MENU
zdravy-zivot

Nevyhladnete! Ktoré zdravé potraviny vás zasýtia najlepšie?

Čo jesť, aby ste necítili hneď hlad?
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Nevyhladnete! Ktoré zdravé potraviny vás zasýtia najlepšie?

Pokiaľ ide o pocit sýtosti a nasýtenia po jedle, nie všetky potraviny sú rovnaké. Výber jedál môže výrazne ovplyvniť to, ako dlho zostanete sýti. Ak si chcete udržať zdravú a vyváženú stravu, určite si vyberte čo najviac potravín z nášho rebríčka.

Varené zemiaky

Napriek tomu, že zemiaky boli v minulosti nespravodlivo démonizované, sú pozoruhodne zdravé a výživné. Varené, nelúpané zemiaky sú bohaté na dôležité vitamíny a minerály vrátane vitamínu C a draslíka. Zemiaky majú vysoký obsah vody a sacharidov s miernym množstvom vlákniny a bielkovín a neobsahujú tuk. 

Zemiaky uvarené v šupke sú najzdravšie.Zemiaky uvarené v šupke sú najzdravšie.
Zemiaky uvarené v šupke sú najzdravšie.
Zdroj: Shutterstock

V skutočnosti sa varené zemiaky dostali na prvé miesto v indexe sýtosti a prekonali 37 ďalších testovaných potravín. Ich spokojnosť bola takmer 7-krát vyššia ako v prípade croissantov, ktoré dosiahli najnižšie skóre.

Pokračovať Ďalej (1/5)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor