MENU
zdravy-zivot

Aj zo šalátu môžete priberať! Tieto ingrediencie vám pokazia líniu

Aj na pohľad zdravý zeleninový šalát môže byť zdrojom tukov a jednoduchých cukrov. Na čo si dať pozor?
Zdravý život

Aj zo šalátu môžete priberať! Tieto ingrediencie vám pokazia líniu

Máte chuť na ľahšie jedlá? No aj taký zeleninový tanier sa môže zmeniť na kalorickú bombu.

Presvedčte sa, čo jete, než vám ručička na váhe ujde opačným smerom. Nestačí zmiešať všetko v miske a je "navarené". Aj pri príprave šalátu či jeho voľbe v reštaurácii si pridané ingrediencie dobre premyslite.

Základ šalátu, ktorý zasýti

Aby bol šalát výživovo hodnotný, nemala by v ňom chýbať vláknina, ale ani zdravé proteíny, ktoré vás zasýtia a nebude vám po pol hodine od zjedenia šalátu opäť švŕkať v bruchu. Čo sa týka bielkovín, ak chcete zvoliť mäso, zabudnite na údeniny a vyprážanie.
Tip:Kúsky kuracieho mäsa osoľte, obaľte v sezame a opečte na kokosovom oleji. Do šalátu ideálna chuť.

Ak chcete zmenu alebo ste vegetarián, živočíšne bielkoviny môžete nahradiť rastlinnými. Do šalátov sa výborne hodí cícer, tofu, uvarené vajíčko, zelené alebo červené fazuľky. Zdravou obmenou mäsa sú ryby. 

Prísny zákaz majonézy! To si šalát s cieľom štíhlej línie dávate úplne zbytočne.Prísny zákaz majonézy! To si šalát s cieľom štíhlej línie dávate úplne zbytočne.
Prísny zákaz majonézy! To si šalát s cieľom štíhlej línie dávate úplne zbytočne.
Zdroj: Shutterstock

Rozhodne sa vzdajte bielych kúskov opečeného pečiva, ktoré zvyknú servírovať k šalátom v reštauráciách. Dajte si knäckebrot alebo plátok celozrnného chleba. Pozor tiež na chrumkavé olejové krutónky. Zrelé tučné syry vymeňte za mozzarelu, fetu, kozí či balkánsky syr. Nad grilovaným hermelínom ani nerozmýšľajte!

Fit zálievky

Prísny zákaz majonézy! To si šalát s cieľom štíhlej línie dávate úplne zbytočne. Navyše, jej konzumácia v lete nie je príliš bezpečná. V reštauráciách sa do zálievok často pridáva i cukor. Základ výživného šalátu tvorí zdravý olej alebo jogurt. Ideálnym olejom do šalátov je olivový, avokádový, tekvicový, ľanový či kokosový. Ani s ním to nepreháňajte. Stačí pár kvapiek.

Chuť šalátov výborne doplní citrónová šťava. So soľou to nepreháňajte, zadržiava v tele vodu. Stačí jej štipka, o chuť sa už postarajú bylinky.

  • Jogurtová: biely jogurt, olivový olej, cesnak, sol, korenie, nasekaná pažítka.
  • Bylinková: olivový olej, vínny ocot, soľ, korenie a nasekané bylinky ako koriander, provensálske bylinky.
  • Francúzska: olivový olej, vínny ocot, cesnak, med, dijónska horčica, soľ, korenie.

E. coli v zelenine

Baktéria Escherichia coli (E. coli) sa môže skrývať aj v nedostatočne umytej zelenine a ovocí. Neverte preto ani baleným "praným" šalátom, ktoré sú pripravené na konzumáciu. V záujme vlastného zdravia si listy šalátu prepláchnite. Po každej manipulácii si umyte ruky. Spoľahnúť sa môžete iba na seba. Baktéria sa vyskytuje v črevách človeka a zvierat. Väčšina jej kmeňov je neškodná, no isté podkmene sú patogénne a spôsobujú závažnú nákazu. Prejavuje sa nevoľnosťou, vracaním a krvavými hnačkami, pričom ťažkosti môžu pretrvávať až desať dní. Vo vážnych prípadoch môže dôjsť k zlyhaniu obličiek.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je vhodný transfer embrya s mozaikou po predimplantačnej genetickej diagnostike?

Mnoho IVF cyklov môže skončiť pre liečený pár sklamaním, pretože nedôjde  k zahniezdeniu embrya v maternici matky. Jednou z možných príčin tohto nezdaru môže byť nesprávne množstvo genetického materiálu, to je nesprávny počet chromozómov embrya, ktoré bolo prenesené do maternice ženy. Stav, kedy sa v embryu vyskytujú niektoré chromozómy navyše alebo kedy niektoré chromozómy naopak chýbajú, nazývame aneuploidiou.

Zatiaľ, čo niektoré typy aneuploidií môžu viesť k narodeniu dieťaťa s Downovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 21 či Edwardsovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 18, končí väčšina tehotenstiev z aneuploidných embryí spontánnym potratom. Len embryo s normálnym počtom chromozómov má šancu, že sa zahniezdi, nebude potratené a povedie k narodeniu zdravého dieťaťa.

PGD je metóda, ktorá je realizovaná v rámci IVF cyklu v prípade, že je vopred známe riziko prenosu genetického ochorenia z rodičov na potomstvo. Táto metóda umožňuje genetické vyšetrenie embryí pred ich vložením do maternice.

Lekár - klinický genetik je špecialista spolupracujúci s Centrom asistovanej reprodukcie. Ten, po ukončení diagnostiky na konzultácii vysvetlí páru, ktorý o vyšetrenie požiadal, výsledok vyšetrenia a odporučí transfer embrya. Na základe našich dlhoročných skúseností sa transfer embrya s mozaikou neodporúča.

čítať viac

Syn stále krváca z nosa, lekári nič nezistili. Čo to môže byť?

Sliznica nosa a nosová prepážka sú popretkávané systémom žíl a drobných cievok, ktoré nos prekrvujú a zároveň ohrievajú vdychovaný vzduch. Občas tento systém niečo naruší a dochádza ku krvácaniu z nosa. Sliznica nosa u detí je omnoho mäkšia a tenšia ako u dospelých. Spontánne krvácanie je časté u starších ľudí, ktorých krv sa zráža pomalšie, a u detí medzi 3. a 10. rokom. Deje sa často bez zjavnej príčiny, aj pre alergiu alebo angínu. Nezriedka ho spôsobí neprimeraná manipulácia prstami v nose, príliš silné fúkanie pri nádche či suchý vzduch v domácnosti, ale aj nadmerný fyzický alebo duševný stres a u adolescentov hormonálne zmeny. Krv z nosa sa u detí môže objaviť aj počas spánku. Ak to nie je častý jav, nemusíte sa obávať. Najnebezpečnejším faktorom vyvolávajúcim krvácanie z nosa je nedostatok kyseliny askorbovej, vápnika alebo vitamínu K. Ak je výtok z nosnej dutiny intenzívny a hojný, trvá viac ako 15 minút, sprevádza ho strata vedomia alebo zvracanie, konzultujte to s lekárom. O skutočných príčinách sa dozviete až po dôkladnom vyšetrení. Diferenciálny krvný obraz sa mení podľa veku dieťaťa. Všeobecný lekár ho u vášho dieťaťa zhodnotil určite správne vzhľadom na jeho vek i klinický obraz.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor