MENU
zdravy-zivot

8x proti úzkosti, panike a strachu: Tipy, ktoré prinesú uvoľnenie

Young,Hopeless,Woman,Suffering,From,Depression,Having,Nervous,Breakdown,Holding
Zdravý život

8x proti úzkosti, panike a strachu: Tipy, ktoré prinesú uvoľnenie

Prepadla vás úzkosť, strach či depresia? Máte pocit, že pandémia nemá konca? Ako si v tejto situácii udržať mentálne zdravie?

Vírus spôsobujúci ochorenie COVID-19 už dlhé mesiace mení naše životy. Nevyhnutné obmedzenia proti šíreniu pandémie priniesli radikálnu zmenu životného štýlu a zaužívaných stereotypov. Rodičia pracujú doma, deti sa učia doma, starí rodičia zostávajú osamotení, nemôžeme sa stretávať s rodinou a s priateľmi, venovať sa naplno záľubám, cestovať... Jednoducho robiť to, čo nám prinášalo v živote radosť a každodenné psychické povzbudenie. A takému prežívaniu neprospievajú ani vzťahové a výchovné problémy a finančná, neraz až existenčná neistota vzniknutá problémami so zamestnaním.

Dokedy ešte?! 

Na začiatku sme si mnohí povedali „vydržíme“, ale pri zhoršujúcej sa situácii to aj tí psychicky najodolnejší jedinci nezvládajú. Niekedy je ťažké vyhnúť sa negatívnym myšlienkam a úzkosti. K strachu o vlastné zdravie, o zdravie svojich najbližších sa pridáva pocit straty slobody a absencia „svetla na konci tunela.“ Je totiž preukázané, že pokiaľ ľudia vedia, kedy sa nepriaznivá situácia skončí, zvládajú ju oveľa lepšie. V prípade pandémie koronavírusu nám však takýto „svetlý bod“ v budúcnosti zatiaľ chýba. Aj preto je dôležité, aby sme využili každú príležitosť pomôcť krehkej psychike zostať v rovnováhe.

Cítite, že sa blíži záchvat úzkosti či paniky? Čo pomôže? Čítajte na ďalšej strane...

Pokračovať Ďalej (1/9)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám mäkkú zubnú sklovinu. Čo by mi pomohlo spevniť zuby?

Pokiaľ ide o posilnenie skloviny, je veľmi vhodné používať zubné pasty s obsahom fluoridov. No ak máte naozaj výraznejšiu kazivosť, odporučila by som aj doplnkovú fluoridáciu. V lekárni nájdete špeciálne fluoridačné gély, ktoré môžete doma používať, vždy však presne podľa odporúčaní výrobcu. V tomto prípade je dôležitá dôslednosť a pravidelnosť. Dlhodobejší a výraznejší efekt má ale profesionálna fluoridácia, stomatológ, alebo dentálna hygienička vám na zuby aplikujú preparát s vyšším obsahom fluoridov a zuby budú tak posilnené a chránené po dobu 6-9 mesiacov. Treba ale myslieť na to, že za kazivosť zubov nemôže iba slabá sklovina. Na vznik zubného kazu vplýva viacero faktorov. Určite by bolo dobré poradiť sa s vašou dentálnou hygieničkou, ktorá by s vami prekonzultovala techniku čistenia zubov, typ zubnej kefky, ale napríklad aj stravovacie návyky.

čítať viac

Môžem užívať hormonálnu antikoncepciu počas dojčenia?

V prvom rade by som rada vyvrátila mýtus o tom, že dojčenie je antikoncepcia. Nemôžeme ho považovať za spoľahlivú metódu ochrany pred neželaným tehotenstvom, najmä ak sa vám už vrátila menštruácia. Ideálne bude, ak sa o vhodnej forme antikoncepcie poradíte so svojim gynekológom.

K dispozícii sú vnútromaternicové telieska alebo antikoncepčné tabletky s obsahom gestagénov, ktoré sú vhodné aj počas citlivého obdobia dojčenia. Prípadne siahnite po bariérovej antikoncepcii ako sú kondóm, pesar, spermicídne prípravky - gél, krém, pena, tabletky.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor