MENU
zdravy-zivot

Robil jednu vec a schudol 7 kilogramov. Ako sa to Adriánovi podarilo?

Adrián Vizváry
Zdravý život

Robil jednu vec a schudol 7 kilogramov. Ako sa to Adriánovi podarilo?

Vzhľadom na jeho sedavý spôsob života a pracovné povinnosti, mu neostávalo veľa času na pohyb a zdravé stravovanie. Často ho bolel chrbát a jeho primárnym cieľom bolo uzdravenie a posilnenie chrbtice. 

Adrián pracuje ako riaditeľ vo finančnej spoločnosti, čo mu prináša veľa stresu a málo času na cvičenie. Dlho hľadal riešenie svojich zdravotných problémov, ktoré už prerastali do neznesiteľných bolestí. Pred približne jeden a pol rokom našiel pomoc u amatérskeho trénera Branislava Šipikala, ktorý najprv pre seba navrhol vlastný tréningový a stravovací plán, ktorý mu pomohol schudnúť. Teraz ho individuálne nastavuje svojim zverencom a aj Adriánovi. Pod jeho dohľadom sa mu podarilo schudnúť a dať si do poriadku aj chrbát.

„Braňa som vyhľadal z dôvodu, ktorý som už nevedel sám vyriešiť. Celý deň som buď za volantom alebo za počítačom, čo sa začalo odzrkadľovať na mojom zdravotnom stave. Z dlhodobého hľadiska som pociťoval bolesť, únavu, vyčerpanosť a zvláštny vnútorný tlak. Videl som Braňa na Facebooku, pridával tam cvičenia na chrbticu. Tak som mu napísal, či by mi vedel pomôcť s mojím problémom,“ opisuje Adrián.

Pri konzultácii s Branislavom si prešli jeho denný režim, očakávania a ciele. „Na základe toho som mohol analyzovať zdravotný a psychický stav Adriána. Jeho cieľom bolo uzdravenie a posilnenie chrbtice, zlepšenie pružnosti a výkonnosti, zosilnenie ramien a v neposlednom rade aj schudnutie, najmä v oblasti brucha,“ vysvetľuje Branislav. V priebehu 8 týždňov, počas ktorých bol Adrián pod jeho dohľadom, podával pravidelne spätnú väzbu o svojich pokrokoch.

Pokračovať Ďalej (1/7)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dcérku po suši už týždeň bolí brucho, lekári nič nezistili. Čo to znamená?

Charakteristickou súčasťou suši sú surové ryby ako tuniak, losos či makrela, ikry, plody mora, napríklad krevety, chobotnice, kalmáry, ježovky a kraby. Môže obsahovať aj zeleninu, vaječnú omeletu, tofu alebo huby. Ďalšou základnou surovinou sú morské riasy. Po jeho požití môže dôjsť k akútnej gastritíde, ktorá sa prejaví vracaním, bolesťou brucha. Môže ísť aj o potravinovú alergiu, tá má rôzne prejavy. Môže to byť kožná reakcia, svrbenie nosa či očí, kašeľ, kŕče a bolestí brucha, hnačka či zvracanie. Vtedy je najdôležitejšie pokúsiť sa konkrétny prejav spojiť s potravinami, ktoré sa v posledných hodinách konzumovali. Organizmus na ne môže reagovať rôzne, keďže ide o viaceré alergény súčasne. Ak alergie v rodine nemáte, tri roky je u dieťaťa vek, kedy suši môže ochutnať. Konzumácia surových rýb je bezpečná len pri normálnom zažívaní a ak ryba bola pripravená v čistom prostredí. Surové ryby sa, oproti vareným, ľahšie stanú útočiskom pre parazity a baktérie. Tie spôsobia hnačky či otravu.

čítať viac

Je vhodný transfer embrya s mozaikou po predimplantačnej genetickej diagnostike?

Mnoho IVF cyklov môže skončiť pre liečený pár sklamaním, pretože nedôjde  k zahniezdeniu embrya v maternici matky. Jednou z možných príčin tohto nezdaru môže byť nesprávne množstvo genetického materiálu, to je nesprávny počet chromozómov embrya, ktoré bolo prenesené do maternice ženy. Stav, kedy sa v embryu vyskytujú niektoré chromozómy navyše alebo kedy niektoré chromozómy naopak chýbajú, nazývame aneuploidiou.

Zatiaľ, čo niektoré typy aneuploidií môžu viesť k narodeniu dieťaťa s Downovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 21 či Edwardsovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 18, končí väčšina tehotenstiev z aneuploidných embryí spontánnym potratom. Len embryo s normálnym počtom chromozómov má šancu, že sa zahniezdi, nebude potratené a povedie k narodeniu zdravého dieťaťa.

PGD je metóda, ktorá je realizovaná v rámci IVF cyklu v prípade, že je vopred známe riziko prenosu genetického ochorenia z rodičov na potomstvo. Táto metóda umožňuje genetické vyšetrenie embryí pred ich vložením do maternice.

Lekár - klinický genetik je špecialista spolupracujúci s Centrom asistovanej reprodukcie. Ten, po ukončení diagnostiky na konzultácii vysvetlí páru, ktorý o vyšetrenie požiadal, výsledok vyšetrenia a odporučí transfer embrya. Na základe našich dlhoročných skúseností sa transfer embrya s mozaikou neodporúča.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor