MENU
zdravy-zivot

Aj štíhle brucho je hladné! Pripravte si olovrant, ktorý ho udrží vo forme

Z pohľadu kalórií je na desiatu či olovrant vhodný paradajkový šalát.
Zdravý život

Aj štíhle brucho je hladné! Pripravte si olovrant, ktorý ho udrží vo forme

Raňajky, obed, večera... Tri hlavné jedlá sú fajn, ale niekedy vás hlad prepadne aj medzi nimi. Ako ho zahnať, aby ste získali letné krivky.

Štíhle brucho si vyžaduje najmä úpravu jedálneho lístka. Tá je veľmi dôležitá, najmä ak máte na bruchu viac ako desať centimetrov tuku. Vtedy vám len cvičenie nepomôže. Zásady zdravej životosprávy sú jasné, zjesť päťkrát denne ľahké a výživné jedlo. Problém niekedy býva s desiatou a olovrantom. Tento čas väčšinou trávite v práci alebo v škole, a tak často siahnete po keksíkoch, čokoláde, zemiakových lupienkoch či zákusku. Tie vám však pokazia celé vaše snaženie a sen o plochom brušku v bikinách bude opäť vzdialenejší.

Čítajte: Aj zo šalátu môžete priberať! Tieto ingrediencie vám pokazia líniu

Paradajky s kôprom

Podľa nemeckých odborníkov by nemali pochúťky medzi hlavnými jedlami prekročiť kalorickú hodnotu 950 kJ. Aké sú hlavné zásady na desiatu či olovrant? Musia sa ľahko pripravovať a byť výživné. Nemôžete predsa ustavične chrumkať oriešky alebo rozličné semiačka. Časopis Fit For Fun priniesol tipy na malé občerstvenie, ktoré nepokazia vašu postavu. Využite pri nich sezónne ovocie či zeleninu a domáce potraviny. Hlad zaženie napríklad paradajkový šalát. Stačí zmiešať štyri cherry paradjky, s 50 g ovčieho syra. Pridajte lyžičku olivového oleja a dochuťte soľou, korením, posekanou petržlenovou vňaťou, kôprom alebo bazalkou. Celá pochúťka nebude mať ani 840 kJ.

Chleba nie je tabu

Pripraviť si môžete aj šesť kusov plnených raviol, ktoré si povaríte v slepačom vývare. V tomto prípade sa bude energetická hodnota jedla pohybovať do 400 kJ. Gurmáni ocenia štvrť melónu so štyrmi plátkami šunky. Máte chuť na chlieb? Zmiešajte 100 g tvarohu s nakrájaným jablkom a trochou žeruchy. Nátierku si natrite na krajec celozrnného chleba. Výhodou zdravej desiaty a olovrantu je, že vás neprepadne vlčí hlad a vaše hlavné porcie udržíte v rozumnej veľkosti. Škvŕkanie v bruchu by vám na pokoji nepridalo a v práci sa musíte predsa sústrediť. Kým niečo schrúmete, myslite na to, že až sedemdesiat percent úspechu sa pri tvarovaní postavy skrýva v správnom stravovaní.

Aby snaha schudnúť nebola márna: Eliminujte 6 nesprávnych návykov

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Po suši dcérku bolí už týždeň brucho, mohla sa otráviť?

Charakteristickou súčasťou suši sú surové ryby ako tuniak, losos či makrela, ikry, plody mora, napríklad krevety, chobotnice, kalmáry, ježovky a kraby. Môže obsahovať aj zeleninu, vaječnú omeletu, tofu alebo huby. Ďalšou základnou surovinou sú morské riasy. Po jeho požití môže dôjsť k akútnej gastritíde, ktorá sa prejaví vracaním, bolesťou brucha. Môže ísť aj o potravinovú alergiu, tá má rôzne prejavy. Môže to byť kožná reakcia, svrbenie nosa či očí, kašeľ, kŕče a bolestí brucha, hnačka či zvracanie. Vtedy je najdôležitejšie pokúsiť sa konkrétny prejav spojiť s potravinami, ktoré sa v posledných hodinách konzumovali. Organizmus na ne môže reagovať rôzne, keďže ide o viaceré alergény súčasne. Ak alergie v rodine nemáte, tri roky je u dieťaťa vek, kedy suši môže ochutnať. Konzumácia surových rýb je bezpečná len pri normálnom zažívaní a ak ryba bola pripravená v čistom prostredí. Surové ryby sa, oproti vareným, ľahšie stanú útočiskom pre parazity a baktérie. Tie spôsobia hnačky či otravu.

čítať viac

Je vhodný transfer embrya s mozaikou po predimplantačnej genetickej diagnostike?

Mnoho IVF cyklov môže skončiť pre liečený pár sklamaním, pretože nedôjde  k zahniezdeniu embrya v maternici matky. Jednou z možných príčin tohto nezdaru môže byť nesprávne množstvo genetického materiálu, to je nesprávny počet chromozómov embrya, ktoré bolo prenesené do maternice ženy. Stav, kedy sa v embryu vyskytujú niektoré chromozómy navyše alebo kedy niektoré chromozómy naopak chýbajú, nazývame aneuploidiou.

Zatiaľ, čo niektoré typy aneuploidií môžu viesť k narodeniu dieťaťa s Downovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 21 či Edwardsovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 18, končí väčšina tehotenstiev z aneuploidných embryí spontánnym potratom. Len embryo s normálnym počtom chromozómov má šancu, že sa zahniezdi, nebude potratené a povedie k narodeniu zdravého dieťaťa.

PGD je metóda, ktorá je realizovaná v rámci IVF cyklu v prípade, že je vopred známe riziko prenosu genetického ochorenia z rodičov na potomstvo. Táto metóda umožňuje genetické vyšetrenie embryí pred ich vložením do maternice.

Lekár - klinický genetik je špecialista spolupracujúci s Centrom asistovanej reprodukcie. Ten, po ukončení diagnostiky na konzultácii vysvetlí páru, ktorý o vyšetrenie požiadal, výsledok vyšetrenia a odporučí transfer embrya. Na základe našich dlhoročných skúseností sa transfer embrya s mozaikou neodporúča.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor