MENU
zdravy-zivot

Hormóny a hmotnosť pod kontrolou: 9 spôsobov ako nad nimi vyhrať

Tieto jedlá vám zaručia večnú krásu.
Zdravý život

Hormóny a hmotnosť pod kontrolou: 9 spôsobov ako nad nimi vyhrať

Zlé nastavenie hormónov vám bráni schudnúť. Všetko sa však dá jednoducho zmeniť. Pozrite si rady, ako na to.

Nefungujú na vás žiadne diéty? Hmotnosť je z veľkej časti kontrolovaná hormónmi. Výskumy dokazujú, že hormóny ovplyvňujú chuť do jedla a tiež to, koľko sa z neho v organizme premení na tuk.

Inzulín

Prvý z veľmi dôležitých hormónov, ktoré sa odrazia na vašej hmotnosti je inzulín. Je to hormón produkovaný bunkami pankreasu. V malom množstve sa vylučuje po celý deň a vo väčšom množstve po jedle. Inzulín umožňuje bunkám premieňať cukor v krvi na energiu, alebo aby sa ukladal do zásoby. To závisí od toho, čo v danom čase organizmus potrebuje, píše portál Healthline.com.

Je teda hlavným hormónom, ktorý reguluje ukladanie tukov v tele. Ak sú bunky rezistentné na inzulín, čo je veľmi časté, tak hladina cukru v krvi aj inzulínu významne stúpa. Chronicky zvýšené hladiny inzulínu potom môžu viesť k mnohým zdravotným problémom vrátane obezity.

Kde hľadať problém

Čo vedie k inzulínovej rezistencii? Najmä prejedanie, nadmerná konzumácia cukru, rýchleho občerstvenia a bieleho pečiva. Tu je niekoľko tipov, ako dostať hladinu inzulínu do normálu:

  • Vyhnite sa cukru alebo ho minimalizujte - docielite okamžitý pokles hladiny inzulínu. 
  • Doplňte bielkoviny -  pomôžu znížiť inzulínovú rezistenciu. 
  • Konzumujte zdravé tuky - omega-3 tuky nachádzajúce sa v mastných rybách.
  • Pravidelne cvičte - zlepšíte citlivosť na inzulín už po pár týždňoch aktívneho pohybu.
  • Doplňte horčík -  zlepší citlivosť na inzulín. 
  • Pite zelený čaj - znížite tak hladinu cukru v krvi a hladinu inzulínu.

Ktoré ďalšie hormóny ovplyvňujú vašu hmotnosť? Čítajte ►►►

Pokračovať Ďalej (1/9)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Pomôže mi ionoforéza na spotené dlane? Niekedy mi z nich pot kvapká

Aplikácia ionoforézy je príjemná, pociťujete pri nej iba mierne mravčenie a nie je finančne taká náročná. Ide o špeciálnu vaničku s vodou, kde si ponoríte ruky alebo nohy a nastavíte program na ionoforézu. Zariadenie pracuje ako vodný kúpeľ, cez ktorý vedie slabý elektrický jednosmerný prúd. Časový interval kúpeľa a intenzita „elektrického prúdu“ sa postupne zvyšujú. Jeden kúpeľ trvá päť až desať minút. Minimálny počet ošetrení je desať, ale dajú sa podľa potreby opakovať. Niektoré pracoviská vaničky požičiavajú aj na domáce použitie. Odporúčam vám však navštíviť kožného lekára, pretože pravdepodobne máte hyperhidrózu, nadmerné potenie. Dermatológ vás vyšetrí a bude pátrať po príčine ťažkostí. Hyperhidróza totiž môže súvisieť s viacerými ochoreniami, napríklad štítnej žľazy či s cukrovkou. Hoci – potiť sa môžete aj bez zjavnej príčiny, napríklad pri strese, ako píšete. Lekár ďalej zistí, či sa nadmerne potíte len na rukách, chodidlách a v podpazuší, čo asi bude váš prípad, alebo po celom tele. Ionoforéza sa totiž dá vykonávať iba na rukách a nohách.

čítať viac
Hana Zelenková
MUDr. Hana Zelenková
Dermatologička

Je možné, aby zubná pasta spôsobovala citlivosť zubov?

Zubné pasty by nemali vyvolať citlivosť zubov. Je však pravda, že bieliaci účinok väčšiny bieliacich zubných pást je založený na ich jemnom brúsnom účinku, od ktorého sa očakáva očistenie zuba od pigmentov z návykových látok a zo stravy. To môže mať na zub zjasňujúce účinky. Za istých okolností však tento brúsny efekt môže obnažiť mikrokanáliky zuboviny na krčku zuba, čo by mohlo spôsobiť citlivosť na studené a mechanické podnety. Riešením je prejsť na zubnú pastu typu „sensitive“ alebo „rapid“. V prípade pretrvávajúcej citlivosti navštíviť stomatológa, ktorý citlivý krčok ošetrí špeciálnym lakom.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia