MENU
zdravy-zivot

Ako posilňovať imunitu dýchacích ciest, radí odborníčka

Aj dýchacie cesty majú svoju imunitu.

Súvisiace témy

Zdravý život

Ako posilňovať imunitu dýchacích ciest, radí odborníčka

Ak budete správne trénovať dýchacie svaly, budete mať v dobrej forme nielen pľúca. Dýchanie vnímate len podvedome, mnohí mu začnete venovať väčšiu pozornosť, ak je zrazu sťažené a problematické.

Rovnako ako si dávate pozor na stravu, aby bola bohatá na vitamíny, či beriete výživové doplnky, ktoré podporia imunitu, mali by ste začať aj s budovaním imunity dýchacích ciest. Trénované pľúca lepšie zvládnu boj s koronavírusom a rýchlejšie sa zotavia aj po prípadnom ochorení.

Ochorenie ich oslabí

„Ak máte napríklad zlomeninu dolnej končatiny, v sadre máte obmedzený pohyb, čím sa kosť síce zahojí, ale svaly atrofujú. Po doliečení zlomeniny vám sadru odstránia, ale behať hneď nemôžete. Svaly sú oslabené a je potrebná kvalitná rehabilitácia. Treba podporiť, posilniť svaly a tiež prietok krvi i lymfy. Rovnako to býva po prekonaní covidu či iných respiračných ochorení aj s pľúcami. Môžu byť oslabené, a preto potrebujú špeciálne rehabilitačné metódy, cvičenia, aby opäť fungovali správne. Túto rehabilitáciu nazývame respiračná fyzioterapia,“ vysvetľuje fyzioterapeutka Mgr. Barbora Krchňavá-Hanicová. Dôležitá je však už prevencia, aby ste mali dýchací systém v kondícii.

Neoslabujte ich

„Dýchanie je veľmi dôležité nielen preto, aby sa správne okysličovala krv, ale aj preto, aby bez problémov fungovalo celé telo. Všetko so všetkým súvisí. Ak máte napríklad sedavé zamestnanie, pravidelne necvičíte, máte automaticky zmenené pohybové stereotypy, zníženú vitálnu kapacitu pľúc a nesprávne nastavené dýchanie,“ zdôrazňuje odborníčka. Takto oslabená dýchacia sústava horšie odoláva aj vírusom. Pomôcť vám môžu jednoduché i hravé cviky, ktoré cielene precvičia najdôležitejšie dýchacie svaly.

Všetky cvičenia majú jedno spoločné, ide o uvedomelé dýchanie. Napríklad svaly v priestore medzi rebrami sú dôležité na rozpínanie hrudníka. „Ak dýchate plytko, hrudník dostatočne nepracuje, čo sa môže prejaviť bolesťami, stuhnutosťou a vznikajú blokády v oblasti hrudnej chrbtice,“ varuje fyzioterapeutka. „Ľudia, ktorí pravidelne cvičia a majú pri športe nastavené aj správne dýchanie a zároveň majú takmer bezchybné držanie tela, sú vo výhode nielen pred covidom, ale i proti iným respiračným ochoreniam všeobecne.“

Dýchanie je veľmi dôležité nielen preto, aby sa správne okysličovala krv, ale aj preto, aby bez problémov fungovalo celé telo. Všetko so všetkým súvisí.
Mgr. Barbora Krchňavá-Hanicová, fyzioterapeutka

Pomôžu vám dlane

Súbor cvičení nájdete pod pojmom dýchacia gymnastika. Má niekoľko úrovní a možno ju zacieliť na deti, pracujúcich, seniorov. Ideálne je cvičiť pod dohľadom odborníka, ale jednoduchý tréning zvládnete aj doma. „Postupne dýchajte do jednotlivých častí, prejdite si hrudné, stredné hrudné, brušné bránicové alebo postranné dýchanie. Položte si dlane na konkrétne časti tela a vnímajte, či sa budú ruky pohybovať nahor,“ približuje fyzioterapeutka. „Predychávajte tak, aby ste v každej časti urobili päť až dvanásť opakovaní. Aj dýchacie svaly potrebujú pestrosť.“ Dýchanie sa snažte zefektívniť, aby ste urobili čo najdlhší nádych a výdych, čím podporíte vitálnu kapacitu pľúc. Citlivejší ľudia by si mali dávať pozor na hyperventiláciu. Ak sa vám začne pri predychávaní točiť hlava, urobte si prestávku.

Pingpong inak

Celá rodina si môže zasúťažiť a opäť urobiť niečo pre svoje dýchacie cesty. Stačí vám na to balón za pár centov. Nafukovať môžete v predstihu aj plávacie kolesá či starú nafukovačku. Pri odporovom dýchacom cvičení aspoň zistíte, či si na leto nemusíte kúpiť novú. Pomôcť vám môžu aj klasické pingpongové loptičky. Podľa toho, koľko ich máte, sa rozdeľte do skupín a súťažte, ktoré družstvo prefúkne loptičku na druhú stranu skôr.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si chrániť vagínu v kúpeľoch pred vniknutím vody?

Mnoho žien má  problém s vaginálnou mykózou, ktorú spôsobuje premnoženie kvasiniek v pošve. Vysoké riziko prináša kúpanie v bazénoch, a to nielen verejných. Mykózu totiž nespôsobuje znečistenie vody v bazéne, ale naopak jej čistota, dezinfekcia a chlór.

Po kúpaní v bazéne či v chemicky upravovanej vode odporúčam  používať preventívne čípky alebo vaginálne krémy, ktoré opätovne navodia správne pH v pošve. Odporúčam tiež vyzliecť si po kúpaní mokré plavky, aby na podbruško nepôsobila vlhkosť a chlad.

Na trhu existujú špeciálne navrhnuté tampóny, ktoré sa od klasických líšia. Majú inú štruktúru a sú napustené látkou, ktorá chráni pred infekciou. Vazelínové tampóny sú nasiaknuté lekárskou vazelínou a dezinfekčnou látkou, ktorá zabráni vode dostať sa do vnútra vašich intímnych partií. Ženy sú tak chránené od baktérií a rôznych infekcií. Počas dovolenky a najmä, ak je žena háklivá na rôzne mykózy či infekcie, môžu vazelínové tampóny používať aj mimo menštruáciu, pre ochranu pred neželaným „ničiteľom“ príjemnej dovolenky.

Na zváženie sú probiotické tampóny. Ich základom je schopnosť prispôsobiť sa prirodzenému prostrediu ženskej pošvy, ktoré má kyslejšie pH, vyžaduje prítomnosť laktobacilov, ktoré nás ženy chránia pred baktériami. 

čítať viac

Snažíme sa o bábätko a stále sa nám nedarí. Čo nám môže pomôcť?

Problematika neplodnosti je veľmi komplikovaná a komplexná odpoveď by presiahla rámec tejto poradne. Neplodnosť je stav, pri ktorom žena pri pravidelnom pohlavnom styku najmenej dva krát do týždňa neotehotnie počas obdobia jedného roku. Problém sa týka páru – ženy aj muža, príčina je v 35-45% u muža, v 45-55% u ženy, v 5-10% sa príčina nezistí a u 15-20% párov je problém u oboch partnerov. Nárast počtu neplodných párov v posledných rokoch súvisí najmä s odkladaním počatia do neskorších vekových období, plodnosť so stúpajúcim vekom ženy klesá.

Príčiny neplodnosti môžu byť rôzne a môžu sa aj kombinovať, rámcovo sa môže u ženy jednať o problémy vrodené, hormonálne, vyčerpanie vaječníkov, imunologické, infekčné, psychogénne, liekové interferencie, súvisiace s inými ochoreniami, neznáme, u muža vrodené, obštrukčné, hormonálne, toxické, postradiačné, imunologické, infekčné, psychogénne, liekové interferencie, súvisiace s inými ochoreniami, neznáme.

Problém je potrebné začať riešiť so svojim gynekológom, muž by mal podstúpiť vyšetrenie u andrológa alebo urológa. Pri prvom vyšetrení sa gynekológ bude pýtať na vek, dĺžku trvania neplodnosti, frekvenciu pohlavného styku, prípadné predchádzajúce tehotnosti (či boli s tým istým partnerom), potraty, menštruačný cyklus (vhodné je viesť si menštruačný kalendár), výtok z bradaviek , prekonané operácie, celkové ochorenia (diabetes mellitus, ochorenia štítnej žľazy atď.), užívanie liekov, fajčenie, zmeny hmotnosti, stravovacie návyky, pracovné fyzické a psychické zaťaženie.

Vhodné je priniesť správy od iných lekárov, ev. operačné nálezy a pod. Nevyhnutná je aj spolupráca a ochota muža podrobiť sa vyšetreniu. Pre úspešnosť liečby je potrebné zistiť príčiny neplodnosti, postupuje sa podľa algoritmu vyšetrení. Treba si uvedomiť, že sa jedná o náročný proces vyžadujúci viacero návštev u lekára, často viazaných na presný deň menštruačného cyklu, riešenie často vyžaduje spoluprácu viacerých lekárov (andrológ, špecialista v odbore reprodukčná medicína , endokrinológ , genetik atď.). Podľa zistenej príčiny gynekológ poskytne základnú liečbu, ak nie je úspešná, odosiela pacientku do niektorého z centier pre liečbu neplodnosti.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor