MENU
Zdravý život

Aj diétny šalát môže byť sýty. 4 jarné RECEPTY so zdravými dobrotami

Strukovinový šalát so zeleninou

Strukovinový šalát so zeleninouStrukovinový šalát so zeleninou
Strukovinový šalát so zeleninou
Zdroj: Shutterstock

Potrebujeme :

 • 60 g čerstvého špenátu,
 • 2 cibuľky,
 • 2 strúčiky cesnaku,
 • 4 vajcia,
 • 3 lyžice octu,
 • 60 g zelenej fazuľky,
 • 200 g brokolice,
 • 40 g sójových orieškov,
 • 150 g amaranthových bezvaječných cestovín,
 • 3 reďkovky,
 • 3 malé cukety,
 • soľ,
 • mleté čierne korenie,
 • olivový olej.

Vylepšia imunitu i pleť. Čo všetko ešte dokážu reďkovky?

Postup
Cestoviny uvarené v posolenej vode scedíme a odložíme na teplé miesto. Reďkovky umyjeme a pokrájame na plátky. Brokolicu rozoberieme, vložíme do posolenej vody a spolu s fazuľkami uvaríme. Scedíme, premyjeme studenou vodou a necháme odkvapkať. Cukety aj so šupkou umyjeme, osušíme, nahrubo posekáme. Na kolieska pokrájanú cibuľku orestujeme v širšej panvici na olivovom oleji. Pridáme posekané cukety, posolíme, okoreníme a na miernom plameni pár minút orestujeme. Vložíme scedenú brokolicu s fazuľkou, lístky špenátu, plátky cesnaku, zamiešame a asi 3 minúty spolu všetko orestujeme.

Nakoniec vmiešame scedené cestoviny. Dozdobíme kolieskami reďkovky a posypeme sójovými orieškami. Vodu dáme variť do vyššieho hrnca. Keď voda zovrie pridáme soľ , ocot a jemne do nej vyklepneme vajce. Varíme asi 3 minúty. Šalát dáme do hlbšej misy a na povrch dáme vajcia.   

SPÄŤ
2/4
ĎALEJ

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám hraničné hodnoty tlaku. Kedy treba začať liečbu?

Hodnoty tlaku krvi nie sú rovnaké u toho istého človeka počas celého dňa. Vplýva naň veľa faktorov. U dospelých sa ako normálny  tlak  krvi uvádza hodnota 120/75 - 80 mmHg. Hraničný tlak krvi je medzi 130 -139/80 - 90 mmHg a za hypertenziu I. stupňa sa považuje opakovane nameraný tlak krvi 140 -160/90 -100 mmHg. Pre správne meranie treba zabezpečiť základné podmienky - seďte predtým bez stresu a predchádzajúcej fyzickej aktivity minimálne päť minút a nebuďte veľmi najedená ani hladná. Tlak si merajte dva až tri razy týždenne v rôznych časoch, nielen ráno po zobudení.

S liečbou zvýšeného tlaku krvi by ste mali začať, ak ste si viac týždňov po sebe namerali takmer vždy zvýšené hodnoty. Objednajte sa k všeobecnému lekárovi. Niekedy sa vám sestrička v ambulancii nameria zvýšené hodnoty tlaku krvi, ktoré sa odlišujú od nameraných v domácom prostredí. Môže ísť o syndróm bieleho plášťa. Aj v tomto prípade je potrebné začať cielenú liečbu s primeranou dávkou a kombináciou liekov. Na potvrdenie hypertenzie mimo ambulancie lekára je často nevyhnutné vykonať 24-hodinové monitorovanie tlaku krvi, ktoré sleduje tlak aj počas noci, keď spíte. Až tento výsledok niekedy definitívne odhalí hodnoty tlaku krvi.

Pri hraničných hodnotách krvného tlaku odporúčame diétne a režimové opatrenia. Znížte konzumáciu kuchynskej soli, ale pozor, je prítomná  takmer v každom jedle, najmä v kupovanom. Znížte hmotnosť, prestaňte fajčiť a začnite s pravidelným aeróbnym cvičením, napríklad pravidelnou rýchlejšou chôdzou v trvaní 30 až 45 minút aspoň tri- až päťkrát týždenne. Pravidelne užívajte magnézium.

čítať viac

Kedy začína dieťa samé chodiť? Dcéru musím držať za ruky, bojím sa o jej kĺby

Ak je vyšetrenie bedrových kĺbikov v poriadku a nie je diagnostikovaná dysplázia, netreba nič riešiť. Svalový aparát vašej dcérky je pravdepodobne taký silný a  dobre tonizovaný, že sa „odváži" vertikalizovať, teda vzpriamiť. Iné je, ak sa by sa pri vyšetrení bedrových kĺbov zistil patologický nález. V takom prípade sa držte rád lekára.

Rodičia alebo starí rodičia majú neraz pocit, že deťom, ktoré sa učia chodiť, vykĺbia ruky v ramenách. Nemajte obavu, kĺbiky malých deti sú hypermobilné. Zriedka sa stane, že „preskočí" jemná šľacha v lakťovom kĺbe. Je to bolestivý stav, ktorý sa musí zreponovať, aby sa šľacha vrátila na správne miesto. Môže sa to stať vtedy, keď dieťa ťaháte za jednu rúčku, ono zakopne a vy ho reflexne prudko vytiahnete hore. Je vhodnejšie, ak pri nácviku chodenia držíte  dieťa za obe ruky, prípadne pod ramenami.

Nie všetky deti fungujú podľa učebníc. Niektoré fázy vývoja - lozenie, sedenie či státie - si vymenia. Napríklad, najprv naučia stáť a až potom začnú loziť štvornožky či sedieť. Iná situácia je, ak je dieťa je hypotonické a má neurologický problém. V takom prípade musí absolvovať pravidelnú rehabilitáciu.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor