MENU
zdravy-zivot

8 tipov, ako vyťažiť z jedla čo najviac živín. Štvorku budete robiť stále

Vyvážená strava závisí aj do veku.
Zdravý život

8 tipov, ako vyťažiť z jedla čo najviac živín. Štvorku budete robiť stále

Vychutnávajte si jedlo bez toho, aby vám nebolo na škodu. Na začiatok postačí pár rozumných zmien. 

1. Zelené banány

Denne by ste podľa výživových odporúčaní mali prijať 20 gramov rezistentného škrobu. Je to živina, ktorá podporuje trávenie, pomáha predchádzať chorobám a uľahčuje chudnutie. Zatiaľ čo väčšina škrobov sa strávi a rozloží, rezistentný škrob prejde tráviacim traktom nezmenený a nestrávi sa, teda kvasí. Vedľajšie produkty tohto kvasenia sú veľmi prospešné a spájajú sa so zvýšenou nasýtenosťou a s obnovou buniek. Najviac rezistentného škrobu sa nachádza práve v nezrelých banánoch. Ak nie ste na chuť a vzhľad zelených banánov zvyknutí, pridajte ich do smoothie.

Pokračovať Ďalej (1/8)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Škrípanie zubov je záťaž pre zuby. Aké sú možnosti prevencie?

Nočné škrípanie predstavuje nadmernú záťaž nielen pre zuby, ale aj pre žuvacie svalstvo a čeľustný kĺb. Na zuboch môžeme pozorovať obrusovanie zubnej skloviny až jej úplné vymiznutie a odhalenie dentínu, teda citlivého zubného tkaniva pod sklovinou. Zuby strácajú pôvodnú výšku a tvar. V prevencii nočného škrípania uplatňujeme dlahu na zuby, ktorá funguje ako ich ochrana. Pri veľkej strate zubných tkanív je niekedy nutné riešiť celkovú rekonštrukciu chrupu.

čítať viac

Je možné ukončiť liečbu vysokého krvného tlaku svojvoľne?

Pri liečbe hypertenzie dodržiavajte odporúčania lekára, ktorý vám ju predpísal. Rozhodne ju svojvoľne neukončujte. Ak sa pri dávke užívaného lieku opakovane objavili veľmi nízke hodnoty tlaku krvi, možno dávku znížiť na polovicu, prípadne na štvrtinu. Informujte ošetrujúceho lekára o aktuálnych hodnotách krvného tlaku a postupujte podľa jeho odporúčaní. Liečba vysokého krvného tlaku sa zvyčajne začína, keď sa pri vyšetrení v ambulancii alebo v domácom prostredí opakovane potvrdia zvýšené hodnoty. Na začiatku treba uvažovať aj o možnosti, že tieto hodnoty sú ovplyvnené vonkajšími okolnosťami, napríklad stresom, nespavosťou a výraznými bolesťami. Ak sa jednoznačne nedá rozhodnúť o liečbe, lekár pacientovi odporučí 24-hodinové ambulantné monitorovanie krvného tlaku. Veľakrát sa pri tomto vyšetrení potvrdia normálne hodnoty počas dňa aj v noci. V tom prípade nie je vhodné začať okamžite s liečbou hypertenzie. Všeobecný lekár odporučí častejšie meranie tlaku v domácom prostredí a sledovanie vo svojej ambulancii.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor