MENU
zdravy-zivot

8 krokov k tomu, aby mala žena naozajstný pôžitok z milovania

Niekaždé milovanie prinesie žene orgazmus.
Zdravý život

8 krokov k tomu, aby mala žena naozajstný pôžitok z milovania

Ženský orgazmus zostáva aj pre vedcov tak trochu záhadou. U väčšiny žien k jeho dosiahnutiu nestačí len samotný pohlavný akt.

Manažer obchodu s erotickými pomôckami Adam Durčák tvrdí, že k tomu, aby žena dosiahla orgazmus, môžu prispieť aj také veci ako široké mužské ramená,  správne formulované sms-ky, vysokoškolský diplom či vyšší príjem muža. Aspoň tak to zistili zahraničné štúdie. Akých je teda 8 faktov, ktoré prispievajú k ženskému orgazmu?

1. Muž so širokými ramenami aj diplom

Výskumníci z University of Albany zistili, že orgazmus ľahšie a častejšie dosahujú ženy, ktorých partner je sebavedomý, má vysoké príjmy a tiež široké ramená. Podľa iného prieskumu zvyšuje šancu na vyvrcholenie tiež vysokoškolský diplom. Toto zistenie podporujú aj výsledky výskumu vedcov z University of Sussex, ktorý skúmal sexuálny život takmer 20 tisíc mužov a žien. Zistil, že orgazmus pri sexe dosahovalo 72% ľudí, ktorí študovali ešte po 18. roku života, zatiaľ čo tých, ktorí dokončili len strednú školu, bolo v tomto ohľade úspešní len 64 %.

2. Šteklivá esemeska

Napadlo by vás, že k orgazmu môžu dopomôcť iba slová? Podľa štúdie z roku 2016 vykazovali uspokojivý milostný život, a teda aj častejšie orgazmy, tie páry, ktoré sa hojne venovali sextingu, čiže sms-kovaniu s erotickým obsahom. "Je to preto, že sexuálne vzrušenie nie je spúšťané telom, ale mysľou. Keď na vás z mobilu vyskočí erotická správa od partnera, hneď začnú pracovať hormóny ako dopamín a oxytocín, ktoré v krvi kolujú aj pri sexe. Vaše telo sa tak navnadí, a keď potom dôjde na vec, je všetko už rozbehnuté a ľahšie," hovorí Adam Durčák.

3. Viac maznania pred sexom

O tom, že ženy ľahšie dosahujú orgazmus po kvalitnej a dlhšej predohre, sa vie. Podľa štúdie uverejnenej v odbornom časopise Hormones and Behaviour však má obdobný efekt aj dôkladnejšie maznanie. To samo totiž stačí na to, aby sa vám do tela začali vyplavovať hormóny testosterón a oxytocín, ktoré zvýšia citlivosť v oblasti genitálií a zintenzívnia vnímanie potešenia.

4. Menej alkoholu

Alkohol a sex sa neraz považujú za nerozlučnú dvojku: vďaka pár drinkom sa cítime uvoľnenejšie a ľahšie sa nám flirtuje. Keď je však pitia príliš, sexu to škodí. Podľa nedávneho výskumu vedcov z University of Georgia celých 75 % žien, ktoré veľa pijú alkohol, ťažšie dosahuje orgazmus.

5. Ranné milovanie 

Nechávate si sex až na noc? Chyba. Podľa zistení odborníkov je pre ženy oveľa uspokojivejšie milovanie po ranu. Denné svetlo totiž prostredníctvom hypotalamu zvyšuje v ženskom tele hladinu testosterónu, čo okrem iného zvyšuje sexuálnu túžbu. "Po ránu obvykle tiež nebývajú ľudia všeobecne toľko zaťažení stresom a cítia sa odpočinutejšie. Sex tak s väčšou pravdepodobnosťou končí vyvrcholením oboch partnerov," komentuje Adam Durčák.

6. Sex v čase ovulácie

Sex si väčšina ľudí dopredu neplánuje, niekedy sa však hodí urobiť výnimku. Dámy, ktoré túžia zažiť lepšie vyvrcholenie, by si mohli čas na sex vyhradiť presne v polovici svojho cyklu, teda okolo 14. dňa od poslednej menštruácie. Vtedy ženský organizmus obsahuje najviac estrogénu a testosterónu, čo významne posilňuje libido a zlepšuje prekrvenie intímnych partií, čo môže dopomôcť k intenzívnemu orgazmu.

7. Športová súťaživosť

K lepšiemu orgazmu si môžete dopomôcť aj športom, a to ideálne takým, ktorý vo vás vzbudí súťaživosť. Podľa štúdie uverejnenej v odbornom žurnálu Evolution and Human Behaviour  už obyčajné pomyslenie na súťaženie v nejakej športovej disciplíne dokáže u žien zvýšiť hladinu testosterónu až o 24 %. 

8. Stabilný partnerský život

Sex na jednu noc, akokoľvek eroticky a vzrušujúco môže vyzerať, nie je zvyčajne tým, čo žene k orgazmu dopomôže. Podľa prieskumu odborníkov z Florida University vykonaného medzi tisíckou žien od 18 do 71 rokov majú ženy až o 15 % viac orgazmov pri sexe s dlhodobým milostným partnerom. A navyše sú so svojím sexuálnym životom spokojnejšie.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je v poriadku, ak mi pri nervozite zvlhnú celé nohavičky?

Nie je isté, či ide o vaginálny výtok. Ženy si často zamieňajú výtok s hlienom, ktorý je prirodzený a potrebný. Svetlý nezapáchajúci sekrét je fyziologický a v malom množstve nie je známkou ochorenia. Je dôsledkom hormonálnych zmien, ktoré sa dejú počas menštruačného cyklu, v období dospievania alebo počas tehotenstva. Na presné určenie vašej diagnózy a nasadenie adekvátnej liečby je potrebné gynekologické vyšetrenie. Ak by predsa šlo o opakujúci sa vaginálny zápal, ideálnym riešením je ošetrenie laserom na úpravu pH v pošve, pri ktorom dochádza k remodelácii tkaniva. Výsledkom je rejuvenizácia vagíny a posilnenie imunity v pošve. Táto terapia je rýchla, bezbolestná a bezpečná.

čítať viac
MUDr. Stela Muránska
MUDr. Stela Muránska
Gynekologička

Môže z veľkého plaču dieťa rozbolieť silno bruško?

Pokiaľ lekár neodhalil žiadnu organickú príčinu a synček je temperamentný, predpokladám, že ide o vzdor. Obdobie vzdoru prichádza väčšinou okolo druhého roku a trvá približne do štyroch. Dieťa sa snaží presadiť si svoje, vzpiera sa, kričí, hádže sa o zem alebo sa vám dokonca snaží ublížiť. Neznamená to, že je nevychované, alebo že vás nemá rado, iba si začína uvedomovať samo seba a svoju osobnosť. Nevie ešte vyjadriť to, čo chce, lomcujú ním emócie a ono ich ešte nedokáže správne spracovať. Potrebuje ich zo seba dostať von. Testuje si hranice a rozvíja sebavedomie, preto je správna reakcia rodičov na vzdor veľmi podstatná. Nebráňte mu sa prejaviť. Zanedlho sa opäť upokojí a bude sa tváriť, akoby sa nič nestalo. Ak je záchvat zlosti veľký, odstráňte z dosahu všetko, čím by si mohol ublížiť. Jediná cesta je vyčkať, kým to prejde. Niekedy pomáha pritúliť ho k sebe a pevne objať, až zovrieť. Alebo odviesť pozornosti.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia