MENU
zdravy-zivot

Máte chuť po obede na dezert? Za váš zvýšený apetít môže až 8 faktorov

SOS, prejedla som sa!
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Máte chuť po obede na dezert? Za váš zvýšený apetít môže až 8 faktorov

Životný štýl, fyzické ale aj duševné zdravie ovplyvňujú chuť do jedla. Apetít vplýva na to, či chudnete alebo priberáte. Viete ho ovplyvniť?

Apetít

Zvýšená chuť do jedla, ktorá je podmienená hlavne psychicky. Do určitej miery tu zohrávajú úlohu aj dva hormóny - ghrelín a leptín. Apetít sa odlišuje od fyziologického hladu, čo je prirodzená biologická odpoveď tela na nedostatok potravy. Hlad nastáva, keď vaše telo ohlási, že potrebuje viac jedla a vyšle signál do mozgu, aby ste sa najedli. Prejavuje sa škvŕkaním v bruchu, nevoľnosťou, pocitom prázdnoty v žalúdku, závratmi, točením a bolesťami hlavy, podráždenosťou a problémami so sústredením. To sú signály, že je najvyšší čas sa najesť. Zvýšenú chuť do jedla môžete mať, aj keď vaše telo nejaví známky hladu. Pri zvýšenom apetíte rozhoduje množstvo a nie druh jedla, ktoré jete.

Chuť do jedla môže stúpať a klesať v dôsledku širokého spektra faktorov, ako je spánok, cvičenie a stres, čo spôsobuje, že jete viac alebo naopak menej, ako vaše telo potrebuje. Ak máte chuť po výdatnom obede na dezert, alebo po sýtej večeri si dať k filmu ešte misku čipsov alebo popcornu, máte zvýšený apetít, čo môže byť z dlhodobého hľadiska veľký zdravotný problém.

Na jedlo by ste sa mali v prvom rade sústrediť a venovať mu pozornosť. Pri jedení by vás nemalo nič rozptyľovať. Nepozerajte televíziu, nečítajte noviny, neťukajte do mobilu a nepracujte za počítačom. Tieto rušivé elementy odvádzajú vašu pozornosť od jedla, a kým si mozog uvedomí, že ste niečo jedli, už ste zase hladní.

Jedzte intuitívne, teda keď naozaj cítite hlad. Nemaškrťte a nevyjedajte chladničku, vždy keď idete okolo nej. Ale nie vždy to viete ovplyvniť. Je veľa faktorov, ktoré vplývajú na váš zvýšený apetít, alebo naopak, na nechutenstvo. Ani jedno ani druhé nie je zdravé. 

Odborníčky na Medical News Today popisujú faktory, ktoré ovplyvňujú chuť do jedla. Čítajte ►►►

Pokračovať Ďalej (1/11)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môžem sa po implantácii umelého kĺbu vrátiť do práce?

Po operácii umelého kolenného kĺbu, odborne TEP, sa môžete bez problémov vrátiť do práce - samozrejme, ak sa nevyskytnú komplikácie. Úplná rekonvalescencia po operácii jedného kolenného kĺbu trvá približne pol roka, ale je to individuálne. Dĺžka závisí od vašej kondície, zdravotného stavu, ako aj od druhu vykonávanej práce. Iné je, keď pracujete z domu a sedíte za počítačom, a iné je, keď pracujete fyzicky.

Ak by ste mali absolvovať aj operáciu druhého kolena, ideálne je naplánovať si ju, až keď sa prvá dolná končatina úplne adapatuje na záťaž, budete mať vypracovaný stereotyp chôdze a svalstvo bude dobre tonizované. Samozrejme, na druhý zákrok musí byť človek pripravený aj po psychickej stránke.

čítať viac

Je pravda, že hrčka na očnom bielku je znamienko alergikov?

Deti aj dorast by mali pravidelne podstupovať preventívnu prehliadku u očného lekára. Môžete ubezpečiť svojho syna, že ho takáto návšteva nebude bolieť. V tomto prípade je však tiež potrebné podstúpiť vyšetrenie zraku. Môže ísť o prechodný jav, ale aj nemusí. V prípade prechodného javu možno podstúpiť symptomatickú liečbu vo forme očných kvapiek. O ich výbere musí rozhodnúť očný lekár. Ak ide o trvalý jav a ak to výsledky dôsledného vyšetrenia umožnia, zvážila by som aj chirurgické odstránenie daných hrčiek.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor