MENU
zdravy-zivot

Pravdepodobne PRACH neutierate správne! Neveríte?

Upratovanie má svoje pravidlá.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Pravdepodobne PRACH neutierate správne! Neveríte?

Prachové častice majú na svedomí desaťkrát viac obetí ako dopravné nehody. Nemusíte mať ani alergiu na prach, aby ovplyvnil, ako sa vám dýcha a žije vo vlastnej domácnosti.

Kýchate, máte suchý nos, svrbia a slzia vám oči? Ak sa to deje každý jeden deň v roku, aj vám muí byť jasné, že nejde o prechladnutie, ale alergiu na prach či roztoče. Tá sa môže prejaviť aj počas noci. Prezradí ju plytký spánok a budenie sa na problémy s dýchaním. Mnohí alergici tiež chrápu, majú sucho v ústach a v hrdle alebo sa budia s kašľom. Alergia na prach v skutočnosti nie je úplne alergiou na prach, ale na drobné čiastočky, z ktorých sa skladá. Človek je teda alergický na konkrétnu časť prachu. Najčastejšie sú to roztoče. Prachové roztoče sú podobné pavúkom, majú osem nôh a nájdeme ich až v deväťdesiatich percentách domácností. Aj keď sú neviditeľné voľným okom, patria k najčastejším domácim alergénom. Úplne nový dom vraj dokážu kolonizovať v priebehu roka.

Príznaky alergie na prach:

  • zápal spojiviek
  • pálenie či slzenie očí
  • nádcha
  • pálenie v nose
  • svrbenie očí, uší, nosa alebo hrdla
  • pocit upchaného nosa
  • opakované kýchanie
  • začervenanie pokožky
  • ekzém, svrbivé ložiská kože na lícach, pokožke hlavy, podkolenných a lakťových jamkách
  • priedušková astma, hvízdavé dýchanie
  • kašeľ alebo nočné a ponámahové dychové ťažkosti
  • celková únava

Vdýchneme ich

Prachové roztoče sú drobné okom neviditeľné mikroorganizmy, ale môžete si byť istí, že alergikom ich prítomnosť určite neunikne. Samotné roztoče nie sú pre človeka nebezpečné. Alergény sa nachádzajú len v ich výkaloch. Jeden gram domáceho prachu obsahuje 250 000 fekálnych častíc. Môžu vyvolať závažné ochorenia ako je astma, alergie a rôzne druhy ekzémov. Roztoče sa spájajú s väčšími čiastočkami prachu a rýchlejšie sa usadzujú na všetky povrchy v domácnosti. Ich alergény sa šíria hlavne vzduchom a do nášho organizmu sa dostanú vdýchnutím. Alergické problémy vrcholia na začiatku a na konci vykurovacej sezóny, kedy dochádza k väčšiemu víreniu prachu.

AKO sa zbaviť PRACHU?

1. Kvalitné prachovky

Pri utieraní používate handričky alebo prachovky z rôzneho materiálu. Správny výber je dôležitý, v opačnom prípade prach nezachytíte, len ho rozvírite a následne sa opäť na povrchoch usadí. Celkom dobre s ním zatočia prachovky z jahňacej vlny, ktoré sú lepšou alternatívou ako prachovky z umelých materiálov. Prírodné vlákno využíva na zachytávanie prachových častíc statickú elektrinu. Musíte ich však pravidelne prať. Utierky z mikrovlákna sú tiež vhodné, používajte ich najmä na odstránenie prachu z tvrdých povrchov. A aby ste zabránili jeho usadzovaniu hneď po jeho vyčistení, použite vhodný prostriedok proti prachu.

Čo všetko môže alergia na prach spôsobiť?

  • chronický zápal dýchacích ciest
  • prieduškovú astmu
  • atopický ekzém
  • chronický zápal spojiviek

2. Frekvencia utierania

Ako často utierať prach? To závisí od mnohých faktorov, najmä od polohy vašej nehnuteľnosti. Ak bývate pri prašnej ceste, diaľnici či železnici určite zistíte, že už na druhý – tretí deň je prach všade. Vodné plochy vzduch zvlhčujú, preto sa prach nehromadí tak rýchlo. Ako filter funguje i hustá zeleň či sieťky na oknách, ktoré pri vetraní zachytia množstvo prachu. Neodkladajte utieranie prachu, pretože obsahuje odumreté kožné bunky, roztoče, rôzne druhy húb a baktérií, dokonca aj Staphylococcus aureus. Odporúčame utierať prach aspoň raz týždenne na miestach, na ktoré sa ľahko dostanete (stoly, skrinky, dosky, čelá nábytku atď.) a každý mesiac na ťažko dostupných miestach (vysoké police, vrchné časti nábytku, rohy, stropy, zárubne…)

Pokračovať Ďalej (1/6)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Užívam liek na zníženie krvného tlaku, môžem sa ísť opaľovať?

Výrobca uvádza v informácii o lieku fotosenzitivitu ako nežiaduci účinok, ktorý sa môže vyskytovať veľmi zriedkavo, čo znamená menej ako 1 človek z 10 000 ľudí. Fotosenzivita spôsobená liekmi sa objavuje ako rozsiahly výsyp na tele – najčastejšie na hrudníku, bruchu, rukách, tvári a stehnách. Ak trpíte týmto nežiaducim účinkom, treba o tom informovať lekára, ktorý vám liek naordinoval a poprípade vám môže zvoliť iné liečivo. V žiadnom prípade neodporúčam liek svojvoľne vynechávať a meniť liečbu. Tým, že si liek budete dávať večer, nežiaduci účinok nezmiernite. Liečivo má polčas rozpadu a eliminácie z tela, takže presunutie dávky liečiva nemá zmysel. Samozrejme, že pri dlhšom pobyte na slnku používajte faktor 50+ a v čase, keď je slnko najsilnejšie – teda od 11. do 15. hodiny – sa zdržiavajte v tieni.

čítať viac

Pri sledovaní TV vidím postavy dvojmo, pomôže očný lekár?

Odporúčam vyhľadať vám očného lekára a absolvovať dôkladné očné vyšetrenie. Jeho súčasťou by malo byť aj tzv. rozkvapkanie, ktoré umožní odhaliť i skryté očné vady. Príznak dvojitého videnia však nemusí súvisieť iba s očným problémom. Môže ísť o prejav iného ochorenia, napríklad endokrinologického alebo neurologického. Nepodceňujte tento problém a začnite spomínanou návštevou oftalmológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor