MENU
zdravy-zivot

Aj menštruačný cyklus a pôrod súvisia s rakovinou prsníka. Aké sú ďalšie rizikové faktory?

Odchod menštruácie vám môže signalizovať odchádzajúcu mladosť, no pre telo je lepšie, ak sa tak stane skôr ako neskôr.
Zdravý život

Aj menštruačný cyklus a pôrod súvisia s rakovinou prsníka. Aké sú ďalšie rizikové faktory?

Čím v nižšom veku menštruáciu dostanete a čím dlhšie menzes neodchádza, tým viac ste ohrozená rakovinou prsníka. Gynekologička však vraví, že rizikových faktorov je oveľa viac.

Máte obavu, že pri skorom nástupe menštruácie alebo naopak pri menštruovaní aj po päťdesiatke ste viac ohrozená rakovinou prsníka? Gynekologička MUDr. Stela Muránska z Košíc vysvetľuje, že robiť závery len na základe dĺžky menštruácie by nebolo úplne správne.

5 vecí, ktoré signalizujú rakovinu prsníka a hrčka medzi nimi nie je

Rizikové faktory rakoviny prsníka

Rizikových faktorov je množstvo. Patrí k nim napríklad aj vek, keďže s pribúdajúcimi rokmi narastá počet nových prípadov rakoviny prsníka, ďalej tiež výška či obezita žien po menopauze, kedy sa riziko tohoto karcinómu taktiež zvyšuje. Príčinou je väčší objem tukového tkaniva, v ktorom sa tvorí estrogén.

"Ďalšími dôvodmi sú vyššia denzita prsnej žľazy, kedy sa riziko vzniku karcinómu zvyšuje až 4- až 5-násobne, taktiež kostná hustota. Medzi najvýznamnejšie rizikové faktory vzniku neinvazívneho aj invazívneho karcinómu prsníka sa radia rastúce, najmä atypické lézie. Treba brať do úvahy aj osobnú a rodinnú anamnézu, keďže výskyt takmer 1/4 karcinómov prsníka je viazaná s pozitívnou rodinnou anamnézou. Ak máte prvostupňového príbuzného (rodič, súrodenec, alebo dieťa) s karcinómom prsnej žľazy, podľa štatistík je jej riziko 1,75-násobne vyššie. Ak máte dvoch prvostupňových príbuzných, jej riziko stúpa 2,5-násobne. Riziko závisí aj od veku príbuzných v čase diagnózy. Je 3-násobné, ak sa jedná o príbuznú pred menopauzou a 1,5-násobné vo veku nad 65 rokov," hodnotí suché štatistické fakty lekárka. 

Nepoužívajte elektrickú zubnú kefku ako sexuálnu hračku, varujú gynekológovia

Ako riziko karcinómu ovplyvňuje menštruácia a pôrod

Samozrejme, rizikové je tiež zvýšené množstvo endogénnych estrogénov v dôsledku skorého nástupu menštruácie a neskorej menopauzy. "Oneskorenie nástupu menštruácie o každý 1 rok znižuje riziko o 5% a každý rok oddialenia menopauzy zvyšuje riziko o 5%. Za skorý nástup menštruácie sa považuje vek menej ako 13 rokov," konštatuje gynekologička. 

Prečo v dospelosti čas plynie rýchlejšie a ako to, že ženský mozog je mladší?

Naopak, pôrod znižuje riziko karcinómu prsníka. Tento efekt je významnejší, ak je prvorodička vo veku 20 rokov, kedy riziko klesá až o 20% . Vo veku 25 rokov klesá o 10%. No ak žena rodí po 35 roku, alebo nemá deti, jej riziko vzniku karcinómu stúpa o 5%. "V tejto súvislosti treba však spomenúť aj vonkajšie faktory ako je konzumácia alkoholu, červeného mäsa, no najmä fajčenie, práca v noci a vystavovanie sa ionizačnému žiareniu," pridáva aj ďalšie faktory MUDr. Muránska. 

Test: Potrebujete zmenu stravovania? Stačí malá, alebo treba konať okamžite?

Ďalšie zaujímavé články a rozhovory nájdete v januárovom Zdraví. Práve v predaji!

Aj menštruačný cyklus a pôrod súvisia s rakovinou prsníka. Aké sú ďalšie rizikové faktory?Aj menštruačný cyklus a pôrod súvisia s rakovinou prsníka. Aké sú ďalšie rizikové faktory?

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Čo mám robiť, aby sa mi v tehotenstve nekazili zuby?

Tehotenstvo samo o sebe nespôsobuje zvýšenú kazivosť zubov, len na ňu vytvára podmienky. Budúce mamičky strácajú zuby zo štyroch príčin:

1. Ranné zvracania dramaticky oslabujú sklovinu a urýchľujú rozvoj kazov.

2. Nevoľnosti spôsobujú, že budúca mamička prijíma malé dávky jedla v skrátených intervaloch, čo znamená neustále „kŕmenie“ kazotvorných baktérií, najmä, ak ide o sladké jedlá.

3. Únava v tehotenstve často spôsobuje výrazné zhoršenie starostlivosti o vlastnú zubnú hygienu.

4. Pozmenená hladina hormónov podporuje rozvoj zápalu ďasien a tkanív okolo zuba a je jediným skutočným negatívnym faktorom tehotenstva vplývajúcim na stav chrupu.

Dôležité je dať si do poriadku zuby už pred tehotenstvom. Znamená to zbaviť sa kazov a zubného kameňa. Počas tehotenstva je dobré absolvovať preventívnu prehliadku a dentálnu hygienu. Pre chrup aj budúce dieťatko je dobré vzdať sa sladkostí medzi jedlami. Večerné čistenie neodkladať na čas tesne pred odchodom do postele, ale očistiť si zuby hneď po večeri a potom už nič nejesť a piť iba čistú vodu. K večernému čisteniu patrí aj zubná niť alebo medzizubná kefka. V prípade ranného zvracania si hneď po tom treba dôsledne vypláchnuť ústa čistou vodou. Po približne 15 minútach je možné si zuby umyť, nie však skôr. Nie je na škodu používať denne ústnu vodu s obsahom aminfluoridu. Kto má strach z fluoridov, môže ich účinok nahradiť krémom „tooth mousse“.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár

Dajú sa vybieliť zuby zožltnuté z tetracyklínových antibiotík?

Každý zub je možné vybieliť, len to môže trvať rôzne dlho. Je pravda, že u „tetracyklínových“ zubov je to ťažké, ale nie nemožné. Zväčša je potrebné kombinovať ambulantné a domáce bielenie. Ak sa zveríte do rúk stomatológa, ktorý má na tomto poli skúsenosti, výsledok sa dostaví.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia