MENU
zdravy-zivot

Pokazené zuby, depresia aj osteoporóza. Aj vám chýba vitamín ZADARMO?

Super tipy pre bezpečné slnenie

Súvisiace témy

Zdravý život

Pokazené zuby, depresia aj osteoporóza. Aj vám chýba vitamín ZADARMO?

Základným zdrojom vitamínu D pre ľudský organizmus je UV-B žiarenie. A kedy ho najlepšie načerpať ak nie teraz? So slnečnými dňami nás to láka čoraz viac von, tak to využite a doplňte dennú dávku tohto vitamínu.

Podľa zahraničných farmakologických štúdií trpí takmer 50% populácie na svete nedostatkom vitamínu D. Ten je veľmi dôležitý pre stavbu kostí, zdravú pokožku aj látkovú výmenu. Prečo je tomu tak? Môže zato sedavý spôsob života, kedy obmedzujeme pohyb na čerstvom vzduchu, ale aj environmentálne problémy.

Kde získať vitamín D?

Healthy,Foods,Containing,Vitamin,D.,Top,ViewHealthy,Foods,Containing,Vitamin,D.,Top,View
Zdroj: Shutterstock

Existujú dve formy vitamínu D, a to vitamín D2 pochádzajúci z húb a vitamín D3 je živočíšneho pôvodu. Človek najprirodzenejšie získava vitamín D zo slnka tým, že pokožku na určitú dobu vystaví UV-B žiareniu. Odborníci tvrdia, že stačí v priemere 15 - 20 minút denne na priamom slnečnom žiarení, aby sme dostali potrebnú dávku vitamínu D. Problematickejšie je dosiahnuť túto dávku v jesenných a zimných mesiacoch. Tu je potreba doplniť vitamín inou formou.

Ďalšou možnosťou ako získať tento dôležitý vitamín je v strave. Nájdeme ho hlavne v rybách, morských plodoch, vaječných žĺtkoch, syroch, masle a hubách. Do niektorých potravín ako džúsov, mliek a cereálií sa aj dodatočne pridávajú vitamíny D pre osoby, ktoré nemôžu jesť prirodzené potraviny s obsahom vitamínu D.

Treťou alternatívou suplementácie vitamínu D sú výživové doplnky vo forme tabliet, kapsúl alebo práškov.

Pokračovať Ďalej (1/6)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je pravda, že jahody obsahujú menej kalórií ako iné druhy ovocia?

Každý cukor má energetickú hodnotu, bez ohľadu na to, z akého zdroja pochádza. Jahody majú naozaj relatívne málo kalórií, hlavne preto, že obsahujú veľa vody. Takže vždy záleží od množstva danej potraviny, ktoré skonzumujete. Pre organizmus sú lepšie prírodné jednoduché cukry, napríklad fruktóza z ovocia, ako priemyselne vyrobené sladkosti. Ovocie obsahuje aj veľa vitamínov, minerálov, vlákniny či stopových prvkov, preto by ste ho mali konzumovať. Jeho energetickú hodnotu si však započítajte do celkového denného príjmu.

čítať viac

Aká je príčina neustále sa opakujúceho opuchu sliznice nosa?

Zistiť príčinu chronickej dlhotrvajúcej nádchy a pokašliavania môže byť zložitá diagnostická výzva. Alergiológ pri diagnostike úzko spolupracuje s ORL špecialistom a s pľúcnym lekárom. Pri základnom diagnostickom postupe sa vylúči infekčný pôvod, teda prítomnosť baktérií, vírusov, húb, a alergický pôvod. ORL lekár pomocou endoskopie, röntgenového vyšetrenia, počítačovej tomografie alebo magnetickej rezonancie vylúči anatomické zmeny či polypy a spraví ster zo sliznice nosa na prítomnosť eozinofilov. Pri pokašliavaní u detí sa zameriavame aj na vylúčenie možného refluxu, cystickej fibrózy či ochorenia týkajúceho sa riasinkového epitelu sliznice nosa. Príčina upchatého nosa je aj napriek diagnostike mnohokrát nejasná.

V lekárskej terminológii sa posledné roky sa zaužívali pojmy ako NANIPER, nealergická neinfekčná celoročná nádcha, NARES, nealergická nádcha s eozinofíliou, a NINAR, neinfekčná nealergická nádcha. Je dôležité vystopovať spúšťač ťažkostí - môže to byť napríklad zmena teploty, vlhkosť, tlak vzduchu, chemické látky, vône, emočné stimuly, fyzická záťaž, hormonálne zmeny, lieky. V minulosti sa predpokladalo, že hlavným mechanizmom nádchy u týchto spúšťačov je rozšírenie ciev v nose za spoluúčasti autonómneho nervového systému, teraz sa zmeny v sliznici nosa dávajú do súvislosti aj so zápalovými procesmi za spoluúčasti imunitného systému.

Liečba lokálnymi kortikoidmi je často veľmi účinná, keďže ovplyvňuje viaceré ťažkosti pacienta. U detí túto liečbu aplikujeme krátkodobo, pričom sledujeme jej efekt. Ako doplnok liečby vyskúšajte u syna preplachovanie nosa pomocou špeciálnej kanvičky a naučte ho dychovú gymnastiku cez nos.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor