MENU
zdravy-zivot

Aby vám Veľká noc nezostala ležať v žalúdku: TOP 10 rád pre lepšie trávenie

 Nafukuje vás, páli záha a cítite sa po jedle ospalí?

Súvisiace témy

Zdravý život

Aby vám Veľká noc nezostala ležať v žalúdku: TOP 10 rád pre lepšie trávenie

Aj keď je sú tieto sviatky iné, bez dobrého jedla sa u mnohých z nás aj tak neobídu. Ak sa chcete vyhnúť problém s trávením, pri sviatočnom hodovaní buďte radšej opatrní.

Priznajme si to, kto z nás by si nepochutnal na dobrom, kvalitnom a s láskou pripravenom jedle? Počas sviatkov prichádzajú okrem bežných jedál na stôl aj také, na ktoré sa pre ich výnimočnosť tešíme celý rok. Gurmánske zážitky nám však môžu prekaziť tráviace ťažkosti, a to nielen počas veľkonočných sviatkov. Pre mnohých sú problémy s trávením celoročnou nočnou morou.

TAKTO si ničíte svoju pečeň: Niekoľko varovných príkladov hovorí za všetko

Najlepšie fungujúce trávenie je také, o ktorom ani nevieme. Keď však prídu problémy v podobe bolestí a ťažoby žalúdka, nafukovania, pálenia záhy, refluxu či nadmernej ospalosti po jedle, aj ten najúžasnejší pôžitok z jedla sa stráca.

Čo sú to funkčné poruchy trávenia?

Máte neustále problémy s trávením, nekončiaci sa pocit diskomfortu či nutkanie na zvracanie. Ak tieto problémy nesúvisia so závažným ochorením, s akútnou virózou či infekčným ochorením, zväčša ide o funkčnú poruchu trávenia. To znamená, že odborné vyšetrenia nič neukazujú, ale ťažkosti aj napriek tomu trvajú ďalej.

Funkčná porucha je porucha činnosti, pri ktorej nebola zistená žiadna porucha orgánu. Funkčné poruchy patria medzi tzv. psychosomatické ochorenia, keď sa psychické vplyvy, ktorým je človek vystavený, premietajú do porúch činnosti jednotlivých orgánov ľudského tela. Tráviace orgány sú jedným z najčastejších miest, na ktorých sa „podpíše“ psychika človeka.

Z kvásku vás nenafúkne. Upečte si mrkvovo-orechový priateľský chlebík

Gastroenterológ doc. MUDr. Ľubomír Jurgoš, PhD. zjednodušene definuje funkčné poruchy tráviaceho traktu ako žalúdočno-črevné neurózy. „Sú to početné ochorenia tráviaceho traktu, ktoré nemajú pôvod v závažnom organickom ochorení, akými sú zápaly, nádory, a nie sú ani následkom infekčných ochorení, metabolických či endokrinne podmienených ochorení ako je napríklad cukrovka alebo ochorenie štítnej žľazy.“

„Banality“, ktoré znepríjemnia život

Problémy s trávením v počiatočnom štádiu často podceňujeme. Hovoríme si, že niečo „ťažké“ sme zjedli, že máme žalúdočnú nervozitu, že nám „niečo zostalo ležať v žalúdku“. Nie je to však bežný prechodný problém, ktorý zajtra pominie, pretože tráviace problémy sa na seba nabaľujú ako snehová guľa.

TOP 9 druhov zeleniny, ktoré naštartujú váš metabolizmus. A dokonale spália kalórie!

Funkčná nauzea

Medzi najčastejšie funkčné poruchy hornej časti tráviaceho traktu patria podľa gastrontenterológa Ľubomíra Jurgoša funkčná nauzea, teda nevoľnosť, napínanie na zvracanie a funkčná dyspepsia, teda zlé trávenie. „Pre pacientov je veľmi nepríjemné, že ani z kvalitného jedla nemajú dostatočne dobrý pocit a navyše krátko po jedle prichádza tráviaci dyskomfort v podobe zväčšenia objemu brucha, nadmernej plynatosti a veľmi často sa im odgrgáva. Okrem odgrgávania ich spoločensky hendikepuje aj zápach z úst.“ Dlhotrvajúce ťažkosti prežívajú pacienti dramaticky, znižujú príjem potravy, držia rôzne diéty, čím sa vytvára bludný kruh vyúsťujúci do zvyšovania napätia, ktoré ešte negatívnejšie pôsobí na funkčnú zložku trávenia.

Dráždivé črevo

„Rozsiahlu skupinu funkčných porúch tráviaceho traktu tvoria aj ochorenia dolnej časti črevného traktu označované termínom dráždivé črevo,“ opisuje docent Ľubomír Jurgoš a vysvetľuje, ako sa prejavujú: „Po dobu 2-3 mesiacov v roku môže mať pacient 3 až 5 stolíc denne alebo zápchu, teda stolicu raz za 3 až 5 dní.“ Spúšťačom takýchto problémov je podľa neho aj stres. Základná príčina funkčných porúch trávenia teda podľa odborníka spočíva v centrálnom nervovom systéme a aj preto ich môžeme zaradiť medzi psychosomatické ochorenia.

Nafúknuté brucho? Dajte mu zbohom s týmto fresh DETOXOM!

Zdravé trávenie nebolí

Väčšina ľudí rieši prvotné problémy s trávením diétou či úpravou jedálnička. Pri narastajúcich problémoch vyhľadá odborníka, ktorý mu často predpíše prokinetiká, ovplyvňujúce pohyblivosť hladkej svaloviny tráviaceho traktu. Tento typ liekov staršej generácie však mohol mať vedľajšie kardiovaskulárne a neurologické účinky. Nová generácia prokinetík, ktoré sú viazané na predpis gastroenterológa už závažné nežiaduce účinky nemá, nie sú však vhodné na užívanie pre tehotné a dojčiace ženy, ani pre deti do 18 rokov.

Fenomenálna žihľavová kúra. Aby ste ocenili jej účinky, nemusíte piť len čaj

10 rád ako pomôcť pri tráviacich problémoch

Ako sa budeme správať k žalúdku, tak sa bude správať aj náš žalúdok. Hoci diagnostika a liečba tráviacich ťažkostí patria do rúk lekára pri tráviacich ťažkostiach si môžeme pomôcť aj úpravou stravovania a spôsobu života.

  1. Prvým krokom je vytipovanie a vylúčenie jedál, ktoré fungujú ako spúšťače problémov (korenisté a pikantné jedlá, horúce jedlá, mastné jedlá, káva, nápoje s obsahom kofeínu, mlieko, mliečne výrobky, alkohol, kakao, čokoláda, kapustová zelenia, strukoviny, niektoré druhy ovocia a ovocných štiav, sýtené nápoje a pod.)
  2. Dbajte na to, aby bola strava vyvážená.
  3. Denný príjem energie a živín by sa mal rozdeliť do 5 menších porcií.
  4. Vhodné je naplánovať a pripraviť si jedlo vopred.
  5. Na jedenie je vhodné vyhradiť si dostatok času a tento čas využiť súčasne ako relaxáciu.
  6. Veďte si stravovací denník.
  7. Nejedzte pred spaním.
  8. Pite dostatok tekutín.
  9. Nefajčite a vyhýbajte sa nadmernej konzumácii alkoholu.
  10. Upravte celkovú životosprávu a veľa sa hýbte. Pohyb totiž stimuluje sťahy čriev a činnosť tráviaceho systému.

Zelené RECEPTY studňou energie: Čerstvý špenát pomôže žalúdku pred sviatkami

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Chodím v noci často na záchod, dá sa s tým niečo robiť?

Vek 54 rokov môžeme opísať ako vek „na prostatu“. To ale v žiadnom prípade neznamená, že pacient musí trpieť častým močením a zhoršenou kvalitou spánku!

Po päťdesiatke by mal každý pán vyhľadať urológa a absolvovať preventívnu urologickú prehliadku. Na takejto prehliadke vylúčime prítomnosť rakoviny prostaty a zároveň posúdime stav nezhubného zväčšenia prostaty. Práve druhé menované ochorenie najčastejšie zodpovedá za ťažkosti s močením u pánov.

Nie vždy je nutná operácia prostaty, na výber máme celú škálu liekov. Určite sa nebojte vyhľadať odborníka.

čítať viac

Protéza ma pri jedení tlačí. Občas ma bolí a opuchá ďasno. Čo pomôže?

V prvom rade si dajte skontrolovať protézu a stav ďasien pod ňou. Pohyblivá protéza môže odierať a poraniť sliznicu ústnej dutiny. Vznikajú rôzne veľké ranky, ktoré sa podobajú na afty. V tom prípade je nutné zubnú náhradu upraviť alebo zhotoviť novú. Zároveň môžu byť v ďasne zvyšky zubov a tlak protézy môže rovnako spôsobovať dráždenie. Ak ide naozaj o afty, je mnoho faktorov, ktoré vplývajú na ich vznik, od lokálnych v ústnej dutiny po celkovú imunitu organizmu. Tento stav si vyžaduje ďalšie vyšetrenia.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor