MENU
zdravy-zivot

Kyslá kapusta je absolútna bomba pre zdravie! Pripravte si ju doma

Naši predkovia využívali kyslú kapustu na liečbu moru, žalúdočných vredov.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Kyslá kapusta je absolútna bomba pre zdravie! Pripravte si ju doma

Už ste si ju naložili? Ak nie, v tomto období je ten najvyšší čas. Kyslá kapusta dokáže významne posilniť obranyschopnosť organizmu.

V chladnejších mesiacoch si často chýbajúce vitamíny dopĺňame rôznym exotickým ovocím, ako sú napríklad citróny, pomaranče, manarínky alebo banány a zabúdame pritom na vinikajúci domáci zdroj vitamínov, akým je kapusta.

Za jej pravlasť sa považuje  pobrežie západného Stredomoria a Atlantiku a zaraďuje sa k najstarším kulitovaným zeleninám na svete. V starovekom Grécku a v Rímskej ríši bola považovaná za všeliek, ktorý vyliečil rôzne choroby. Už vtedy ľudia porozumeli tomu, že jej kvasením sa jej živiny nestratia, ale bude ešte výživnejšia. Naši predkovia využívali kyslú kapustu na liečbu moru, žalúdočných vredov a zabrala tiež ako výborný prostriedok proti skorbutu. 

Vitamínová topka

Kyslá kapusta je bohatá na vitamíny C, E, vitamíny skupiny B a K a rovnako v nej nájdete železo, fosfor, flór, horčík či draslík. Kyslá kapusta vďačí za svoju chuť bakteriálnemu kvaseniu. Pre trávenie je ešte prospešnejšia, než v surovom stave  a nespôsobuje na rozdiel od čerstvej kapusty nadúvanie.

Pokračovať Ďalej (1/4)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor