MENU

Súvisiace témy

Zdravý život

8 skrytých príčin rakoviny, hoci žijete zdravo. Čelíte im denne

Stres

Nárazový stres je v poriadku. Pre telo je zhubný chronický stres, ktorý dlhodobo ovplyvňuje vylučovanie hormónov. To výrazne znižuje imunitu. Vyvolať rakovinu môže aj sekundárne. Typicky totiž vyvoláva tráviace problémy, ktoré môžu poškodzovať sliznicu žalúdka. To sú otvorené dvere pre helikobaktera pylori ako rakovinotvorný faktor - ak sa dlhodobo nelieči. Nárazový stres je v poriadku. Pre telo je zhubný chronický stres, ktorý dlhodobo ovplyvňuje vylučovanie hormónov. To výrazne znižuje imunitu. Vyvolať rakovinu môže aj sekundárne. Typicky totiž vyvoláva tráviace problémy, ktoré môžu poškodzovať sliznicu žalúdka. To sú otvorené dvere pre helikobaktera pylori ako rakovinotvorný faktor - ak sa dlhodobo nelieči. 
Nárazový stres je v poriadku. Pre telo je zhubný chronický stres, ktorý dlhodobo ovplyvňuje vylučovanie hormónov. To výrazne znižuje imunitu. Vyvolať rakovinu môže aj sekundárne. Typicky totiž vyvoláva tráviace problémy, ktoré môžu poškodzovať sliznicu žalúdka. To sú otvorené dvere pre helikobaktera pylori ako rakovinotvorný faktor - ak sa dlhodobo nelieči. 
Zdroj: Shutterstock
SPÄŤ
2/8
ĎALEJ

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám mäkkú zubnú sklovinu. Čo by mi pomohlo spevniť zuby?

Pokiaľ ide o posilnenie skloviny, je veľmi vhodné používať zubné pasty s obsahom fluoridov. No ak máte naozaj výraznejšiu kazivosť, odporučila by som aj doplnkovú fluoridáciu. V lekárni nájdete špeciálne fluoridačné gély, ktoré môžete doma používať, vždy však presne podľa odporúčaní výrobcu. V tomto prípade je dôležitá dôslednosť a pravidelnosť. Dlhodobejší a výraznejší efekt má ale profesionálna fluoridácia, stomatológ, alebo dentálna hygienička vám na zuby aplikujú preparát s vyšším obsahom fluoridov a zuby budú tak posilnené a chránené po dobu 6-9 mesiacov. Treba ale myslieť na to, že za kazivosť zubov nemôže iba slabá sklovina. Na vznik zubného kazu vplýva viacero faktorov. Určite by bolo dobré poradiť sa s vašou dentálnou hygieničkou, ktorá by s vami prekonzultovala techniku čistenia zubov, typ zubnej kefky, ale napríklad aj stravovacie návyky.

čítať viac

Môžem užívať hormonálnu antikoncepciu počas dojčenia?

V prvom rade by som rada vyvrátila mýtus o tom, že dojčenie je antikoncepcia. Nemôžeme ho považovať za spoľahlivú metódu ochrany pred neželaným tehotenstvom, najmä ak sa vám už vrátila menštruácia. Ideálne bude, ak sa o vhodnej forme antikoncepcie poradíte so svojim gynekológom.

K dispozícii sú vnútromaternicové telieska alebo antikoncepčné tabletky s obsahom gestagénov, ktoré sú vhodné aj počas citlivého obdobia dojčenia. Prípadne siahnite po bariérovej antikoncepcii ako sú kondóm, pesar, spermicídne prípravky - gél, krém, pena, tabletky.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor