3. Správny postup
Pre dôkladné odstránenie prachu je dôležité dodržať správny postup. Prach z každej miestnosti začnite odstraňovať zhora a postupujte nadol, vždy rovnakým smerom, aby ste zabránili roznášaniu nečistôt. Ak je prachu viac ako zvyčajne, používajte vlhkú handričku, aby ste zabránili jeho víreniu. Ošetrený povrch následne poriadne utrite. Prácu si môžete zjednodušiť, ak používate prachovky s predlžovacou tyčou, bez námahy dosiahnete aj na vysoké a neprístupné plochy. Ešte lepšie sú prachovky s otáčavou „hlavou“, ktoré sa flexibilne prispôsobia priestoru.
4. Rôzne povrchy, iný prístup
Prach sa udrží na rôznych povrchoch, dokonca i na zvislých plochách. Pri jeho odstraňovaní treba akceptovať nielen materiál, na ktorom sa nachádza, ale aj spôsobom, akým sa v ňom „drží“. Na utieranie prachu z nábytku stačí použiť suchú handričku z mikrovlákna. Ak je vrstva hrubá, jemne handru navlhčite a opatrne zotierajte postupne, pomalými ťahmi. Potom ho utrite suchou handričkou, aby ho vlhkosť nepoškodila a naneste leštidlo na nábytok. Pri utieraní prachu vedia asi najviac potrápiť žalúzie, najmä horizontálne, s ktorými treba zaobchádzať opatrne a vyžaduje si to viac času.
Pamätajte si!
Ak vonku mrzne, vyneste z domu na niekoľko hodín všetky matrace a periny. Mráz roztoče zabije. Matrace a periny vymieňajte za nové raz za 5 rokov, najneskôr však raz za 10 rokov.