MENU
zdravy-zivot

Pozor! Choroby, ktoré môžete chytiť od vášho domáceho miláčika

Close-up,Portrait,Of,Pleased,Girl,With,Short,Brown,Hair,Embracing
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Pozor! Choroby, ktoré môžete chytiť od vášho domáceho miláčika

Niekedy môže domáci miláčik na vás preniesť aj vážnejšie infekčné ochorenia, zoonózy.

V našich končinách sa málokedy stane, že by spolužitie s chlpáčom či operencom bolo zo zdravotného hľadiska nebezpečné. Najčastejšou komplikáciou sú alergie. Na druhom mieste sú zranenia a bakteriálne infekcie spôsobené pohryznutím.

Toxomplazmóza

Toxoplazmózu spôsobuje parazit Toxoplazma gondii. Jeho konečným hostiteľom je mačka, ktorá ho trusom vylúči do vonkajšieho prostredia. Touto infekciou sa nakazí veľa ľudí, ale celý život o tom nemusia vedieť. U tých, ktorí majú oslabený imunitný systém, však môže spôsobiť vážne problémy. Nebezpečné je, keď sa parazitom infikuje tehotná žena a včas sa nelieči. Môže potratiť, alebo akútna infekcia prejde na plod a dieťa čakajú celoživotné následky.

Dobrou správou je, že na Slovensku už vyše desať rokov funguje monitorovanie tehotných žien, zamerané na včasné odhalenie akútnej toxoplazmózy. Vyšetrenie sa robí z krvi a pre gynekológov je záväzné.

Pokračovať Ďalej (1/4)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor