MENU
zdravy-zivot

9 potravín, ktoré je najlepšie jesť dopoludnia. Zastúpia raňajky a zasýtia nadlho

Nestihli ste sa ráno najesť? Nevadí, niektoré potraviny sa oplatí zaradiť do jedálnička doobeda.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

9 potravín, ktoré je najlepšie jesť dopoludnia. Zastúpia raňajky a zasýtia nadlho

Nezanevrite na raňajky, no v niektorých prípadoch ich môžete preskočiť a plnohodnotne nahradiť.

Napriek tomu, že sa objavujú rôzne teórie, či sú alebo nie sú raňajky také dôležité, platí tiež pravidlo, že radšej ich preskočiť, ako jesť v zhone či nezdravo. Nie každý si však zdravé raňajky stíha pripraviť alebo mu jednoducho ráno jesť nechutí. Preskakovanie raňajok je v takýchto prípadoch v poriadku a prvé jedlo si naservírujte až doobeda.

Výživná desiata vám dodá energiu a zabráni tomu, aby ste počas zvyšku dňa príliš veľa jedli. Pozrite si 9 najlepších potravín, ktoré je dobré jesť v dopoludňajších hodinách.

Cottage Cheese

Cottage,Cheese,In,A,Wooden,Bowl,Isolated,On,A,WhiteCottage,Cheese,In,A,Wooden,Bowl,Isolated,On,A,White
Zdroj: Shutterstock

Tento lahodný syr má niekoľko výhod. Obsahuje veľa proteínov, ktoré zrýchlia metabolizmus. Konzumáciou cottage syru sa vám podarí potlačiť hormón hladu ghrelín a budete tak sýti nadlho. Navyše obsahuje konjugovanú kyselinu linolovú, ktorá podporí úbytok hmotnosti. Jedna porcia obsahuje asi 20 gramov bielkovín. Pridajte do bieleho cottage nasekané oriešky, ľanové semienka a olivy alebo sušené paradajky a vytvoríte si tak výživnú pochúťku.

Pozrite si ďalšie jedlá, ktoré sa oplatí jesť doobeda. Čítajte ►►►

Pokračovať Ďalej (1/9)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor