MENU
zdravy-zivot

9 overených tipov na čistenie okenných žalúzií: Zbavte izby prachu

Žalúzie v domácnosti treba pravidelne čistiť.
Zdravý život

9 overených tipov na čistenie okenných žalúzií: Zbavte izby prachu

Určite aj vy vysávate podlahy a koberce častejšie ako čistíte žalúzie. A možno len neviete ako na to. Pripravili sme pre vás tipy ako sa efektívne zbaviť prachu. Veď práve ten môže byť príčinou vášho kašľa alebo dlhodobo zvýšenej teploty.

Alergia na prach reálne nie je  tak celkom alergiou na prach. V skutočnosti  ste alergickí na drobné čiastočky, z ktorých sa prach skladá. Môžete byť alergický na roztoče alebo peľ, ktorý sa v prachu skrývajú. V prachu na žalúziách na vás číha najmä peľ. Ak však natriasate ráno periny, môžu sa v prachu na žalúziách objaviť i roztoče. Vlastne ich trus, ktorý je podstatou celého problému a dôvodu, prečo kašlete, soplíte alebo máte dlhodobo mierne zvýšenú teplotu.  Podľa výskumov len 1 gram domáceho prachu obsahuje 250 000 fekálnych častíc. Tie sa šíria hlavne vzduchom a do organizmu sa dostanú vdýchnutím. Alergické problémy vrcholia na začiatku a na konci vykurovacej sezóny, kedy dochádza k väčšiemu víreniu prachu.

Viete, že? 

Silne alergizujúce vlastnosti výlučkov roztočov bytového prachu sa často prejavujú navodením chronického zápalu dýchacích ciest, ktorý väčšinou postihuje aj malé priedušky. Roztočová alergia má vzťah k vzniku prieduškovej astmy. A ako sa zbaviť prachu? Aj to má svoje pravidlá, utierajte ho od hora dole. To znamená, že najprv utriete luster a až potom povysávate. Aj pri žalúziách postupujte od vrchu dole. 

1. Mäkká bavlnená rukavica

Na čistenie horizontálnych okenných žalúzií použite bavlnenú rukavicu, ale rovnako dobre poslúži i stará ponožka. Navlečte si rukavicu na ruku a každú lamelu prejdite od stredu k vonkajšiemu okraju.

Pokračovanie na ďalšej strane

Pokračovať Ďalej (1/6)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je vhodný transfer embrya s mozaikou po predimplantačnej genetickej diagnostike?

Mnoho IVF cyklov môže skončiť pre liečený pár sklamaním, pretože nedôjde  k zahniezdeniu embrya v maternici matky. Jednou z možných príčin tohto nezdaru môže byť nesprávne množstvo genetického materiálu, to je nesprávny počet chromozómov embrya, ktoré bolo prenesené do maternice ženy. Stav, kedy sa v embryu vyskytujú niektoré chromozómy navyše alebo kedy niektoré chromozómy naopak chýbajú, nazývame aneuploidiou.

Zatiaľ, čo niektoré typy aneuploidií môžu viesť k narodeniu dieťaťa s Downovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 21 či Edwardsovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 18, končí väčšina tehotenstiev z aneuploidných embryí spontánnym potratom. Len embryo s normálnym počtom chromozómov má šancu, že sa zahniezdi, nebude potratené a povedie k narodeniu zdravého dieťaťa.

PGD je metóda, ktorá je realizovaná v rámci IVF cyklu v prípade, že je vopred známe riziko prenosu genetického ochorenia z rodičov na potomstvo. Táto metóda umožňuje genetické vyšetrenie embryí pred ich vložením do maternice.

Lekár - klinický genetik je špecialista spolupracujúci s Centrom asistovanej reprodukcie. Ten, po ukončení diagnostiky na konzultácii vysvetlí páru, ktorý o vyšetrenie požiadal, výsledok vyšetrenia a odporučí transfer embrya. Na základe našich dlhoročných skúseností sa transfer embrya s mozaikou neodporúča.

čítať viac

Syn stále krváca z nosa, lekári nič nezistili. Čo to môže byť?

Sliznica nosa a nosová prepážka sú popretkávané systémom žíl a drobných cievok, ktoré nos prekrvujú a zároveň ohrievajú vdychovaný vzduch. Občas tento systém niečo naruší a dochádza ku krvácaniu z nosa. Sliznica nosa u detí je omnoho mäkšia a tenšia ako u dospelých. Spontánne krvácanie je časté u starších ľudí, ktorých krv sa zráža pomalšie, a u detí medzi 3. a 10. rokom. Deje sa často bez zjavnej príčiny, aj pre alergiu alebo angínu. Nezriedka ho spôsobí neprimeraná manipulácia prstami v nose, príliš silné fúkanie pri nádche či suchý vzduch v domácnosti, ale aj nadmerný fyzický alebo duševný stres a u adolescentov hormonálne zmeny. Krv z nosa sa u detí môže objaviť aj počas spánku. Ak to nie je častý jav, nemusíte sa obávať. Najnebezpečnejším faktorom vyvolávajúcim krvácanie z nosa je nedostatok kyseliny askorbovej, vápnika alebo vitamínu K. Ak je výtok z nosnej dutiny intenzívny a hojný, trvá viac ako 15 minút, sprevádza ho strata vedomia alebo zvracanie, konzultujte to s lekárom. O skutočných príčinách sa dozviete až po dôkladnom vyšetrení. Diferenciálny krvný obraz sa mení podľa veku dieťaťa. Všeobecný lekár ho u vášho dieťaťa zhodnotil určite správne vzhľadom na jeho vek i klinický obraz.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor