MENU
zdravy-zivot

8 tipov pre zdravé črevá. Zlepšia trávenie aj náladu

Domáce orechové musli
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

8 tipov pre zdravé črevá. Zlepšia trávenie aj náladu

Nie sú baktérie ako baktérie. Tie dobré, ktoré sídlia v črevách, sú dôležité. Nielen pre samotné zdravé črevá, ale aj pre imunitu.

Okrem toho vás ochránia pred nadváhou, alergiami, virózami, cukrovkou a dokonca možno aj pred demenciou. Starajú sa o vašu dobrú náladu, vyrovnanosť a odolnosť voči stresu. Niekoľko každodenných tipov vám pomôže upraviť prostredie vo vašich črevách tak, aby sa ich podnájomníkom v nich dobre darilo.

1. Chuťovka na každý deň

Inulín, oligofruktóza alebo galatooligosacharidy nie sú novoobjavené galaxie či chemické bojové látky, ale prebiotiká, ktoré sa v prirodzenej podobe nachádzajú v niektorých potravinách, napríklad v koreni čakanky, v špargli, cesnaku, cibuli a iných. Bez nich by črevná flóra „nerozkvitla".

Prebiotiká sú zdrojom nestráviteľnej vlákniny, ktorá podporuje tráviace procesy v črevách, pomáha udržiavať stabilnú hladinu cukru v krvi, je prevenciou pred zápchou, má nula kalórií a zároveň vyvoláva pocit nasýtenia. Vysoký obsah vlákniny majú ovsené vločky, celozrnný chlieb, tmavá ryža, zelenina či ovocie so šupkou.

Pozrite si ďalšie tipy ►►►

Pokračovať Ďalej (1/9)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor