MENU
zdravy-zivot

Aj muži sa chcú páčiť! Dermatologička vie, ako zatočiť s akné i vráskami

Aj mužom trápia problémy s pleťou a vráskami.
Zdroj: Profimedia.sk
Zdravý život

Aj muži sa chcú páčiť! Dermatologička vie, ako zatočiť s akné i vráskami

Problémy s pleťou, napriek tomu, že puberte už dávno odzvonilo? Či príliš veľa hlbokých vrások? Aj po päťdesiatke máte šancu znova osloviť svojim šarmom!

30+

Objavilo sa vám opäť akné? Nemaskujte ho bradou, problém treba riešiť. „Akné v dospelom veku nie je fyziologický proces, ale často sa vyskytuje u mužov i žien,“ upozorňuje doktorka Tomeková. „Komedony treba profesionálne vyčistiť, prípadne urobiť chemický píling. Keď sa však už miesta zapaľujú, treba hľadať zdroj infekcie. Ak sa zápal neprelieči, problém s akné sa bude naťahovať. Za problematickou pleťou sa môže skrývať urologický infekt, zubný kaz, ale i helikobakter.“

Krémujte sa zľahka

K hlavnej výbave muža po tridsiatke okrem čistiacej kozmetiky patrí i hydratačný krém. Denne ho však používajú len dve až štyri percentá mužov. Tí ostatní krém ešte stále vnímajú ako niečo mastné, po čom sa budú lesknúť a potiť. Mužské pleťové prípravky však bývajú ľahké a hydratačné. S výberom vám najlepšie pomôže odborník, ktorý zhodnotí stav pleti.

„Mnohí muži majú doma správne prípravky a my nadviažeme len na ich starostlivosť. Po pár mesiacoch môžu potom značku pokojne zmeniť,“ hovorí doktorka Tomeková. Pre tridsiatnikov sú vhodné najmä prípravky s obsahom kyseliny hyalurónovej a vitamínom C. Pokožke už treba trochu pomôcť, lebo prirodzený čas obnovy sa predlžuje na štyridsať dní. Viditeľné sú aj prvé mimické vrásky okolo očí.

40+

„V tomto veku si muži začínajú všímať vrásky. Najmä tí, ktorí sa často pohybujú vonku, či už pri športe, alebo pri práci, prípadne majú odkryté čelo. Mužská pleť začína starnúť v rovnakom čase ako ženská, krátko po dvadsiatke. No tým, že je hrubšia, má viac mazu, ale i kolagénu a elastínu, proces starnutia je pomalší,“ objasňuje dermatologička. Po štyridsiatke je u mužov ideálny čas aj na omladzovacie procedúry. Podľa odborníčky všetci nemajú problém s aplikáciou botulotoxínu do vrások. Platí to najmä v prípade výraznej mimiky. Ak sa však bojíte ihly, môžete si vybrať niektorú z neinvazívnych metód omladenia.

AKNÉ: Problém len teenagarov či aj dospelých?

Schlaďte vrásky

Môže vám vyhovovať napríklad cryomezolift. Omladí vás príjemný chlad a zmes vitamínov, minerálov a stopových prvkov. Procedúra zjemní nielen viditeľné vrásky, ale aj pigmentové škvrny. Výhodou je, že ošetrenie je bezbolestné a trvá len dvadsať minút.

„Netreba sa báť ani lasera. Hoci v minulosti bol tento typ ošetrenia agresívnejší, dnes ho vďaka novým typom prístrojov takmer necítite. Nevyžaduje si zotavovanie ani maskovanie,“ upokojuje pánov odborníčka. Niektoré procedúry sa opakujú, iné stačí absolvovať raz. Samozrejme, ak sa o seba staráte doma. Vhodné sú prípravky proti vráskam s obsahom kolagénu, polypeptidov, retinolu i vitamínu A. K čistiacim prípravkom a krému na tvár pridajte aj očný krém.

50+

Päťdesiatpäťročný muž strávil holením v živote priemerne tritisíspäťsto hodín. Takto skúšaná pokožka si skutočne zaslúži rozmaznať. Na regeneráciu potrebuje päťkrát viac času ako v dvadsiatke. Sústreďte sa na prípravky s obsahom antioxidantov. Medzi najlepšie patrí vitamín C a E. Krémovanie je nevyhnuté, aby si pokožka udržala vlhkosť. Nezabúdajte na prípravky s ochranným faktorom, lebo vysušovanie pleti podporujú slnečné lúče.

„Mnohým mužom okolo päťdesiatky vrásky doslova svedčia. Niekedy sú v tomto veku atraktívnejší ako v mladosti. Myslím si, že rovnako muži i ženy by mali priznávať vrásky. Vek neoklamete, ale môžete jeho stopy zjemniť,“ dodáva na záver doktorka Adriana Tomeková. Okrem omladzovacích procedúr poteší pleť i tvárová masáž. Výborne si pri nich oddýchnete a výživné látky preniknú ľahšie do pokožky. V rozmaznávaní pleti môžete pokojne pokračovať do stovky.

Akné

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môžem sa po implantácii umelého kĺbu vrátiť do práce?

Po operácii umelého kolenného kĺbu, odborne TEP, sa môžete bez problémov vrátiť do práce - samozrejme, ak sa nevyskytnú komplikácie. Úplná rekonvalescencia po operácii jedného kolenného kĺbu trvá približne pol roka, ale je to individuálne. Dĺžka závisí od vašej kondície, zdravotného stavu, ako aj od druhu vykonávanej práce. Iné je, keď pracujete z domu a sedíte za počítačom, a iné je, keď pracujete fyzicky.

Ak by ste mali absolvovať aj operáciu druhého kolena, ideálne je naplánovať si ju, až keď sa prvá dolná končatina úplne adapatuje na záťaž, budete mať vypracovaný stereotyp chôdze a svalstvo bude dobre tonizované. Samozrejme, na druhý zákrok musí byť človek pripravený aj po psychickej stránke.

čítať viac

Je pravda, že hrčka na očnom bielku je znamienko alergikov?

Deti aj dorast by mali pravidelne podstupovať preventívnu prehliadku u očného lekára. Môžete ubezpečiť svojho syna, že ho takáto návšteva nebude bolieť. V tomto prípade je však tiež potrebné podstúpiť vyšetrenie zraku. Môže ísť o prechodný jav, ale aj nemusí. V prípade prechodného javu možno podstúpiť symptomatickú liečbu vo forme očných kvapiek. O ich výbere musí rozhodnúť očný lekár. Ak ide o trvalý jav a ak to výsledky dôsledného vyšetrenia umožnia, zvážila by som aj chirurgické odstránenie daných hrčiek.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor