MENU
zdravy-zivot

JAHODOVÉ hody: Recept na roládu, cheescake či tiramisu. Lepšie ste nejedli!

Strawberry,Cake,Roll,On,Blue,Wooden,Background,Top,View
Zdravý život

JAHODOVÉ hody: Recept na roládu, cheescake či tiramisu. Lepšie ste nejedli!

Máte radi jahody? Ak sa ich rovnako ako my nemôžete nabažiť, vyskúšajte niektorý zo skvelých receptov.

Tiramisu s jahodami

Strawberry,Tiramisu,With,Mascarpone.Strawberry,Tiramisu,With,Mascarpone.
Zdroj: Shutterstock

Potrebujeme: 

  • 500 g mascarpone
  • 500 g čerstvých jahôd
  • 200 g cukrárskych piškót
  • 2 kelímky šľahačkové smotany 31%
  • 4 lyžice práškového cukru
  • 6 plátkov želatíny
  • tortová forma (24 cm) alebo iná vhodná nádoba

Postup:

  1. Umyté a odkvapkané jahody prekrojíme, zasypeme 2 lyžicami cukru a roxmixujeme na pyré, 10 jahôd si odložíme nabok. Vyšľaháme si šľahačku do tuha. Mascarpone vymiešame so zvyšným cukrom a pridáme jahodové pyré, znovu ručným šľahačom vymiešame. Pripravíme si želatínu podľa návodu na obale. 
  2. Do jahodového mascarpone pridáme vyšľahanú šľahačku. Do želatíny, ktorú sme si pripravili podľa návodu, pridáme 3 lyžice jahodovej hmoty, zamiešame a pridáme k jahodovému krému, znovu prešľaháme. 
  3. Dno tortovej formy vyskladáme piškótami v jednej vrstve, zalejeme polovicou jahodového krému, posypeme nadrobno nakrájanými jahodami, dáme ďalšiu vrstvu piškót a zvyšok krému. Hotové tiramisu dáme stuhnúť do chladničky.

Ďalšie jahodové recepty >>>

Pokračovať Ďalej (1/8)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si mám pri kúpaní chrániť vagínu pred vniknutím vody?

Mnoho žien má  problém s vaginálnou mykózou, ktorú spôsobuje premnoženie kvasiniek v pošve. Vysoké riziko prináša kúpanie v bazénoch, a to nielen verejných. Mykózu totiž nespôsobuje znečistenie vody v bazéne, ale naopak jej čistota, dezinfekcia a chlór.

Po kúpaní v bazéne či v chemicky upravovanej vode odporúčam  používať preventívne čípky alebo vaginálne krémy, ktoré opätovne navodia správne pH v pošve. Odporúčam tiež vyzliecť si po kúpaní mokré plavky, aby na podbruško nepôsobila vlhkosť a chlad.

Na trhu existujú špeciálne navrhnuté tampóny, ktoré sa od klasických líšia. Majú inú štruktúru a sú napustené látkou, ktorá chráni pred infekciou. Vazelínové tampóny sú nasiaknuté lekárskou vazelínou a dezinfekčnou látkou, ktorá zabráni vode dostať sa do vnútra vašich intímnych partií. Ženy sú tak chránené od baktérií a rôznych infekcií.

Počas dovolenky a najmä, ak je žena háklivá na rôzne mykózy či infekcie, môžu vazelínové tampóny používať aj mimo menštruáciu, pre ochranu pred neželaným „ničiteľom“ príjemnej dovolenky. Na zváženie sú probiotické tampóny. Ich základom je schopnosť prispôsobiť sa prirodzenému prostrediu ženskej pošvy, ktoré má kyslejšie pH, vyžaduje prítomnosť laktobacilov, ktoré nás ženy chránia pred baktériami. 

čítať viac

Naša jedenásťročná máva občas výtok z pošvy. Je to bežné?

V predpubertálnom období normálny výtok neexistuje. U dievčat počas dospievania vplyvom hormónov sa mení prostredie pošvy. Žliazky krčku maternice začínajú produkovať hlienový sekrét. Tie vytvárajú kyselinu mliečnu, ktorá premieňa chemické prostredie pošvy z neutrálneho na výrazne kyslé. Kým sa však hormóny a činnosť žliazok „zabehnú“, chvíľu to trvá. Preto býva v puberte  sekrécia hojnejšia ako v dospelosti a môže dráždiť doposiaľ nezvyknutú kožu rodidiel. Toto je jediná výnimka, kedy môžeme výtok označiť za „normálny“. Je číry, páchne kyslo, na spodnej bielizni zanechá bezfarebné škvrny, akoby bola naškrobená. Liečbu netreba, na mieste je zvýšená hygiena. Nie strečové vypasované rifle!

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor