MENU
zdravy-zivot

Chcete si posilniť obličky? Servírujte si týchto 5 potravín

Jedným z ochorení obličike sú obličkové kamene.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Chcete si posilniť obličky? Servírujte si týchto 5 potravín

Spolu s pečeňou patria obličky k dôležitým prirodzene detoxikačným orgánom. Kým fungujú, nevenujete im pozornosť. Určite si ju však zaslúžia.

Obličky sú veľmi dôležité pri prirodzenej detoxikácii tela. Ich hlavnou úlohou je produkcia a vylučovanie moču, s ktorým odchádzajú i prípadné škodliviny. Ich bezchybná funkcia úzko súvisí aj s jedálnym lístkom. Ktoré potraviny sa oplatí pravidelne konzumovať, aby ste si tento životne dôležitý orgán posilnili?

Prihoďte ho do šalátu

Obličky sa potešia chutnému karfiolu. Táto nízkokalorická zelenina vás poteší obsahom vápnika, selénu, zinku, horčíka, železa alebo mangánu. Rovnako oceníte i vitamíny skupiny B a céčko. Menej známe sú horčičné oleje, glykosidy. Podľa niektorých štúdií môžu tieto chemické zlúčeniny dokonca znížiť riziko vzniku rakoviny obličiek, uvádza nemecký portál vital.de. Stačí ho jemne povariť alebo spariť a môžete si ho primiešať do šalátu alebo použiť ako prílohu k mäsu. Ak karfiol neobľubujete, môžete siahnuť po iných druhoch kapustovej zeleniny, najmä kalerábe, kapuste, ružičkovom keli alebo čínskej kapuste.

Pokračovať Ďalej (1/5)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor