MENU

Súvisiace témy

Zdravý život

Pravdepodobne PRACH neutierate správne! Neveríte?

3. Správny postup

Pre dôkladné odstránenie prachu je dôležité dodržať správny postup. Prach z každej miestnosti začnite odstraňovať zhora a postupujte nadol, vždy rovnakým smerom, aby ste zabránili roznášaniu nečistôt. Ak je prachu viac ako zvyčajne, používajte vlhkú handričku, aby ste zabránili jeho víreniu. Ošetrený povrch následne poriadne utrite. Prácu si môžete zjednodušiť, ak používate prachovky s predlžovacou tyčou, bez námahy dosiahnete aj na vysoké a neprístupné plochy. Ešte lepšie sú prachovky s otáčavou „hlavou“, ktoré sa flexibilne prispôsobia priestoru.

Pri upratovaní dodržiavajte správny postup, v opačnom prípade prach len v miestnosti zvírite.Pri upratovaní dodržiavajte správny postup, v opačnom prípade prach len v miestnosti zvírite.
Pri upratovaní dodržiavajte správny postup, v opačnom prípade prach len v miestnosti zvírite.
Zdroj: Shutterstock

4. Rôzne povrchy, iný prístup

Prach sa udrží na rôznych povrchoch, dokonca i na zvislých plochách. Pri jeho odstraňovaní treba akceptovať nielen materiál, na ktorom sa nachádza, ale aj spôsobom, akým sa v ňom „drží“. Na utieranie prachu z nábytku stačí použiť suchú handričku z mikrovlákna. Ak je vrstva hrubá, jemne handru navlhčite a opatrne zotierajte postupne, pomalými ťahmi. Potom ho utrite suchou handričkou, aby ho vlhkosť nepoškodila a naneste leštidlo na nábytok. Pri utieraní prachu vedia asi najviac potrápiť žalúzie, najmä horizontálne, s ktorými treba zaobchádzať opatrne a vyžaduje si to viac času.

Pamätajte si!

Ak vonku mrzne, vyneste z domu na niekoľko hodín všetky matrace a periny. Mráz roztoče zabije. Matrace a periny vymieňajte za nové raz za 5 rokov, najneskôr však raz za 10 rokov.

SPÄŤ
2/6
ĎALEJ

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Trápi ma pálenie a svrbenie v intímnych partiách. Stery sú negatívne. Čo to môže byť?

Anamnézu by bolo treba doplniť o čas vzniku či dĺžku trvania ťažkostí a upresniť aj lokalizáciu, či ide o vonkajší genitál – vnútorné pysky, vonkajšie pysky, slabiny, sliznicu pošvy. Lekára bude zaujímať aj to, či je pri ťažkostiach prítomný výtok, prípadne akej farby a zápachu. Dôležité je uviesť, či problémy súvisia s menštruačným cyklom, pohlavným stykom, kúpaním v bazéne, vo vírivke, s ťažkosťami pri močení, so štípaním a s pálením v oblasti močovej rúry, respektíve pri močení alebo po ňom, s tráviacimi ťažkosťami, intoleranciami, hnačkovou stolicou, užívaním nejakých liekov, alergiami, poruchami imunity, depiláciou intímnych partií...

Príčina môže byť zápalová, ale i nezápalová. Potrebné je gynekologické vyšetrenie v čase ťažkostí. Uvádzate, že zápaly a ochorenia prenosné pohlavným stykom ste mali vylúčené, do úvahy preto prichádzajú alergické reakcie. Je vhodné postupne vymeniť mydlo, sprchovací gél, prací prášok, aviváž, toaletný papier. Môže ísť aj o niektoré ochorenia kože, tie by však diagnostikoval dermatológ. Ak sa vylúči všetko uvedené, je možné aplikovať lokálnu liečbu na potlačenie ťažkostí. Keby sa ťažkosti zhoršovali a všetky uvedené príčiny by boli vylúčené, mohli by ste zvážiť aj terapiu laserom.

čítať viac

Čo to znamená, že lieky odvodňujú? Stačí menej piť a nemusím ich užívať?

Lieky na odvodnenie znižujú nadbytočnú vodu, teda retenciu tekutín, v tele tým, že zvyšujú tvorbu moču. Tieto lieky sa užívajú pri viacerých diagnózach, ako je napríklad nahromadenie tekutín v tkanivách v dôsledku ochorenia srdca, pečene alebo obličiek, nahromadenie tekutín v tkanivách v dôsledku popálenín, pri liečbe vysokého krvného tlaku, ale aj pri iných ochoreniach. Ich účinok nenahradíte obmedzeným príjmom tekutín. Zavodnenie organizmu často sprevádzajú nepríjemné pocity opuchnutých končatín, ťažoby v bruchu alebo iných zdravotných ťažkostí. Nadmerné množstvo vody v sebe držia napríklad ženy pred menštruáciou, v období tehotenstva alebo menopauzy. Ak užívate lieky na odvodnenie, nikdy ich sami nevysadzujte bez predchádzajúcej rady s lekárom. Ak ste takéto lieky doteraz neužívali a máte pocit, že ich potrebujete, poraďte sa so svojím lekárom, ktorý pozná váš zdravotný stav a vylúči iné závažné ochorenia.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor