MENU
zdravy-zivot

Aj chrípka má svoju etiketu. Ako chrániť seba i ostatných?

Aj chrípka má svoju etiketu. Dodržiavate ju?
Zdroj: Pexels

Súvisiace témy

Zdravý život

Aj chrípka má svoju etiketu. Ako chrániť seba i ostatných?

Kýchaniu a kašľaniu zabránite ťažko, stačí však pár drobných zmien a môžete znížiť riziko šírenia kvapôčkovej infekcie. Na čo netreba zabúdať?

Zmeny počasia prajú chrípkovej epidémií. Každý, kto už chrípku zažil, ktorú sprevádza zimnica, bolesti hlavy, svalov či kĺbov, potvrdí, že boj organizmu s ochorením môže byť veľmi únavný a zaťažujúci. 

Zastavte šírenie ochorenia

Ak sa už prejavia prvé príznaky prechladnutia, zakryť si ústa pri kašli a kýchaní, nie je len súčasťou etikety, ale významne to pomáha znižovať šírenie choroboplodných zárodkov. Tie sa šíria cez mikroskopické kvapôčky vylúčené infikovanou osobou, zvyčajne kašľom, no tiež kýchaním a kontaktom z úst do úst.  

Radšej zostaňte doma

Zásadou je, že v období, keď náš organizmus nie je v pohode, mali by sme brať ohľad na kolegov alebo spolucestujúcich v autobuse a čo najviac sa zdržiavať v domácom prostredí. Kýchaniu a kašľaniu asi ťažko zabránime, ale vždy by sme pri nich mali mať mali vreckovku na ústach. Jednak budeme menej hluční, nevhodné zvuky stlmíme a zároveň znížime riziko šíriacej sa kvapôčkovej infekcie. 

S chrípkou radšej vždy zostaňte doma.S chrípkou radšej vždy zostaňte doma.
S chrípkou radšej vždy zostaňte doma.
Zdroj: Pexels

Aj smrkanie má zásady

Ak už má niekto nutkavý pocit kýchnuť, nemal by ho tlmiť. Smrkať na verejnosti je dovolené, treba to však urobiť diskrétne. Nos si čistíme otočení od ostatných, aby sme si vytvorili aspoň čiastočné súkromie. Aj v tomto prípade, rovnako ako pri kýchaní, nezaškodí stručné ospravedlnenie.

Najdôležitejšia je prevencia

Existuje celá škála dobrých rád, ako sa nepríjemnej chorobe vyhnúť. Patrí medzi ne zdravý životný štýl s dostatkom pohybu, zvýšeným príjmom tekutín, častým umývaním rúk, vetraním, ale aj vyhýbaním sa miestam s vysokou koncentráciou ľudí. 

Rozhodnúť sa môžete aj pre očkovanie, ktoré môžete mať preplatené zo zdravotného poistenia.

Rokmi osvedčená rada je zvýšiť prísun vitamínu C. Nájdete ho v citrusoch, červenej paprike aj zemiakoch. Nezabudnite na zinok a na vitamín E, obsiahnutý v orechoch, maku, strukovinách a mlieku.  

Nezabudnite na cesnak

Výbornou prevenciou pred ochorením je cesnak, ktorý ničí bacily. Pôsobí protizápalovo, likviduje plesne, kvasinky i baktérie, pomáha liečiť aj vírusy, spôsobujúce chrípku a nachladnutie.  Účinným pomocníkom môžu byť probiotické baktérie obsiahnuté v zakysaných mliečnych výrobkoch či kyslej kapuste. Skúste podporiť svoj imunitný systém tak, aby ste počas prvých teplejších dní neskončili v posteli s neželanou „práceneschopenkou“. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dá sa zelený zákal operovať? Alebo existuje iná liečba?

Zelený zákal, glaukóm, je zákerné očné ochorenie, ktorého nástup človek necíti, nič ho nebolí. Postihuje však zrakový nerv a v prípade zanedbania preventívnych prehliadok a včasnej diagnostiky môže skončiť slepotou. Vyliečiť zelený zákal nie je úplne možné, no progres ochorenia sa dá vhodne nastavenou liečbou výrazne spomaliť. Liečba je konzervatívna formou kvapiek, no ak je táto forma nepostačujúca, je možné podstúpiť aj operačný zákrok. Avšak je potrebné uvedomiť si, že ani ten nevylieči poškodený zrakový nerv.

čítať viac

Potrebujem povzbudiť pamäť. Aké doplnky a strava je na to dobrá?

Na posilnenie pamäti sú okrem ginka vhodné omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. V mozgových bunkách podporujú neuroplasticitu, prenos nervových vzruchov a zvyšujú kognitívne funkcie – pamäť, koncentráciu a schopnosť učiť sa. V klinických štúdiách bol zaznamenaný aj ich benefit pri liečbe demencie a Alzheimerovej choroby. Omega-3 nenasýtené kyseliny si človek nevie vytvoriť sám a preto ich musí prijímať z potravy. Bohaté na ne sú ryby, orechy, ľanové, konopné, chia semienka a rastlinné oleje. Na podporu funkcie mozgu môžete siahnuť aj po liekoch s účinnou látkou piracetam. Toto liečivo podporuje funkciu mozgových buniek a zvyšuje kognitívne funkcie. Na dosiahnutie maximálneho efektu je vhodné užívanie týchto doplnkov dlhodobo, tri a viac mesiacov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor