MENU
zdravy-zivot

JAHODOVÉ hody: Recept na roládu, cheescake či tiramisu. Lepšie ste nejedli!

Strawberry,Cake,Roll,On,Blue,Wooden,Background,Top,View
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

JAHODOVÉ hody: Recept na roládu, cheescake či tiramisu. Lepšie ste nejedli!

Máte radi jahody? Ak sa ich rovnako ako my nemôžete nabažiť, vyskúšajte niektorý zo skvelých receptov.

Tiramisu s jahodami

Strawberry,Tiramisu,With,Mascarpone.Strawberry,Tiramisu,With,Mascarpone.
Zdroj: Shutterstock

Potrebujeme: 

  • 500 g mascarpone
  • 500 g čerstvých jahôd
  • 200 g cukrárskych piškót
  • 2 kelímky šľahačkové smotany 31%
  • 4 lyžice práškového cukru
  • 6 plátkov želatíny
  • tortová forma (24 cm) alebo iná vhodná nádoba

Postup:

  1. Umyté a odkvapkané jahody prekrojíme, zasypeme 2 lyžicami cukru a roxmixujeme na pyré, 10 jahôd si odložíme nabok. Vyšľaháme si šľahačku do tuha. Mascarpone vymiešame so zvyšným cukrom a pridáme jahodové pyré, znovu ručným šľahačom vymiešame. Pripravíme si želatínu podľa návodu na obale. 
  2. Do jahodového mascarpone pridáme vyšľahanú šľahačku. Do želatíny, ktorú sme si pripravili podľa návodu, pridáme 3 lyžice jahodovej hmoty, zamiešame a pridáme k jahodovému krému, znovu prešľaháme. 
  3. Dno tortovej formy vyskladáme piškótami v jednej vrstve, zalejeme polovicou jahodového krému, posypeme nadrobno nakrájanými jahodami, dáme ďalšiu vrstvu piškót a zvyšok krému. Hotové tiramisu dáme stuhnúť do chladničky.

Ďalšie jahodové recepty >>>

Pokračovať Ďalej (1/8)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor