MENU
zdravy-zivot

Aj psy a mačky majú alergie, spoznajte ich prejavy!

Aj váš domáci miláčik môže mať alergiu.
Zdravý život

Aj psy a mačky majú alergie, spoznajte ich prejavy!

Škriabe sa váš pes? A mačka sa vylízala na brušku donaha? Kožné problémy netrápia len ľudí. „Aj domáce zvieratá majú alergie na peľ či na potraviny,“ hovorí MVDr. Lucia Panáková, DipECVD, jedna z dvoch veterinárnych dermatologičiek na Slovensku.

Každý pes sa občas poškriabe. Kedy treba spozornieť?

Aj vy sa občas poškriabete. Ak si však zviera vyškriabe, vyhryzie alebo vylíže srsť až na kožu, alebo si na nej všimnete zmeny, je čas riešiť to s odborníkom. Niektoré zvieratá sa škriabu, hoci na koži nič nevidieť, no spozornejte, ak sa škriabu intenzívnejšie alebo častejšie. Môžu to byť alergie, svrab, kvasinková alebo bakteriálna infekcia na koži.

Môže byť kožná choroba dôvod, prečo zviera extrémne pĺzne?

Pĺznutie je normálne, ak neostávajú holé plochy na koži. Psom, ktorí žijú vonku, vypadáva srsť cyklicky, v závislosti od ročných období. Bytové psy pĺznu kontinuálne. Niektorým sučkám vypadáva srsť po tom, čo vrhnú mláďatá. Najčastejšou príčinou straty srsti je bakteriálna infekcia chlpových folikulov, demodikóza vyvolaná parazitmi a u mačky pleseň. Takisto niektoré hormonálne ochorenia či liečba kortikoidmi.

Aj škrabanie uší môže byť prejavom choroby?

Uši patria k častým problémom. Psík sa škriabe, trasie hlavou, z ucha mu páchne. Ak zápal postúpil do stredného alebo vnútorného ucha, môže mať neurologické prejavy. Jednoduché zápaly zvukovodov s kvasinkami a baktériami alebo svrab ošetria aj bežní veterinárni lekári. Ku mne prichádzajú pacienti s ťažkými zápalmi, trvajúcimi mesiace až roky. Často s chronickými zmenami na zvukovodoch. Sú to veľmi bolestivé stavy, ktoré treba liečiť alebo operovať.

Mnohí chovatelia vinia z problémov antiparazitárny obojok plný chémie. Môže vyvolať problémy?

Je veľmi užitočný, najmä v našej zemepisnej šírke, kde kliešte prenášajú napríklad babeziózu, ktorá ohrozuje život domácich miláčikov. Ak má váš pes kontaktnú alergiu, vyskúšajte inú značku obojka alebo pipetu.

Na čo majú psy a mačky alergiu najčastejšie?

Psy majú často atopickú dermatitídu, čo je reakcia na alergény z prostredia, potravinovú alergiu a alergiu na blchy. Často reagujú aj na prachové roztoče, pele burín, stromov a tráv. Zvieratá väčšinou svrbia packy, priestor medzi prstami, uši, okolie papule a očí, podpazušie a slabiny či okolie konečníka. Podobne sa však na pokožke prejavujú aj potravinové alergie.

Ľudia sa stávajú vegeteriánmi, aby sa zbavili alergií, a niektorí to skúšajú aj na svojich miláčikoch. Myslíte si, že pes vegetarián môže prospievať?

Pes je všežravec, a preto nie je vhodné odobrať mu to, čo je pre neho najprirodzenejšie. Stretla som sa s ťažko podvyživeným psom, z ktorého chcel majiteľ urobiť vegetariána. Netvrdím, že to nie je možné, ale istotne mu môžete veľmi ublížiť.

A čo surová strava?

Skladovaním surového mäsa v chladničke môžete akurát tak vypestovať nejaké baktérie, napríklad salmonely. Ak v mäsiarstve kúpite psovi kuracie, či morčacie mäso, automaticky dávate objednávku na zabitie ďalšieho zvieraťa.

Aj granule sa však vyrábajú z hydiny...

Komerčná strava je z upravených živočíšnych produktov, ktoré nie sú dostatočne chutné na to, aby sa podávali ľuďom. Sú obohatené o vitamíny a minerály, aby pes dostal nezávadnú a plnohodnotnú stravu. Mám množstvo pacientov - potravinových alergikov, ktorí perfektne fungujú na hypoalergénnych granuliach, ale aj zopár takých, ktorým vyhovuje varená či surová strava. V ich prípade však treba dbať na to, aby strava obsahovala dôležité minerály a vitamíny.

Ako zistíme, čo v krmive zvieraťu škodí?

Vylučovacou diétou. U ľudí, ktorí konzumujú pestrú stravu, je to pomerne zdĺhavý proces, ale u zvierat je to menej náročná a veľmi účinná metóda. Počas diéty psa kŕmite len jedným druhom mäsa, ktorý predtým nikdy nežral. Ak sa mu stav zlepší, po ôsmich týždňoch nasleduje provokácia pôvodným krmivom. Tak zistíme, či je zviera alergické na pridanú potravinu, alebo na alergény z prostredia.

Aj vo zvieracej ríši sú už moderné diagnostické testy na alergiu. Dá sa na ne spoľahnúť?

Kožné testy, ako aj moderné z krvi, používame na vonkajšie alergény. V ambulancii ich dokážeme otestovať až tridsaťšesť. Predtým však musíme vylúčiť iné, najmä parazitárne ochorenia, ktoré sa prejavujú podobne ako alergia.

Môže sa alergia prejaviť aj inde ako na koži?

Pes môže mať hlieny v stolici, vetry, škŕkanie v bruchu, hnačky či vracanie. Pacienti s atopickou dermatitídou môžu mať zápaly očných spojoviek a na rozkvitnutej lúke bude niektorý z nich kýchať.

Spôsobujú zvieratám alergie aj farebné maškrty?

Samotné éčka alebo farby nie sú alergénom, ale ich pridaním k proteínu môže dôjsť k zmene molekúl na jeho povrchu. Tak môže aj maškrta u niektorého jedinca vyvolať alergiu. Je to ako s praženými arašidmi. V USA sú najväčším alergénom, ale nespôsobujú problémy v krajinách, kde sa varia. Preto sa nedá vylúčiť, že úprava produktov pre psov a mačky vyvolá u tých citlivých reakciu. Táto oblasť však zatiaľ nie je dostatočne prebádaná.

Ako sa lieči alergia zvieraťa?

Ak poznáme vyvolávajúci alergén a vieme ho odstrániť, je to najjednoduchšie. Ťažko však odstránime všetky roztoče alebo peľ. Vtedy robíme na základe krvných alebo kožných alergických testov desenzibilizačnú vakcínu. Pri liečbe prejavov treba mať na pamäti, že bezpečnejšie lieky bez vedľajších účinkov budú aj drahšie.

Môže chovateľ v dobrej viere naordinovať domácemu miláčikovi antihistaminiká?

Majiteľ by nemal ordinovať lieky bez konzultácie s veterinárom. Antihistaminiká účinkujú v prípade zvierat slabšie a ich dávky sú u psov či mačiek iné, než u ľudí. Dôležité je nezamieňať antihistaminiká s inými liekmi.

Môže zviera uhynúť na kožné ochorenie?

Áno, aj keď, takých pacientov máme málo. Sú to ťažké autoimunitné ochorenia, kožné nádory či ochorenia, na ktoré sa neprišlo včas. Aj neskoro diagnostikovaná demodikóza môže viesť k ťažkej bakteriálnej infekcii a sepse.

Ktoré kožné ochorenia sú prenosné na ľudí?

Svrab či ďalšie parazitárne ochorenia ako cheyiletiellóza, blchy, dermatofytická pleseň aj mykózy. Prestanú vás trápiť, keď vyliečite zviera, pretože v ľudskom tele prežije len jedna generácia.

Môže aj človek nakaziť psa kožným ochorením?

Áno, ľudský svrab môže byť prenesený na psa, ale to často nevidíme.

Svrbenie sa dáva do súvislosti s prehnanou hygienou. Treba zdravého psa kúpať?

Netreba. Mám tri psy, dva sú zdravé, Dorka je alergik. Tých dvoch okúpem len v prípade, že sa v niečom vyváľajú alebo zablatia v lese. Inak nie je dôvod. U alergika je situácia iná. V sezóne Dorku kúpem minimálne raz týždenne. Ak chcete predísť sekundárnym bakteriálnym a kvasinkovým infekciám, musíte psa pravidelne umývať antiseptickými šampónmi. Alergény treba z kože zvieraťa spláchnuť.

Môžeme zvieratá umývať ľudskými šampónmi?

Niektoré šampóny pre ľudí majú iné pH a môžu vysušovať pokožku psa, ktorá je citlivejšia než ľudská. Aj na antibakteriálne šampóny pre zvieratá môže každé zareagovať inak, aj svrbením. Preto treba skúšať a nájsť ten najvhodnejší.

Ak sa chceme vyhnúť chémii, nie je lepšia biokozmetika určená pre psy?

Ak majú ľudia potrebu kúpať psíky, prečo nie? Aj pri prírodnej kozmetike je však opatrnosť namieste, lebo nie všetko, čo je bio, je napríklad pre alergika neškodné a kvalitné.

Kedy ísť k špecialistovi?

Množstvo vedomostí je už také veľké, že špecializácia je namieste aj vo veterinárnej medicíne. Keď si už bežný veterinár nevie rady, alebo keď sa problém vracia a nie je jasné prečo, vyhľadajte odborníka. „Veľmi si vážim kolegov veterinárov, ktorí dokážu včas a bez drahých diagnostických procedúr poslať zviera k špecialistovi,“ hovorí MVDr. Panáková. Vstupná prehliadka trvá asi hodinu – pripravte sa na otázky o tom, ako a kedy sa problém začal, kam sa šíri, či ho sprevádza svrbenie, aké ochorenia zviera prekonalo, čím ho kŕmite, či sa zmenilo jeho správanie, sú postihnuté aj iné zvieratá v domácnosti, alebo dokonca ľudia. „Pacienta vyšetrím od špičky nosa až po špičku chvosta. Nevynechám packy, pozriem sa do zvukovodov. Ak treba, a väčšinou je to nutné, odoberiem vzorky z kože, ktoré vyšetrím pod mikroskopom. Spolu s chovateľom hľadáme možnosti liečby.“

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dcérka má horúčku, kŕče a opuchnutý členok. Môže to byť vážne?

Bolesť a/alebo opuch kĺbov je u detí bežným klinickým symptómom širokého spektra chorôb, od benígnych stavov až po závažné stavy vyžadujúce okamžitú intervenciu. Môže sa objaviť ako výsledok prirodzeného rastu a vývoja dieťaťa. Opuch kĺbu, bolesť a horúčka sú často sprievodným javom aj rôznych respiračných a tráviacich ochorení. Tieto príznaky sa ale môžu vyskytovať aj pri iných ochoreniach. Reumatické ochorenie sa prejavuje vo forme horúčky a bolesti kĺbov zápästia, lakťa, členka či kolena. Artritída náhle začína horúčkou, potom sa objavuje opuch kĺbu, bolesť pri pohybe, bolestivé pocity pri dotyku. Odporúčam vyšetrenie u všeobecného lekára pre dorast, ktorý na základe diagnostických kritérií zváži, či je nutné vyšetrenie v ambulancii detského reumatológa.

čítať viac

Po očkovaní som si nahmatala dvojcentimetrovú uzlinu a bolí. Je to normálne?

Zväčšenie uzlín v podpazuší na strane očkovania je pomerne častá vedľajšia príhoda, ktorá sa najčastejšie vyskytuje po tretej dávke. Je to prejav aktivácie imunitného systému. Zvýšené biele krvinky ako aj sedimentácia môžu byť prechodne zaznamenané po očkovaní v rámci aktivácie imunitného systému a úvodnej zápalovej odpovede. Postupne sa to upraví. Uzlina sa zmenší a prestane bolieť. Lokálne si na ňu môžete aplikovať protizápalový krém napríklad s obsahom ibuprofenu. Nič iné špeciálne robiť netreba. Niektorí lekári odporúčajú enzýmovú terapiu.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor