MENU
zdravy-zivot

Aby vás nebolel žalúdok: čo je vhodné, čo je zlé a lieky na boľavé brucho

Boľavému žalúdku sa dá vo väčšine prípadov predísť.

Súvisiace témy

Zdravý život

Aby vás nebolel žalúdok: čo je vhodné, čo je zlé a lieky na boľavé brucho

Pre správne fungovanie žalúdka aj celého tráviaceho traktu je dôležité jesť pravidelne a nežiť v zhone.

Celá tráviaca sústava je veľmi citlivá na stres a psychickú nepohodu. Preto aj liečba žalúdočných ťažkostí často nemusí znamenať kompletnú zmenu vášho jedálnička. Oveľa dôležitejšia a účinnejšia môže  byť úprava vášho životného štýlu a naučenie sa zvládať stres.

Hobby, spánok aj rodina

Veľmi dôležité je správne rozdelenie času medzi prácu a oddych, dostatok spánku a voľnočasové aktivity. Často je potrebná úprava rodinných a pracovných vzťahov,“ upozorňuje na súvislosti hlavy a žalúdka gastroenterologička MUDr. Renáta Szépeová. Samozrejme, dôležité je aj to, čo zjete. Ak mate so žalúdkom často starosti, vyvarujte sa jedál, ktoré vyvolávajú vaše príznaky, jedzte potraviny s vysokým obsahom vlákniny, pite veľa tekutín a pravidelne cvičte

Rasca áno, soľ nie

Niektoré jedlá ale neulahodia ani tomu nejzrelaxovanejšiemu žalúdku. Nemal by ich pojedať vlastne nikto, kto chce ostať zdravý a v kondícii. „Vyhnúť sa treba vyprážaným a príliš koreneným jedlám. Neplatí to však pre všetky korenia. Napríklad zázvor, kurkuma, rasca či bylinky pôsobia na žalúdok liečivo. No údené potraviny, mäsové výrobky a príliš solené potraviny treba vynechať. Rovnako tučné a ťažko stráviteľné živočíšne potraviny. Čím je potravina pôvodom prirodzenejšia, tým je to pre žalúdok lepšie,“ odporúča odborníčka na zdravú výživu MUDr. Alexandra Frolkovičová.

Čo žalúdok obľubuje?

Skoro všetky rastlinné potraviny, najmä kapustovitú a zelenolistovú zeleninu, brokolicu, tekvicu, koreňovú zeleninu, zemiaky, bataty, banány, ryžu natural, ovsené vločky, mandle. „Pri problémoch so žalúdkom je zvlášť vhodný zázvor alebo zázvorová šťava. Pri pálení záhy však môžu byť problematické aj niektoré zdravé potraviny ako citrusy, paradajky, papriky alebo aj čili,“ upozorňuje doktorka Frolkovičová. Pre lepšiu stráviteľnosť je podľa nej vhodné pridávať do jedál zázvor, rascu či rímsku rascu a prakticky všetky zelené bylinky, a to aj sušené, napríklad majoránku či ligurček. 

3x denne a dosť!

Priebežné pojedanie je presne to, čo by ste svojmu žalúdku robiť nemali. Pre celý tráviaci trakt je vyhovujúce, keď jedávate pravidelne. Zistilo sa, že aj naše črevné baktérie podliehajú biorytmom. Znamená to, že vhodné je deň začať bohatými, zdravými raňajkami, pokračovať pestrým obedom a večerať ľahké jedlo. Ak máte pred spaním tendenciu k páleniu záhy, môžete požuť pár mandlí, alebo zjesť jeden banán. Určite ale nie je vhodné jesť na noc väčší objem jedla. Podľa mnohých odborníkov výskumy potvrdzujú, že najvodnejší je režim troch jedál denne. Samozrejme, pokiaľ nie ste diabetik, prípadne musíte jesť častejšie z iných zdravotných dôvodov.

Lieky na boľavé trávenie >>>

Pokračovať Ďalej (1/2)

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako ošetrovať hemoroid, ktorý sa vytvoril počas tehotenstva a po pôrode nezmizol?

Počas tehotenstva je v žilách konečníka veľký pretlak, ktorý spôsobuje ich postupný nárast,  predlžovanie a vytváranie tzv. meandrov. V prípade keď dôjde k zápalu alebo trombóze, tento proces  sa zrýchľuje a vyvrcholí tým, že sa hemoroid (zlatá žila) vyklenie, je tuhý a bolestivý. Keď je hemoroid vyklenutý, ľahšie sa infikuje mykózami či bakteriálnymi infekciami, a to najčastejšie spôsobuje svrbenie.
Odporučil by som čo najskôr navštíviť špecialistu na liečbu hemoroidov (tzv. proktológa) a ochorenie radikálne riešiť. Zákroky je lepšie robiť v prípade, keď žena nedojčí. Pokiaľ je ale bolesť veľmi silná, môžu sa robiť aj u dojčiacich žien. V závislosti od lokálneho nálezu sa robí narezanie, vyrezanie, laserová liečba alebo gumičkovanie (tzv. Barronova ligatúra).
Konzervatívnu liečbu by som vo vašom prípade neodporúčal, nakoľko len predlžuje a zhoršuje ochorenie. Síce na chvíľu pomôže a zlepší nález, ale ochorenie pretrváva a po čase nastane opäť zhoršenie. Konzervatívna liečba čapíkmi a masťami je vhodná len na začiatku ochorenia, v pokročilejších štádiách už je potrebné radikálnejšie riešenie.

čítať viac

V akom veku dieťaťa sa rozhodne o nadváhe? Dcérka veľa papá

Na hodnotenie nadváhy a obezity v období rastu a vývinu organizmu nestačí samotná hmotnosť, ktorá prirodzene stúpa. Treba ju hodnotiť vzhľadom k výške tela, nie k veku. Pomerne hodnoverným kritériom zostáva index telesnej hmotnosti – body mass index (BMI = hmotnosť v kg / výška v m2 ). V pediatrii sú pre všetky vekové skupiny vytvorené percentilové grafy BMI, ktoré umožňujú porovnať BMI vyšetrovaného dieťaťa podľa veku a pohlavia s referenčnou normou v danej populácii. V detskom veku dochádza k plynulému prírastku hmotnosti. Nespôsobuje ho len zmnoženie tukového tkaniva, ale i rozvoj kostry a svalovej hmoty. Navštívte všeobecného lekára, ktorý vykoná tieto antropometrické vyšetrenia u dieťaťa a navrhne v prípade potreby ďalší postup.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia