MENU
zdravy-zivot

Aj muži sa chcú páčiť! Dermatologička vie, ako zatočiť s akné i vráskami

Aj mužom trápia problémy s pleťou a vráskami.
Zdroj: Profimedia.sk
Zdravý život

Aj muži sa chcú páčiť! Dermatologička vie, ako zatočiť s akné i vráskami

Problémy s pleťou, napriek tomu, že puberte už dávno odzvonilo? Či príliš veľa hlbokých vrások? Aj po päťdesiatke máte šancu znova osloviť svojim šarmom!

30+

Objavilo sa vám opäť akné? Nemaskujte ho bradou, problém treba riešiť. „Akné v dospelom veku nie je fyziologický proces, ale často sa vyskytuje u mužov i žien,“ upozorňuje doktorka Tomeková. „Komedony treba profesionálne vyčistiť, prípadne urobiť chemický píling. Keď sa však už miesta zapaľujú, treba hľadať zdroj infekcie. Ak sa zápal neprelieči, problém s akné sa bude naťahovať. Za problematickou pleťou sa môže skrývať urologický infekt, zubný kaz, ale i helikobakter.“

Krémujte sa zľahka

K hlavnej výbave muža po tridsiatke okrem čistiacej kozmetiky patrí i hydratačný krém. Denne ho však používajú len dve až štyri percentá mužov. Tí ostatní krém ešte stále vnímajú ako niečo mastné, po čom sa budú lesknúť a potiť. Mužské pleťové prípravky však bývajú ľahké a hydratačné. S výberom vám najlepšie pomôže odborník, ktorý zhodnotí stav pleti.

„Mnohí muži majú doma správne prípravky a my nadviažeme len na ich starostlivosť. Po pár mesiacoch môžu potom značku pokojne zmeniť,“ hovorí doktorka Tomeková. Pre tridsiatnikov sú vhodné najmä prípravky s obsahom kyseliny hyalurónovej a vitamínom C. Pokožke už treba trochu pomôcť, lebo prirodzený čas obnovy sa predlžuje na štyridsať dní. Viditeľné sú aj prvé mimické vrásky okolo očí.

40+

„V tomto veku si muži začínajú všímať vrásky. Najmä tí, ktorí sa často pohybujú vonku, či už pri športe, alebo pri práci, prípadne majú odkryté čelo. Mužská pleť začína starnúť v rovnakom čase ako ženská, krátko po dvadsiatke. No tým, že je hrubšia, má viac mazu, ale i kolagénu a elastínu, proces starnutia je pomalší,“ objasňuje dermatologička. Po štyridsiatke je u mužov ideálny čas aj na omladzovacie procedúry. Podľa odborníčky všetci nemajú problém s aplikáciou botulotoxínu do vrások. Platí to najmä v prípade výraznej mimiky. Ak sa však bojíte ihly, môžete si vybrať niektorú z neinvazívnych metód omladenia.

AKNÉ: Problém len teenagarov či aj dospelých?

Schlaďte vrásky

Môže vám vyhovovať napríklad cryomezolift. Omladí vás príjemný chlad a zmes vitamínov, minerálov a stopových prvkov. Procedúra zjemní nielen viditeľné vrásky, ale aj pigmentové škvrny. Výhodou je, že ošetrenie je bezbolestné a trvá len dvadsať minút.

„Netreba sa báť ani lasera. Hoci v minulosti bol tento typ ošetrenia agresívnejší, dnes ho vďaka novým typom prístrojov takmer necítite. Nevyžaduje si zotavovanie ani maskovanie,“ upokojuje pánov odborníčka. Niektoré procedúry sa opakujú, iné stačí absolvovať raz. Samozrejme, ak sa o seba staráte doma. Vhodné sú prípravky proti vráskam s obsahom kolagénu, polypeptidov, retinolu i vitamínu A. K čistiacim prípravkom a krému na tvár pridajte aj očný krém.

50+

Päťdesiatpäťročný muž strávil holením v živote priemerne tritisíspäťsto hodín. Takto skúšaná pokožka si skutočne zaslúži rozmaznať. Na regeneráciu potrebuje päťkrát viac času ako v dvadsiatke. Sústreďte sa na prípravky s obsahom antioxidantov. Medzi najlepšie patrí vitamín C a E. Krémovanie je nevyhnuté, aby si pokožka udržala vlhkosť. Nezabúdajte na prípravky s ochranným faktorom, lebo vysušovanie pleti podporujú slnečné lúče.

„Mnohým mužom okolo päťdesiatky vrásky doslova svedčia. Niekedy sú v tomto veku atraktívnejší ako v mladosti. Myslím si, že rovnako muži i ženy by mali priznávať vrásky. Vek neoklamete, ale môžete jeho stopy zjemniť,“ dodáva na záver doktorka Adriana Tomeková. Okrem omladzovacích procedúr poteší pleť i tvárová masáž. Výborne si pri nich oddýchnete a výživné látky preniknú ľahšie do pokožky. V rozmaznávaní pleti môžete pokojne pokračovať do stovky.

Akné

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor