MENU
zdravy-zivot

9 overených tipov na čistenie okenných žalúzií: Zbavte izby prachu

Žalúzie v domácnosti treba pravidelne čistiť.
Zdravý život

9 overených tipov na čistenie okenných žalúzií: Zbavte izby prachu

Určite aj vy vysávate podlahy a koberce častejšie ako čistíte žalúzie. A možno len neviete ako na to. Pripravili sme pre vás tipy ako sa efektívne zbaviť prachu. Veď práve ten môže byť príčinou vášho kašľa alebo dlhodobo zvýšenej teploty.

Alergia na prach reálne nie je  tak celkom alergiou na prach. V skutočnosti  ste alergickí na drobné čiastočky, z ktorých sa prach skladá. Môžete byť alergický na roztoče alebo peľ, ktorý sa v prachu skrývajú. V prachu na žalúziách na vás číha najmä peľ. Ak však natriasate ráno periny, môžu sa v prachu na žalúziách objaviť i roztoče. Vlastne ich trus, ktorý je podstatou celého problému a dôvodu, prečo kašlete, soplíte alebo máte dlhodobo mierne zvýšenú teplotu.  Podľa výskumov len 1 gram domáceho prachu obsahuje 250 000 fekálnych častíc. Tie sa šíria hlavne vzduchom a do organizmu sa dostanú vdýchnutím. Alergické problémy vrcholia na začiatku a na konci vykurovacej sezóny, kedy dochádza k väčšiemu víreniu prachu.

Viete, že? 

Silne alergizujúce vlastnosti výlučkov roztočov bytového prachu sa často prejavujú navodením chronického zápalu dýchacích ciest, ktorý väčšinou postihuje aj malé priedušky. Roztočová alergia má vzťah k vzniku prieduškovej astmy. A ako sa zbaviť prachu? Aj to má svoje pravidlá, utierajte ho od hora dole. To znamená, že najprv utriete luster a až potom povysávate. Aj pri žalúziách postupujte od vrchu dole. 

1. Mäkká bavlnená rukavica

Na čistenie horizontálnych okenných žalúzií použite bavlnenú rukavicu, ale rovnako dobre poslúži i stará ponožka. Navlečte si rukavicu na ruku a každú lamelu prejdite od stredu k vonkajšiemu okraju.

Pokračovanie na ďalšej strane

Pokračovať Ďalej (1/6)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám cystu na vaječníkoch, ktorú vraj stačí sledovať. O čo ide?

Problematika cýst vaječníkov je komplikovanejšia, ako sa možno zdá, nakoľko vo vaječníku môže vznikať, v porovnaní s inými orgánmi, veľké množstvo rôznych nádorov. Jednak sú to nepravé nádory vaječníka, takzvané retenčné cysty, častá je folikulárna cysta, ďalej luteálna, korpusluteálna,  endometroidná a parovariálna cysta.

Cystickú zložku majú často aj benígne, teda nezhubné nádory. V prípade, že pacientka je vo fertilnom veku, teda máva pravidelné menštruácie, pomerne častá je folikulárna cysta, ktorá vzniká z neprasknutého folikulu. Pacientka väčšinou nemá žiadne ťažkosti a cysta sa diagnostikuje pri preventívnej gynekologickej prehliadke. Väčšinou si nevyžaduje liečbu a ultrazvuková kontrola sa odporúča po 2-3 mesiacoch.

Pri diagnostikovaní patologického nálezu, respektíve zistení odchýlky od normy, lekár vysvetlí pacientke o aký problém ide a aké sú možnosti riešenia. Ak pacientke nie je niečo jasné, je potrebné pýtať si vysvetlenie od lekára, ktorý ju vyšetril. Je to nepochybne lepšie, ako neskôr hľadať odpovede na internete. Tie môžu byť nepresné a na niektorých fórach až zavádzajúce.

čítať viac

Trápi ma krvácanie ďasien, môžem ísť na dentálnu hygienu?

V prípade, že máte paradentózu, mali by ste chodiť na dentálnu hygienu pravidelne. Je to veľmi dôležitá súčasť jej liečby. Na dentálnej hygiene vám dôkladne zuby vyčistia, poradia, akou technikou ich doma čistiť, ako sa o ne starať, prípadne aké preparáty používať. Určite neváhajte a vyhľadajte dentálnu hygieničku čo najskôr.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor