MENU
zdravy-zivot

Aj „tučné“ jedlá vedia pomôcť pri chudnutí. Viete, ktoré TO sú?

Fat,Girl,In,Fitness,Suite,Wants,To,Start,A,Diet
Zdravý život

Aj „tučné“ jedlá vedia pomôcť pri chudnutí. Viete, ktoré TO sú?

Čo vám ako prvé napadne pri slove chudnutie? Vylúčiť tuky zo stravy? Tak to je omyl! Práve tuky, ale tie zdravé prispievajú k tomu, aby sme boli sýtejší a potom aj štíhlejší.

Tuky nemusia byť pre vás takým strašiakom, ako sa na prvý pohľad zdajú. V snahe schudnúť sa ich snažíte vytesniť z jedálnička, ale nie je to nutné. A povieme prečo.

Ako to s tými tukmi teda je

Pre naše zdravie aj postavu sú najlepšie nenasýtené tuky z rastlinných aj živočíšnych zdrojov.Pre naše zdravie aj postavu sú najlepšie nenasýtené tuky z rastlinných aj živočíšnych zdrojov.
Pre naše zdravie aj postavu sú najlepšie nenasýtené tuky z rastlinných aj živočíšnych zdrojov.
Zdroj: Shutterstock

Tuky sú nasýtené a nenasýtené. Základné delenie, kde prvé sú tie „zlé“ a druhé „dobré“ tuky.

Nasýtené tuky sú živočíšneho pôvodu, teda obsiahnuté hlavne v mastnom mäse, plnotučných produktoch a trans-mastné tuky v stužených tukoch a margarínoch. Takže ak chcete tip-top postavičku a štíhlejší pás, určite zabudnite na vyprážaný rezeň a syr, hranolky, pečené krídelká, grilované klobásky, opekanú slaninu, smotanové omáčky, majonézu, dezerty a múčniky.

Zamerajte sa na zdraviu prospešné nenasýtené tuky. Tie nájdete hlavne v rastlinných olejoch, semenách a orechoch. Dobrým živočíšnym zdrojom sú rybie oleje a vajcia.

Čítajte na ďalších stranách, ktoré potraviny by ste mali konzumovať, ak si chcete udržať stabilnú hmotnosť ►►►

Pokračovať Ďalej (1/8)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je pravda, že jahody obsahujú menej kalórií ako iné druhy ovocia?

Každý cukor má energetickú hodnotu, bez ohľadu na to, z akého zdroja pochádza. Jahody majú naozaj relatívne málo kalórií, hlavne preto, že obsahujú veľa vody. Takže vždy záleží od množstva danej potraviny, ktoré skonzumujete. Pre organizmus sú lepšie prírodné jednoduché cukry, napríklad fruktóza z ovocia, ako priemyselne vyrobené sladkosti. Ovocie obsahuje aj veľa vitamínov, minerálov, vlákniny či stopových prvkov, preto by ste ho mali konzumovať. Jeho energetickú hodnotu si však započítajte do celkového denného príjmu.

čítať viac

Aká je príčina neustále sa opakujúceho opuchu sliznice nosa?

Zistiť príčinu chronickej dlhotrvajúcej nádchy a pokašliavania môže byť zložitá diagnostická výzva. Alergiológ pri diagnostike úzko spolupracuje s ORL špecialistom a s pľúcnym lekárom. Pri základnom diagnostickom postupe sa vylúči infekčný pôvod, teda prítomnosť baktérií, vírusov, húb, a alergický pôvod. ORL lekár pomocou endoskopie, röntgenového vyšetrenia, počítačovej tomografie alebo magnetickej rezonancie vylúči anatomické zmeny či polypy a spraví ster zo sliznice nosa na prítomnosť eozinofilov. Pri pokašliavaní u detí sa zameriavame aj na vylúčenie možného refluxu, cystickej fibrózy či ochorenia týkajúceho sa riasinkového epitelu sliznice nosa. Príčina upchatého nosa je aj napriek diagnostike mnohokrát nejasná.

V lekárskej terminológii sa posledné roky sa zaužívali pojmy ako NANIPER, nealergická neinfekčná celoročná nádcha, NARES, nealergická nádcha s eozinofíliou, a NINAR, neinfekčná nealergická nádcha. Je dôležité vystopovať spúšťač ťažkostí - môže to byť napríklad zmena teploty, vlhkosť, tlak vzduchu, chemické látky, vône, emočné stimuly, fyzická záťaž, hormonálne zmeny, lieky. V minulosti sa predpokladalo, že hlavným mechanizmom nádchy u týchto spúšťačov je rozšírenie ciev v nose za spoluúčasti autonómneho nervového systému, teraz sa zmeny v sliznici nosa dávajú do súvislosti aj so zápalovými procesmi za spoluúčasti imunitného systému.

Liečba lokálnymi kortikoidmi je často veľmi účinná, keďže ovplyvňuje viaceré ťažkosti pacienta. U detí túto liečbu aplikujeme krátkodobo, pričom sledujeme jej efekt. Ako doplnok liečby vyskúšajte u syna preplachovanie nosa pomocou špeciálnej kanvičky a naučte ho dychovú gymnastiku cez nos.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor