MENU

Súvisiace témy

Zdravý život

Zabijaci tuku na stôl! Týchto 8 pokrmov vás zbaví prebytočných faldov

2. Chilli

Síce riadne pália, ale čili papričky sú výborné aj proti bolesti a zápalom.Síce riadne pália, ale čili papričky sú výborné aj proti bolesti a zápalom.
Síce riadne pália, ale čili papričky sú výborné aj proti bolesti a zápalom.
Zdroj: Shutterstock

Čo páli, spáli! Aj tak sa dá hovoriť o potravinách obsahujúcich kapsaicín, ktorý je zodpovedný za ich pálivú chuť, čo je hlavne chilli. Kapsaicín je alkaloid rastlinného pôvodu v tele vyvoláva horúčosť a tepelné podnety. Vyvoláva nielen pot na čele, ale zvyšuje aj spotrebu osobnej energie. Telo musí zvýšenú produkciu tepla kompenzovať, metabolizmus sa zrýchli a energia sa začne spotrebúvať. A tým aj kalórie.

Je to proces, ktorý sa spustí rýchlo a trvá zhruba 30 minút. Kapsaicín tiež stimuluje tvorbu slín a žalúdočných štiav, zabezpečuje lepšie prekrvenie slizníc, čím podporuje trávenie. Má tiež antibakteriálny účinok, zabraňuje zápalom sliznice žalúdka a tenkého čreva. Chilli papričky sa dajú ľahko pridávať do jedál v malých kúskoch.

SPÄŤ
2/8
ĎALEJ

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor