní: opáli sa do hneda


Fototyp IV

Typ: tmavá pokožka, hnedé oči, hnedé až čierne vlasy
Denná dávka UV-B: 45 minút
Ochranný faktor: 5 – 10
Stav pokožky po opaľovaní: nespália sa, opáli sa do hneda


Ešte existuje jeden typ pleti, a to albíni. Ide o ojedinelú poruchu tvorby melanínu v koži a vo vlasom. Typické sú pre nich oči sfarbené do ružova až červena, aveľmi bledá až priesvitná pokožka.Nikdy sa neopália a pred slnečným žiarením sa musia dostatočne chrániť, aby neutrpeli vážne poranenia kože. U nich sa odporúča SPF 50+.

SPÄŤ
3/6
ĎALEJ

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Prečo sa mi tvoria modriny bez príčiny? Sú nebezpečné?

Dobrá správa je, že ste boli na odberoch krvi, predpokladám, že lekár vám dal vyšetriť aj parametre, ktoré by mohli súvisieť so zvýšenou tvorbou modrín. Výsledky, ako píšete, boli v poriadku. Na zvýšenej tvorbe modrín sa okrem iného môže podieľať aj stav cievnej steny. Jej kvalita sa u jednotlivcov odlišuje. Niekedy sa môže prechodne zhoršovať pri nedostatku niektorých živín, stopových prvkov či vitamínov. Najčastejšie je na príčine nedostatok rutínu a vitamínu C. Rutín je bioflavonoid a antioxidant, a jeho bohatým zdrojom je pohánka. Ak môžete, konzumujte ju ako prílohu či kašu, prípadne vo forme výživového doplnku. Užívajte aj vitamín C v lipozómovej forme, ktorá sa najlepšie vstrebáva. Prípadne si v lekárni kúpte voľne dostupné vazoprotektívum, teda liek s ochranným vplyvom na cievy, s obsahom trihydrátu rutozidu a kyseliny askorbovej.

čítať viac

Mám cukrovku a trápi ma sucho v ústach. Čo môže byť príčinou?

Suchosť v ústach je prirodzeným prejavom starnutia a objavuje sa po päťdesiatom roku najmä u žien. Vo väčšine prípadov však súvisí s prítomnými ochoreniami, najmä s diabetom a s užívaním mnohých liekov. Príčina problému môže byť aj v dýchaní ústami a v chrápaní, vtedy dochádza k vysušovaniu sliznice ústnej dutiny vdychovaným vzduchom. Aj nadmerná konzumácia kávy a ďalších nápojov s obsahom kofeínu môže viesť k zhoršeniu funkcie slinných žliaz.

Liečba suchosti v ústach závisí od vyvolávajúcej príčiny. Pri užívaní liekov s týmto vedľajším účinkom požiadajte lekára, ktorý vám liečbu odporučil, o jej ukončenie, prípadne o upravenie dávkovania tak, aby sa tento problém zmiernil. Užívajte len lieky, ktoré vám odporučil lekár, nie lekárnik.

Dôležitá je správna starostlivosť o chrup. Pomáhajú aj prípravky na zvlhčenie sliznice dutiny úst, vrátane žuvačiek, obsahujú xylitol, ale aj hydroxyetylcelulózu alebo karboxymetylcelulózu. Medzi lieky na podporu tvorby slín patrí pilokarpín, používaný najmä v očnom lekárstve. Na noc si zapnite zvlhčovač vzduchu a spálňu pred spaním dobre vyvetrajte.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor