MENU
zdravy-zivot

9 jednoduchých tipov ako predísť bolestiam žalúdka

Young,Sick,Woman,With,Hands,Holding,Pressing,Her,Crotch,Lower
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

9 jednoduchých tipov ako predísť bolestiam žalúdka

Pálenie záhy či podráždenie žalúdka môže byť príležitostné a môže sa vyskytnúť najmä po ťažkom jedle bohatom na tuk, ale môže byť aj chronické. Viete, že pomôcť môžu aj drobné zmeny?

Kŕče v žalúdku či pálenie záhy je jav pomerne čatý a značne nepríjemný. Tieto gastritídy môže sprevádzať kyslý reflux (GERD), nevoľnosť, nadúvanie, grganie, čkanie. Bolesť sa môže šíriť aj za hrudnou kosťou alebo dokonca ísť až do hrdla. Tento zdravotný problém sa násobne zvyšuje, ak cvičíte alebo ak si ľahnete .

Častejšie sa žalúdočné ťažkosti vyskytujú u ľudí nad 50 rokov.

Zoznámte sa s 9 spôsobmi, ako prirodzene predchádzať bolestiam žalúdka:

1. Nájdite si čas na jedenie

Príliš rýchlo zjedené jedlo je pre telo ťažšie spracovať. Vysvetľuje to skutočnosť, že požitá potrava je často nedostatočne rozžutá. Často tiež prijímate viac vzduchu ako zvyčajne, čo potom môže spôsobiť plynatosť v žalúdku. Preto je dôležité nájsť si čas na jedlo a dôkladné žuvanie. Tento proces tiež aktivuje väčšiu sekréciu slín, nevyhnutných pre správne trávenie.

Pokračovať Ďalej (1/9)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor