MENU
zdravy-zivot

8 mýtov o čokoláde. Je naozaj zdravá alebo škodlivá?

Čokoláde sú pripisované rôzne vlastnosti, čo je pravda?
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

8 mýtov o čokoláde. Je naozaj zdravá alebo škodlivá?

O dobrote, ktorej málokto odolá, sa toho rozpráva mnoho. Čo je pravda a čo nie? Možno vás niečo z toho aj prekvapí.

1. Horká čokoláda je dobrá pre zdravie

Priberiete z čokolády? MÝTUS! Dokáže byť aj zdraviu prospešná, záleží to však od týchto vecí…Priberiete z čokolády? MÝTUS! Dokáže byť aj zdraviu prospešná, záleží to však od týchto vecí…
Zdroj: shutterstock


PRAVDA. Najmä v horkej čokoláde sú organické molekuly nazývané polyfenoly, ktoré majú viacero priaznivých účinkov na organizmus: antioxidačné, antidepresívne, protizápalové či protiúnavové vlastnosti. Je ale lepšie konzumovať horkú čokoládu a aj tú, samozrejme, s mierou.

Pokračovať Ďalej (1/8)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je ich toľko druhov. Aké sú vhodné probiotiká na zápal žalúdka?

Ak sa jedná o gastritídu alebo žalúdočné vredy, ktoré spôsobuje Helicobacter pylori, tak ako doplnková starostlivosť k liečbe antibiotikami, ale aj preventívne, je vhodné podávanie probiotík. Vhodným kmeňom v boji proti H. pylori je Lactobacilus reuteri. Táto probiotická skupina ako jediná produkuje látku reuterin, ktorá má preukázateľné antimikróbne  vlastnosti.

Vhodné sú aj kmene Lactobacillus  acidophillus LA-5 a Bifidobacterium lactis BB-12. Probiotiká majú pozitívny vplyv na trávenie. Stimulujú tvorbu žalúdočných mucínov (ochranných faktorov žalúdočnej steny) a pomáhajú zvyšovať imunitnú odpoveď v čreve.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Užívam liek na zníženie krvného tlaku, môžem sa ísť opaľovať?

Výrobca uvádza v informácii o lieku fotosenzitivitu ako nežiaduci účinok, ktorý sa môže vyskytovať veľmi zriedkavo, čo znamená menej ako 1 človek z 10 000 ľudí. Fotosenzivita spôsobená liekmi sa objavuje ako rozsiahly výsyp na tele – najčastejšie na hrudníku, bruchu, rukách, tvári a stehnách. Ak trpíte týmto nežiaducim účinkom, treba o tom informovať lekára, ktorý vám liek naordinoval a poprípade vám môže zvoliť iné liečivo. V žiadnom prípade neodporúčam liek svojvoľne vynechávať a meniť liečbu. Tým, že si liek budete dávať večer, nežiaduci účinok nezmiernite. Liečivo má polčas rozpadu a eliminácie z tela, takže presunutie dávky liečiva nemá zmysel. Samozrejme, že pri dlhšom pobyte na slnku používajte faktor 50+ a v čase, keď je slnko najsilnejšie – teda od 11. do 15. hodiny – sa zdržiavajte v tieni.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor