MENU
zdravy-zivot

Pokazené zuby, depresia aj osteoporóza. Aj vám chýba vitamín ZADARMO?

Super tipy pre bezpečné slnenie

Súvisiace témy

Zdravý život

Pokazené zuby, depresia aj osteoporóza. Aj vám chýba vitamín ZADARMO?

Základným zdrojom vitamínu D pre ľudský organizmus je UV-B žiarenie. A kedy ho najlepšie načerpať ak nie teraz? So slnečnými dňami nás to láka čoraz viac von, tak to využite a doplňte dennú dávku tohto vitamínu.

Podľa zahraničných farmakologických štúdií trpí takmer 50% populácie na svete nedostatkom vitamínu D. Ten je veľmi dôležitý pre stavbu kostí, zdravú pokožku aj látkovú výmenu. Prečo je tomu tak? Môže zato sedavý spôsob života, kedy obmedzujeme pohyb na čerstvom vzduchu, ale aj environmentálne problémy.

Kde získať vitamín D?

Healthy,Foods,Containing,Vitamin,D.,Top,ViewHealthy,Foods,Containing,Vitamin,D.,Top,View
Zdroj: Shutterstock

Existujú dve formy vitamínu D, a to vitamín D2 pochádzajúci z húb a vitamín D3 je živočíšneho pôvodu. Človek najprirodzenejšie získava vitamín D zo slnka tým, že pokožku na určitú dobu vystaví UV-B žiareniu. Odborníci tvrdia, že stačí v priemere 15 - 20 minút denne na priamom slnečnom žiarení, aby sme dostali potrebnú dávku vitamínu D. Problematickejšie je dosiahnuť túto dávku v jesenných a zimných mesiacoch. Tu je potreba doplniť vitamín inou formou.

Ďalšou možnosťou ako získať tento dôležitý vitamín je v strave. Nájdeme ho hlavne v rybách, morských plodoch, vaječných žĺtkoch, syroch, masle a hubách. Do niektorých potravín ako džúsov, mliek a cereálií sa aj dodatočne pridávajú vitamíny D pre osoby, ktoré nemôžu jesť prirodzené potraviny s obsahom vitamínu D.

Treťou alternatívou suplementácie vitamínu D sú výživové doplnky vo forme tabliet, kapsúl alebo práškov.

Pokračovať Ďalej (1/6)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Prečo sa mi tvoria modriny bez príčiny? Sú nebezpečné?

Dobrá správa je, že ste boli na odberoch krvi, predpokladám, že lekár vám dal vyšetriť aj parametre, ktoré by mohli súvisieť so zvýšenou tvorbou modrín. Výsledky, ako píšete, boli v poriadku. Na zvýšenej tvorbe modrín sa okrem iného môže podieľať aj stav cievnej steny. Jej kvalita sa u jednotlivcov odlišuje. Niekedy sa môže prechodne zhoršovať pri nedostatku niektorých živín, stopových prvkov či vitamínov. Najčastejšie je na príčine nedostatok rutínu a vitamínu C. Rutín je bioflavonoid a antioxidant, a jeho bohatým zdrojom je pohánka. Ak môžete, konzumujte ju ako prílohu či kašu, prípadne vo forme výživového doplnku. Užívajte aj vitamín C v lipozómovej forme, ktorá sa najlepšie vstrebáva. Prípadne si v lekárni kúpte voľne dostupné vazoprotektívum, teda liek s ochranným vplyvom na cievy, s obsahom trihydrátu rutozidu a kyseliny askorbovej.

čítať viac

Mám cukrovku a trápi ma sucho v ústach. Čo môže byť príčinou?

Suchosť v ústach je prirodzeným prejavom starnutia a objavuje sa po päťdesiatom roku najmä u žien. Vo väčšine prípadov však súvisí s prítomnými ochoreniami, najmä s diabetom a s užívaním mnohých liekov. Príčina problému môže byť aj v dýchaní ústami a v chrápaní, vtedy dochádza k vysušovaniu sliznice ústnej dutiny vdychovaným vzduchom. Aj nadmerná konzumácia kávy a ďalších nápojov s obsahom kofeínu môže viesť k zhoršeniu funkcie slinných žliaz.

Liečba suchosti v ústach závisí od vyvolávajúcej príčiny. Pri užívaní liekov s týmto vedľajším účinkom požiadajte lekára, ktorý vám liečbu odporučil, o jej ukončenie, prípadne o upravenie dávkovania tak, aby sa tento problém zmiernil. Užívajte len lieky, ktoré vám odporučil lekár, nie lekárnik.

Dôležitá je správna starostlivosť o chrup. Pomáhajú aj prípravky na zvlhčenie sliznice dutiny úst, vrátane žuvačiek, obsahujú xylitol, ale aj hydroxyetylcelulózu alebo karboxymetylcelulózu. Medzi lieky na podporu tvorby slín patrí pilokarpín, používaný najmä v očnom lekárstve. Na noc si zapnite zvlhčovač vzduchu a spálňu pred spaním dobre vyvetrajte.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor