MENU
zdravy-zivot

9 močopudných potravín, proti zadržiavaniu vody v tele

Bez opuchov zo zadržanej vody sa budete cítiť oveľa sviežejšie.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

9 močopudných potravín, proti zadržiavaniu vody v tele

Pocit ťažkých nôh, nafúknutého brucha, zadržiavanie vody v organizme... Predísť týmto neduhom je možné pravidelným zaraďovaním močopudných potravín do jedálnička. Viete, ktoré to sú?

Ovocie a zelenina, ktoré uľahčujú vylučovanie moču, sú bohaté na vodu a majú vysoký obsah draslíka. Majú tiež nižší obsah sodíka, ktorý naopak zadržiava vodu.

Zvýšením tvorby moču tieto potraviny uľahčujú jeho vylučovanie spolu s toxickými látkami, ktoré s ním súvisia. Pomáhajú tiež v boji proti zadržiavaniu vody, ktoré vedie k tvorbe opuchov najmä na dolných končatinách (chodidlá, členky, nohy), čo vedie k pocitu ťažkých nôh. Na tvári sa môžu tiež objavovať aj opuchy.

Ako ich konzumovať?

Aby ste čo najlepšie využili ich výhody močopudné vlastnosti, je vhodné konzumovať tieto druhy ovocia a zeleniny surové alebo len mierne tepelne spracované. Vhodné je zároveň obmedziť príjem soli.

Spoznajte zoznam 9 diuretických potravín, ktoré sa oplatí pravidelne zaraďovať do jedálnička. Ich odvodňovací účinok bude závisieť od skonzumovaného množstva.

Pokračovať Ďalej (1/10)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor