MENU
zdravy-zivot

Ako posilňovať imunitu dýchacích ciest, radí odborníčka

Aj dýchacie cesty majú svoju imunitu.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Ako posilňovať imunitu dýchacích ciest, radí odborníčka

Ak budete správne trénovať dýchacie svaly, budete mať v dobrej forme nielen pľúca. Dýchanie vnímate len podvedome, mnohí mu začnete venovať väčšiu pozornosť, ak je zrazu sťažené a problematické.

Rovnako ako si dávate pozor na stravu, aby bola bohatá na vitamíny, či beriete výživové doplnky, ktoré podporia imunitu, mali by ste začať aj s budovaním imunity dýchacích ciest. Trénované pľúca lepšie zvládnu boj s koronavírusom a rýchlejšie sa zotavia aj po prípadnom ochorení.

Ochorenie ich oslabí

„Ak máte napríklad zlomeninu dolnej končatiny, v sadre máte obmedzený pohyb, čím sa kosť síce zahojí, ale svaly atrofujú. Po doliečení zlomeniny vám sadru odstránia, ale behať hneď nemôžete. Svaly sú oslabené a je potrebná kvalitná rehabilitácia. Treba podporiť, posilniť svaly a tiež prietok krvi i lymfy. Rovnako to býva po prekonaní covidu či iných respiračných ochorení aj s pľúcami. Môžu byť oslabené, a preto potrebujú špeciálne rehabilitačné metódy, cvičenia, aby opäť fungovali správne. Túto rehabilitáciu nazývame respiračná fyzioterapia,“ vysvetľuje fyzioterapeutka Mgr. Barbora Krchňavá-Hanicová. Dôležitá je však už prevencia, aby ste mali dýchací systém v kondícii.

Neoslabujte ich

„Dýchanie je veľmi dôležité nielen preto, aby sa správne okysličovala krv, ale aj preto, aby bez problémov fungovalo celé telo. Všetko so všetkým súvisí. Ak máte napríklad sedavé zamestnanie, pravidelne necvičíte, máte automaticky zmenené pohybové stereotypy, zníženú vitálnu kapacitu pľúc a nesprávne nastavené dýchanie,“ zdôrazňuje odborníčka. Takto oslabená dýchacia sústava horšie odoláva aj vírusom. Pomôcť vám môžu jednoduché i hravé cviky, ktoré cielene precvičia najdôležitejšie dýchacie svaly.

Všetky cvičenia majú jedno spoločné, ide o uvedomelé dýchanie. Napríklad svaly v priestore medzi rebrami sú dôležité na rozpínanie hrudníka. „Ak dýchate plytko, hrudník dostatočne nepracuje, čo sa môže prejaviť bolesťami, stuhnutosťou a vznikajú blokády v oblasti hrudnej chrbtice,“ varuje fyzioterapeutka. „Ľudia, ktorí pravidelne cvičia a majú pri športe nastavené aj správne dýchanie a zároveň majú takmer bezchybné držanie tela, sú vo výhode nielen pred covidom, ale i proti iným respiračným ochoreniam všeobecne.“

Dýchanie je veľmi dôležité nielen preto, aby sa správne okysličovala krv, ale aj preto, aby bez problémov fungovalo celé telo. Všetko so všetkým súvisí.
Mgr. Barbora Krchňavá-Hanicová, fyzioterapeutka

Pomôžu vám dlane

Súbor cvičení nájdete pod pojmom dýchacia gymnastika. Má niekoľko úrovní a možno ju zacieliť na deti, pracujúcich, seniorov. Ideálne je cvičiť pod dohľadom odborníka, ale jednoduchý tréning zvládnete aj doma. „Postupne dýchajte do jednotlivých častí, prejdite si hrudné, stredné hrudné, brušné bránicové alebo postranné dýchanie. Položte si dlane na konkrétne časti tela a vnímajte, či sa budú ruky pohybovať nahor,“ približuje fyzioterapeutka. „Predychávajte tak, aby ste v každej časti urobili päť až dvanásť opakovaní. Aj dýchacie svaly potrebujú pestrosť.“ Dýchanie sa snažte zefektívniť, aby ste urobili čo najdlhší nádych a výdych, čím podporíte vitálnu kapacitu pľúc. Citlivejší ľudia by si mali dávať pozor na hyperventiláciu. Ak sa vám začne pri predychávaní točiť hlava, urobte si prestávku.

Pingpong inak

Celá rodina si môže zasúťažiť a opäť urobiť niečo pre svoje dýchacie cesty. Stačí vám na to balón za pár centov. Nafukovať môžete v predstihu aj plávacie kolesá či starú nafukovačku. Pri odporovom dýchacom cvičení aspoň zistíte, či si na leto nemusíte kúpiť novú. Pomôcť vám môžu aj klasické pingpongové loptičky. Podľa toho, koľko ich máte, sa rozdeľte do skupín a súťažte, ktoré družstvo prefúkne loptičku na druhú stranu skôr.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môžem sa po implantácii umelého kĺbu vrátiť do práce?

Po operácii umelého kolenného kĺbu, odborne TEP, sa môžete bez problémov vrátiť do práce - samozrejme, ak sa nevyskytnú komplikácie. Úplná rekonvalescencia po operácii jedného kolenného kĺbu trvá približne pol roka, ale je to individuálne. Dĺžka závisí od vašej kondície, zdravotného stavu, ako aj od druhu vykonávanej práce. Iné je, keď pracujete z domu a sedíte za počítačom, a iné je, keď pracujete fyzicky.

Ak by ste mali absolvovať aj operáciu druhého kolena, ideálne je naplánovať si ju, až keď sa prvá dolná končatina úplne adapatuje na záťaž, budete mať vypracovaný stereotyp chôdze a svalstvo bude dobre tonizované. Samozrejme, na druhý zákrok musí byť človek pripravený aj po psychickej stránke.

čítať viac

Je pravda, že hrčka na očnom bielku je znamienko alergikov?

Deti aj dorast by mali pravidelne podstupovať preventívnu prehliadku u očného lekára. Môžete ubezpečiť svojho syna, že ho takáto návšteva nebude bolieť. V tomto prípade je však tiež potrebné podstúpiť vyšetrenie zraku. Môže ísť o prechodný jav, ale aj nemusí. V prípade prechodného javu možno podstúpiť symptomatickú liečbu vo forme očných kvapiek. O ich výbere musí rozhodnúť očný lekár. Ak ide o trvalý jav a ak to výsledky dôsledného vyšetrenia umožnia, zvážila by som aj chirurgické odstránenie daných hrčiek.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor